REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca ma obowiązek tworzenia regulaminu pracy?

Kiedy pracodawca ma obowiązek tworzenia regulaminu pracy?/Fot. Fotolia
Kiedy pracodawca ma obowiązek tworzenia regulaminu pracy?/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Regulamin jest podstawowym aktem wewnętrz­nym w zakładzie pracy określającym prawa i obo­wiązki stron stosunku pracy związane z organi­zacją i porządkiem w procesie pracy. Pracodawca powinien ustalić w nim m.in. organizację pracy, warunki przebywania na tere­nie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakoń­czeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały. Kiedy pracodawca musi wprowadzić regulamin pracy?

Przepisy i rozporządzenia regulujące postępowa­nie w jakiejś dziedzinie, obowiązujące pracowni­ków jakiejś instytucji, członków organizacji itp.; też: dokument zawierający te przepisy i rozporzą­dzenia.

REKLAMA

Autopromocja

W prawie pracy

Regulamin pracy tworzy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjętych zakłado­wym lub ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Pracodawca jest zwolniony z tego obowiąz­ku, jeżeli w zakładzie pracy funkcjonuje układ zbio­rowy pracy. Dodatkowo pracodawca może, ale nie musi tworzyć regulaminu pracy, jeżeli zatrudnia mniej niż 20 pracowników. Regulamin pracy nie powinien powielać przepisów Kodeksu pracy, lecz jedynie dostosowywać ogólne zasady do organizacji pracy u konkretnego pracodawcy. Pracodawca powinien ustalić w nim m.in.:

  • organizację pracy, warunki przebywania na tere­nie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakoń­czeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, w tym także w odzież i obuwie robo­cze oraz środki ochrony indywidualnej i higie­ny osobistej,
  • systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy,
  • porę nocną,
  • wykazy prac wzbronionych młodocianym oraz kobietom,
  • rodzaje prac i wykaz stanowisk pracy dozwolo­nych pracownikom młodocianym w celu odby­wania przygotowania zawodowego, wykaz prac lekkich dozwolonych pracownikom młodocia­nym zatrudnionym w innym celu niż przygoto­wanie zawodowe,
  • obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, a także sposób informowania pracowników o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą,
  • przyjęty sposób potwierdzania przez pracowni­ków przybycia, obecności oraz usprawiedliwia­nia nieobecności w pracy,
  • rodzaje kar stosowanych zgodnie z przepisami o odpowiedzialności porządkowej.

W regulaminie pracy można wprowadzać rów­nież inne zapisy dotyczące organizacji i porząd­ku w pracy, jednak nie mogą być one niezgodne z przepisami prawa pracy. Niedopuszczalne jest np. jednostronne ustalenie w regulaminie pracy zakazu podejmowania przez pracowników dzia­łalności konkurencyjnej wobec pracodawcy bez jego zgody.

Pracodawca może też wprowadzać postanowie­nia korzystniejsze dla pracowników niż wynikające z Kodeksu pracy.

Regulamin pracy ustala pracodawca z działają­cą u niego organizacją związkową. Jeżeli taka nie występuje w zakładzie pracy lub jeżeli strony nie uzgodnią treści regulaminu w ustalonym terminie, pracodawca ma prawo ustalić regulamin samo­dzielnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulamin wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników zakła­du pracy w sposób zwyczajowo przyjęty, np. przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń. Pracodawca nie powinien zapisywać w regulami­nie zbyt wielu kwestii, szczególnie niewymaganych przepisami prawa. Procedura jego zmiany jest taka sama jak wprowadzenia, co oznacza, że przy jakichkolwiek zmianach procedurę tę trzeba podejmować na nowo.

Obowiązkiem pracodawcy jest również zaznajo­mienie nowo zatrudnianych pracowników z obo­wiązującym u niego regulaminem pracy. Pracownik powinien być z nim zapoznany przed podjęciem pracy; do celów dowodowych ważne jest również, aby fakt ten był potwierdzony przez pracownika (np. na kopii dokumentu). Pracodawca, który nie ma obowiązku tworzenia regulaminu, przy przyjęciu pracownika do pracy informuje go na piśmie o naj­ważniejszych kwestiach związanych z organizacją pracy (np. o godzinach pory nocnej czy zasadach potwierdzania obecności w pracy lub usprawiedli­wiania nieobecności).

Dołącz do nas na Facebooku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

REKLAMA

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

REKLAMA