reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czym jest ruchomy czas pracy?

Czym jest ruchomy czas pracy?

Jest to rozkład czasu pracy, który może być stoso­wany w ramach systemów czasu pracy. W praktyce, ze względów organizacyjnych, najczęściej wystę­puje w systemie czasu pracy podstawowym bądź równoważnym (jeżeli jest to możliwe).

Definicja podstawowa

Organizacja czasu pracy, w której pracownik może rozpoczynać pracę o różnych godzinach w poszczególnych dniach.

W prawie pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. określony został tryb wprowadzania ruchomego czasu pracy - w sposób przewidziany do wydłu­żonych okresów rozliczeniowych (w układzie zbio­rowym bądź w porozumieniu ze związkami zawodo­wymi lub przedstawicielami pracowników). Nie ma jednak obowiązku powiadamiania inspekcji pracy o jego wprowadzeniu. Możliwe jest również wpro­wadzenie go na pisemny wniosek pracownika. Ruchomy czas pracy można stosować w jednej z dwóch form. Możliwe jest:

  • ustalanie rozkładów czasu pracy przewidujących różne godziny rozpoczynania przez pracowni­ków pracy w poszczególnych dniach pracy lub
  • określanie przedziału czasowego, w którym pra­cownicy powinni podjąć pracę.

Późniejsze rozpoczęcie pracy oznacza późniejsze jej zakończenie. Może to dotyczyć zarówno grupy pracowników (np. danego działu), jak i pojedyn­czych osób.

Przy ustaleniu późniejszego rozpoczynania pracy w poszczególne dni, wcześniejsze rozpoczynanie pracy w kolejnym dniu nie narusza doby pracowni­czej ani nie powoduje pracy w godzinach nadlicz­bowych, jednak muszą być zachowane minimalne odpoczynki dobowe i tygodniowe. W tym przy­padku to pracodawca ustala godziny rozpoczy­nania pracy. W sytuacji zaś, gdy jest wyznaczony przedział czasowy rozpoczynania pracy, o godzi­nie rozpoczęcia decyduje pracownik i kończy ją w odpowiednio wydłużonym przedziale czaso­wym.

Ruchomy przedział czasowy rozpoczynania (kończenia pracy) może być wykorzystywany np. w przypadku pracowników opiekujących się dziećmi w wieku przedszkolnym. Dla pracodawcy korzystne jest stosowanie krót­szych przedziałów godzinowych, np. 2-godzinowego rozpoczynania pracy, tak aby nie utrudniało to organizacji pracy.

Dołącz do nas na Facebooku

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama