reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Śmierć pracodawcy - konsekwencje dla pracownika

Śmierć pracodawcy - konsekwencje dla pracownika

Śmierć pracodawcy powoduje wygaśnięcie sto­sunku pracy wszystkich pracowników. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy pracodawca jest osobą fizycz­ną. Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa z dniem śmierci pracodawcy. Jakie konsekwencje dla pracownika powoduje śmierć pracodawcy?

Pracownicy otrzymują jedynie świadectwo pracy, które stwier­dza zakończenie stosunku pracy. Jeżeli pracow­nicy zostaną przejęci przez nowego pracodawcę, to nie dochodzi do wygaśnięcia stosunków pracy.

W wynagrodzeniach

Pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy, przysługuje odszko­dowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni (art. 632 § 1 k.p.). Odszkodowanie oblicza się jak ekwiwalent pienięż­ny za urlop wypoczynkowy. Jeżeli jednak w przypadku śmierci pracodawcy doszłoby do przejęcia pracownika przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 231 k.p., stosunek pracy trwa nadal i pracownik nie nabywa prawa do odszkodowania.

Redakcja poleca: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

W zasiłkach

Jeśli po śmierci pracodawcy zakład pracy wraz z pracownikami nie został przejęty przez innego pracodawcę na podstawie art. 231 k.p., to wszyst­kie zasiłki będzie wypłacał ZUS. Jeżeli natomiast działalność gospodarcza jest kontynuowana przez następcę prawnego, zasiłki z ubezpieczeń społecznych będą wypłacone na dotychczasowych zasadach.

Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubez­pieczenia chorobowego (zatrudnienia), jeże­li ubezpieczenie to zakończyło się w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwi­dacji pracodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama