REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki wypłacane przez ZUS

Zasiłki wypłacane przez ZUS/Fot. Fotolia
Zasiłki wypłacane przez ZUS/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłki są świadczeniem przysługującym za czas niezdolności do pracy z ubezpieczenia chorobo­wego lub wypadkowego osobom, które podle­gają tym ubezpieczeniom. Z ubezpieczenia chorobowego wypłacany jest: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński, zasiłek wyrównawczy.

Definicja podstawowa

  1. Świadczenia pieniężne wypłacane za czas nie­zdolności do pracy, które mają rekompenso­wać zarobek utracony za okres niezdolności do wykonywania pracy.

    Autopromocja
  2. Zasiłki rodzinne - świadczenia pieniężne wypłacane na uprawnionych członków rodziny w ramach polityki prorodzinnej.

  3. Zapomogi przyznawane po spełnieniu określo­nych kryteriów.

Zostań naszym ekspertem!

W zasiłkach

Z ubezpieczenia chorobowego wypłacane są zasiłki za czas:

Zasiłki z ubezpieczenia wypadkowego (zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy) przysługują za czas niezdolności do pracy lub zmniejszonej zdolności do wykony­wania pracy związanej z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. 2. Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem wypła­canym przez ZUS w razie śmierci osoby ubez­pieczonej, osoby pobierającej emeryturę lub rentę (bądź osoby, która w chwili śmierci speł­niała warunki do przyznania jednego z tych świadczeń) albo członka rodziny ubezpieczo­nego lub emeryta albo rencisty. Zasiłek pogrze­bowy przysługuje również wtedy, gdy śmierć danej osoby nastąpiła po ustaniu ubezpiecze­nia, w okresie pobierania zasiłku chorobowe­go, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego. Prawo do zasiłku pogrzebo­wego przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu.

Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)

Zasiłek chorobowy

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobo­wego po upływie okresu wyczekiwania. Osoba pod­legająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązko­wo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobo­wego, natomiast osoba ubezpieczona dobrowol­nie - po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpie­czenia. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczo­nemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje także, jeżeli nie­zdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu do ubezpiecze­nia chorobowego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego,

  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której obja­wy chorobowe ujawniają się po okresie dłuż­szym niż 14 dni od początku choroby.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

  • urodziła dziecko,

  • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obo­wiązku szkolnego - do 10. roku życia, i wystą­piła do sądu opiekuńczego o jego przyspo­sobienie,

  • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podję­to decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia.

    Autopromocja

Zasiłek macierzyński przysługuje za okresy odpo­wiadające okresom:

  • urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodat­kowego urlopu na warunkach urlopu macierzyń­skiego,

  • urlopu rodzicielskiego,

  • urlopu ojcowskiego.

Zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres:

  • urlopu macierzyńskiego,

  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego,

  • dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz

  • urlopu ojcowskiego

- przysługuje w wysokości 100% podstawy wymia­ru. Natomiast za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego zasiłek ten przysługuje w wysoko­ści 60% podstawy wymiaru. W przypadku gdy ubezpieczona nie później niż 14 dni po porodzie (lub po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przyspo­sobienia dziecka albo przyjęciu na wychowa­nie w ramach rodziny zastępczej) złoży wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres usta­lony jako okres:

  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub
  • dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz
  • urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymia­rze,

- zasiłek macierzyński za wszystkie okresy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Zadaj pytanie na FORUM

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powo­du konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat w przy­padku:

  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do któ­rych dziecko uczęszcza, a także choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna spra­wujących opiekę nad dzieckiem,

  • porodu lub choroby małżonka stale opiekują­cego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

  • pobytu małżonka stale opiekującego się dziec­kiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowot­nej,

  • chorym dzieckiem w wieku do 14 lat,
  • innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzie­ci w wieku ponad 14 lat), pod warunkiem że pozo­staje on z osobą sprawującą opiekę we wspól­nym gospodarstwie domowym.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru i przysługuje bez okresu wyczekiwania.

Dołącz do nas na Facebooku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

    1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

    Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

    Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

    Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

    Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

    W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

    REKLAMA

    Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

    Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

    4 grudnia - Barbórka. Co z przyszłością górników?

    W dniu 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, to ważne tradycyjne święto dla górników i innych osób wykonujących  zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To święto przypada w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy wykonywanej m.in. przez górników, marynarzy, architektów, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy. Jaka jest przyszłość górników w związku z trwającym w Polsce procesem dekarbonizacji i przechodzenia na tzw. zieloną energię? Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się właśnie w Dubaju konferencji klimatycznej COP28.

    Legitymacja emeryta i rencisty w telefonie. Chcesz mieć plastikową legitymację w portfelu? Musisz złożyć wniosek

    Od początku 2023 roku emeryci i renciści mogą pobrać na swoje smartfony legitymację emeryta-rencisty w formie elektronicznej (mLegitymacja). Z tej możliwości skorzystało dotąd ponad 588 tys. osób. Legitymacja dostępna jest w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Legitymacja ta potwierdza m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych, czy ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. Oczywiście można mieć również legitymację plastikową - ale trzeba w tym celu złożyć specjalny wniosek.

    Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

    W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

    REKLAMA

    Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

    Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

    Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

    Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

    REKLAMA