Zasiłki wypłacane przez ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Definicja podstawowa
-
Świadczenia pieniężne wypłacane za czas niezdolności do pracy, które mają rekompensować zarobek utracony za okres niezdolności do wykonywania pracy.
-
Zasiłki rodzinne - świadczenia pieniężne wypłacane na uprawnionych członków rodziny w ramach polityki prorodzinnej.
-
Zapomogi przyznawane po spełnieniu określonych kryteriów.
Zostań naszym ekspertem!
REKLAMA
W zasiłkach
Z ubezpieczenia chorobowego wypłacane są zasiłki za czas:
-
choroby (zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne),
-
niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny (zasiłek opiekuńczy),
-
niezdolności do pracy z tytułu macierzyństwa (zasiłek macierzyński) oraz
-
zmniejszonej zdolności do wykonywania pracy (zasiłek wyrównawczy).
Zasiłki z ubezpieczenia wypadkowego (zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy) przysługują za czas niezdolności do pracy lub zmniejszonej zdolności do wykonywania pracy związanej z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. 2. Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS w razie śmierci osoby ubezpieczonej, osoby pobierającej emeryturę lub rentę (bądź osoby, która w chwili śmierci spełniała warunki do przyznania jednego z tych świadczeń) albo członka rodziny ubezpieczonego lub emeryta albo rencisty. Zasiłek pogrzebowy przysługuje również wtedy, gdy śmierć danej osoby nastąpiła po ustaniu ubezpieczenia, w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego. Prawo do zasiłku pogrzebowego przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu.
Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)
Zasiłek chorobowy
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, natomiast osoba ubezpieczona dobrowolnie - po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje także, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego:
-
nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego,
-
nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Zasiłek macierzyński
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
-
urodziła dziecko,
-
przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego o jego przysposobienie,
-
przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia.
Zasiłek macierzyński przysługuje za okresy odpowiadające okresom:
-
urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
-
dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
-
urlopu rodzicielskiego,
-
urlopu ojcowskiego.
Zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres:
-
urlopu macierzyńskiego,
-
urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
-
dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
-
dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz
-
urlopu ojcowskiego
- przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Natomiast za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego zasiłek ten przysługuje w wysokości 60% podstawy wymiaru. W przypadku gdy ubezpieczona nie później niż 14 dni po porodzie (lub po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka albo przyjęciu na wychowanie w ramach rodziny zastępczej) złoży wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres:
- dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub
- dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz
- urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze,
- zasiłek macierzyński za wszystkie okresy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Zadaj pytanie na FORUM
Zasiłek opiekuńczy
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
-
zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat w przypadku:
-
nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,
-
porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
-
pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
- chorym dzieckiem w wieku do 14 lat,
- innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat), pod warunkiem że pozostaje on z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym.
Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru i przysługuje bez okresu wyczekiwania.
Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat