reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Waloryzacja świadczeń - jak i kiedy?

Waloryzacja świadczeń - jak i kiedy?

Waloryzacja to ustalenie wysokości istniejących świadczeń pie­niężnych, np. emerytur, rent lub płac, w związku ze zmianą systemu pieniężnego, jednostki monetar­nej lub opublikowaniem wskaźnika procentowego (wskaźnika waloryzacji).

Definicja podstawowa

Ustalenie wysokości istniejących świadczeń pie­niężnych, np. emerytur, rent lub płac, w związku ze zmianą systemu pieniężnego, jednostki monetar­nej lub opublikowaniem wskaźnika procentowego (wskaźnika waloryzacji).

W zasiłkach

Waloryzacja polega na podwyższeniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem walory­zacji obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego. Od zwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku choro­bowego płatnik nalicza świadczenie rehabilitacyjne.

Zobacz również: Świadczenie rehabilitacyjne od 1 października 2015 r. bez waloryzacji

W emeryturach i rentach

Waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacji podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku, w któ­rym przeprowadza się waloryzację. Waloryzacja kwotowa polega na dodaniu do kwoty świadczenia w wysokości przysługującej w dniu 28 lub 29 lutego określonej kwoty waloryzacji. Emerytury, renty wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz zasiłki i świadcze­nia przedemerytalne finansowane z budżetu pań­stwa są waloryzowane od 1 marca każdego roku kalendarzowego.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama