Czym jest ruchomy czas pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Definicja podstawowa
Organizacja czasu pracy, w której pracownik może rozpoczynać pracę o różnych godzinach w poszczególnych dniach.
REKLAMA
W prawie pracy
Od 23 sierpnia 2013 r. określony został tryb wprowadzania ruchomego czasu pracy - w sposób przewidziany do wydłużonych okresów rozliczeniowych (w układzie zbiorowym bądź w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników). Nie ma jednak obowiązku powiadamiania inspekcji pracy o jego wprowadzeniu. Możliwe jest również wprowadzenie go na pisemny wniosek pracownika. Ruchomy czas pracy można stosować w jednej z dwóch form. Możliwe jest:
- ustalanie rozkładów czasu pracy przewidujących różne godziny rozpoczynania przez pracowników pracy w poszczególnych dniach pracy lub
- określanie przedziału czasowego, w którym pracownicy powinni podjąć pracę.
Późniejsze rozpoczęcie pracy oznacza późniejsze jej zakończenie. Może to dotyczyć zarówno grupy pracowników (np. danego działu), jak i pojedynczych osób.
Przy ustaleniu późniejszego rozpoczynania pracy w poszczególne dni, wcześniejsze rozpoczynanie pracy w kolejnym dniu nie narusza doby pracowniczej ani nie powoduje pracy w godzinach nadliczbowych, jednak muszą być zachowane minimalne odpoczynki dobowe i tygodniowe. W tym przypadku to pracodawca ustala godziny rozpoczynania pracy. W sytuacji zaś, gdy jest wyznaczony przedział czasowy rozpoczynania pracy, o godzinie rozpoczęcia decyduje pracownik i kończy ją w odpowiednio wydłużonym przedziale czasowym.
Ruchomy przedział czasowy rozpoczynania (kończenia pracy) może być wykorzystywany np. w przypadku pracowników opiekujących się dziećmi w wieku przedszkolnym. Dla pracodawcy korzystne jest stosowanie krótszych przedziałów godzinowych, np. 2-godzinowego rozpoczynania pracy, tak aby nie utrudniało to organizacji pracy.
Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat