REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki wypłacane przez ZUS

Subskrybuj nas na Youtube
Zasiłki wypłacane przez ZUS/Fot. Fotolia
Zasiłki wypłacane przez ZUS/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłki są świadczeniem przysługującym za czas niezdolności do pracy z ubezpieczenia chorobo­wego lub wypadkowego osobom, które podle­gają tym ubezpieczeniom. Z ubezpieczenia chorobowego wypłacany jest: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński, zasiłek wyrównawczy.

Definicja podstawowa

  1. Świadczenia pieniężne wypłacane za czas nie­zdolności do pracy, które mają rekompenso­wać zarobek utracony za okres niezdolności do wykonywania pracy.

    Autopromocja
  2. Zasiłki rodzinne - świadczenia pieniężne wypłacane na uprawnionych członków rodziny w ramach polityki prorodzinnej.

  3. Zapomogi przyznawane po spełnieniu określo­nych kryteriów.

Zostań naszym ekspertem!

REKLAMA

W zasiłkach

Z ubezpieczenia chorobowego wypłacane są zasiłki za czas:

  • choroby (zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne),

  • niezdolności do pracy z powodu konieczno­ści sprawowania osobistej opieki nad dziec­kiem lub chorym członkiem rodziny (zasiłek opiekuńczy),

  • niezdolności do pracy z tytułu macierzyństwa (zasiłek macierzyński) oraz

  • zmniejszonej zdolności do wykonywania pracy (zasiłek wyrównawczy).

Zasiłki z ubezpieczenia wypadkowego (zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy) przysługują za czas niezdolności do pracy lub zmniejszonej zdolności do wykony­wania pracy związanej z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. 2. Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem wypła­canym przez ZUS w razie śmierci osoby ubez­pieczonej, osoby pobierającej emeryturę lub rentę (bądź osoby, która w chwili śmierci speł­niała warunki do przyznania jednego z tych świadczeń) albo członka rodziny ubezpieczo­nego lub emeryta albo rencisty. Zasiłek pogrze­bowy przysługuje również wtedy, gdy śmierć danej osoby nastąpiła po ustaniu ubezpiecze­nia, w okresie pobierania zasiłku chorobowe­go, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego. Prawo do zasiłku pogrzebo­wego przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu.

Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)

Zasiłek chorobowy

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobo­wego po upływie okresu wyczekiwania. Osoba pod­legająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązko­wo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobo­wego, natomiast osoba ubezpieczona dobrowol­nie - po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpie­czenia. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczo­nemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje także, jeżeli nie­zdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu do ubezpiecze­nia chorobowego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego,

  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której obja­wy chorobowe ujawniają się po okresie dłuż­szym niż 14 dni od początku choroby.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

  • urodziła dziecko,

  • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obo­wiązku szkolnego - do 10. roku życia, i wystą­piła do sądu opiekuńczego o jego przyspo­sobienie,

  • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podję­to decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia.

Zasiłek macierzyński przysługuje za okresy odpo­wiadające okresom:

  • urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodat­kowego urlopu na warunkach urlopu macierzyń­skiego,

  • urlopu rodzicielskiego,

  • urlopu ojcowskiego.

Zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres:

  • urlopu macierzyńskiego,

  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego,

  • dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz

  • urlopu ojcowskiego

- przysługuje w wysokości 100% podstawy wymia­ru. Natomiast za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego zasiłek ten przysługuje w wysoko­ści 60% podstawy wymiaru. W przypadku gdy ubezpieczona nie później niż 14 dni po porodzie (lub po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przyspo­sobienia dziecka albo przyjęciu na wychowa­nie w ramach rodziny zastępczej) złoży wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres usta­lony jako okres:

  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub
  • dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz
  • urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymia­rze,

- zasiłek macierzyński za wszystkie okresy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Zadaj pytanie na FORUM

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powo­du konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat w przy­padku:

  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do któ­rych dziecko uczęszcza, a także choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna spra­wujących opiekę nad dzieckiem,

  • porodu lub choroby małżonka stale opiekują­cego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

  • pobytu małżonka stale opiekującego się dziec­kiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowot­nej,

  • chorym dzieckiem w wieku do 14 lat,
  • innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzie­ci w wieku ponad 14 lat), pod warunkiem że pozo­staje on z osobą sprawującą opiekę we wspól­nym gospodarstwie domowym.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru i przysługuje bez okresu wyczekiwania.

Dołącz do nas na Facebooku

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA