Na czym polega równoważny system czasu pracy?
REKLAMA
REKLAMA
W prawie pracy
W równoważnym systemie czasu pracy jest możliwe przedłużenie dobowego jej wymiaru do 12, 16 lub 24 godzin. W niektórych dniach tygodnia lub miesiąca praca może więc trwać do 12 godzin, 16 godzin (przy dozorze urządzeń lub pracach związanych częściowo z pozostawaniem w pogotowiu do pracy) lub nawet 24 godzin (przy pilnowaniu i ochronie mienia lub osób, a także pracach wykonywanych przez pracowników zakładowych straży pożarnych i służb ratowniczych). Jednak musi się to odbywać w ramach ogólnie obowiązujących pracownika norm czasu pracy oraz z zapewnieniem mu prawa do nieprzerwanego dobowego odpoczynku i odpoczynku tygodniowego.
REKLAMA
Przy pracy w wymiarze 16 lub 24 godziny na dobę odpoczynek dobowy powinien być zapewniony w wymiarze odpowiadającym co najmniej wymiarowi przepracowanych przez pracownika w danej dobie godzin. W tym przypadku normy czasu pracy pracownika zostają takie same, wydłużany jest jedynie jego dobowy wymiar czasu pracy. W okresie rozliczeniowym (przy zachowaniu odpoczynków) pracownik nie może przepracować więcej niż przypadająca na niego norma czasu pracy z danego okresu.
Przy przedłużeniu wymiaru czasu pracy do 12 godzin, co do zasady, obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach może on być przedłużony do 3 miesięcy, a przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych do 4 miesięcy. Miesięczny okres rozliczeniowy jest stosowany do 16- i 24-godzinnego przedłużenia wymiaru czasu pracy.
Od 23 sierpnia 2013 r. wszystkie okresy rozliczeniowe mogą być przedłużane do 12 miesięcy w trybie ustalonym z organizacjami związkowymi lub na mocy porozumienia z pracownikami bądź w układzie zbiorowym.
W systemie równoważnego czasu pracy przekraczającym 8 godzin na dobę nie można zatrudniać:
- pracowników wykonujących pracę na stanowiskach, na których występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia,
- pracownic w ciąży,
- pracowników opiekujących się dziećmi do 4 lat - bez zgody tych pracowników.
Zostań naszym ekspertem!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat