Rada pracownicza a rada pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Rada pracownicza
W przedsiębiorstwach państwowych mogą funkcjonować rady pracownicze jako organ samorządowy reprezentujący załogę. Rada składa się z reguły z 15 pracowników. Ma uprawnienia m.in. do:
REKLAMA
- wyrażania zgody na utworzenie lub przystąpienie do spółki prawa handlowego, nabywania (zbywania) udziałów lub akcji, występowania z takich podmiotów lub ich rozwiązywania,
- podejmowania uchwał w sprawie podziału lub łączenia przedsiębiorstwa, zmiany kierunku działalności przedsiębiorstwa,
- podejmowania uchwał w sprawach powoływania i odwoływania dyrektora przedsiębiorstwa oraz innych osób wykonujących kierownicze funkcje,
- podejmowania uchwał o przeprowadzeniu w przedsiębiorstwie referendum,
- przekazywania opinii o zmianach aktu o utworzeniu lub likwidacji przedsiębiorstwa,
- komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa (z wyjątkiem gdy z wnioskiem wystąpił dyrektor przedsiębiorstwa),
- uzyskiwania informacji i przeprowadzania konsultacji.
Pracownicy będący członkami władz organizacji pracowniczych korzystają z ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę, a także jednostronnym wypowiedzeniem zmieniającym na niekorzyść pracownika.
Redakcja poleca produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)
Rada pracowników
Jest to odrębna od związków zawodowych organizacja pracowników. Reprezentuje ona pracowników wobec pracodawcy w różnych konsultacjach. Co do zasady, może powstawać u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Liczbę pracowników zatrudnionych u pracodawcy potrzebnych do powołania rady pracowników ustala się na podstawie przeciętnej liczby zatrudnionych w ramach stosunku pracy w okresie ostatnich 6 miesięcy przed dniem powiadomienia o wyborach członków rady pracowników. Do stanu zatrudnienia wlicza się też pracowników młodocianych. Warunkiem przystąpienia do tworzenia rady jest wpłynięcie pisemnego wniosku w sprawie utworzenia rady pracowników od co najmniej 10% pracowników. Powstanie rady jest uzależnione od inicjatywy samych pracowników (przeprowadzenia wyborów).
Po otrzymaniu od pracowników wniosku o przeprowadzenie wyborów pracodawca jest zobowiązany m.in. do powiadomienia pracowników, w sposób zwyczajowo przyjęty w zakładzie, o terminie wyborów oraz o terminie zgłaszania kandydatów na członków rady pracowników. Rady pracowników nie są tworzone w przedsiębiorstwach państwowych, mieszanych i państwowych instytucjach filmowych. Działają w nich bowiem rady pracownicze.
Rady pracowników mogą być tworzone bezpośrednio przez pracowników lub grupy pracowników. Liczba członków rady jest uzależniona od liczby osób zatrudnionych w zakładzie pracy. O wyborze członków rady należy poinformować pracodawcę. Pracodawca powinien umożliwić przeprowadzenie wyborów, nie może w tym przeszkadzać ani organizować wyborów za pracowników. Na pisemny wniosek rady pracowników pracodawca - w razie planowanych zmian lub zamierzonych działań - przekazuje jej informacje o działalności i sytuacji ekonomicznej zakładu pracy, stanie, strukturze zatrudnienia oraz planowanych zmianach w tym zakresie i działaniach, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia pracowników. Członek rady pracowników korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy. Można z nim rozwiązać umowę o pracę na ogólnych zasadach w przypadku likwidacji, upadłości pracodawcy, z przyczyn niedotyczących pracowników lub z przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy zawinionych przez pracownika.
Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat