| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czym jest ruchomy czas pracy?

Czym jest ruchomy czas pracy?

Jest to rozkład czasu pracy, który może być stoso­wany w ramach systemów czasu pracy. W praktyce, ze względów organizacyjnych, najczęściej wystę­puje w systemie czasu pracy podstawowym bądź równoważnym (jeżeli jest to możliwe).

Definicja podstawowa

Organizacja czasu pracy, w której pracownik może rozpoczynać pracę o różnych godzinach w poszczególnych dniach.

W prawie pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. określony został tryb wprowadzania ruchomego czasu pracy - w sposób przewidziany do wydłu­żonych okresów rozliczeniowych (w układzie zbio­rowym bądź w porozumieniu ze związkami zawodo­wymi lub przedstawicielami pracowników). Nie ma jednak obowiązku powiadamiania inspekcji pracy o jego wprowadzeniu. Możliwe jest również wpro­wadzenie go na pisemny wniosek pracownika. Ruchomy czas pracy można stosować w jednej z dwóch form. Możliwe jest:

  • ustalanie rozkładów czasu pracy przewidujących różne godziny rozpoczynania przez pracowni­ków pracy w poszczególnych dniach pracy lub
  • określanie przedziału czasowego, w którym pra­cownicy powinni podjąć pracę.

Późniejsze rozpoczęcie pracy oznacza późniejsze jej zakończenie. Może to dotyczyć zarówno grupy pracowników (np. danego działu), jak i pojedyn­czych osób.

Przy ustaleniu późniejszego rozpoczynania pracy w poszczególne dni, wcześniejsze rozpoczynanie pracy w kolejnym dniu nie narusza doby pracowni­czej ani nie powoduje pracy w godzinach nadlicz­bowych, jednak muszą być zachowane minimalne odpoczynki dobowe i tygodniowe. W tym przy­padku to pracodawca ustala godziny rozpoczy­nania pracy. W sytuacji zaś, gdy jest wyznaczony przedział czasowy rozpoczynania pracy, o godzi­nie rozpoczęcia decyduje pracownik i kończy ją w odpowiednio wydłużonym przedziale czaso­wym.

Ruchomy przedział czasowy rozpoczynania (kończenia pracy) może być wykorzystywany np. w przypadku pracowników opiekujących się dziećmi w wieku przedszkolnym. Dla pracodawcy korzystne jest stosowanie krót­szych przedziałów godzinowych, np. 2-godzinowego rozpoczynania pracy, tak aby nie utrudniało to organizacji pracy.

Dołącz do nas na Facebooku

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »