Waloryzacja świadczeń - jak i kiedy?

REKLAMA
Definicja podstawowa
Ustalenie wysokości istniejących świadczeń pieniężnych, np. emerytur, rent lub płac, w związku ze zmianą systemu pieniężnego, jednostki monetarnej lub opublikowaniem wskaźnika procentowego (wskaźnika waloryzacji).
W zasiłkach
Waloryzacja polega na podwyższeniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego. Od zwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego płatnik nalicza świadczenie rehabilitacyjne.
Zobacz również: Świadczenie rehabilitacyjne od 1 października 2015 r. bez waloryzacji
W emeryturach i rentach
Waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacji podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku, w którym przeprowadza się waloryzację. Waloryzacja kwotowa polega na dodaniu do kwoty świadczenia w wysokości przysługującej w dniu 28 lub 29 lutego określonej kwoty waloryzacji. Emerytury, renty wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz zasiłki i świadczenia przedemerytalne finansowane z budżetu państwa są waloryzowane od 1 marca każdego roku kalendarzowego.
Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad
Kup książkę:
Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych poradPolecamy serwis: Ubezpieczenia
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: