REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Siedziba pracodawcy - definicja

Siedziba pracodawcy - definicja/Fot. Fotolia
Siedziba pracodawcy - definicja/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W umowie o pracę należy określić miejsce pracy. Jest ono jednym z podstawowych elementów tej umowy. Najczęściej pracodawca w porozumieniu z pracownikiem określa, że miejscem pracy będzie siedziba pracodawcy. Również w przypadku, gdy miejsce pracy nie zostanie ustalone w umowie o pracę, przyjmuje się, że jest nim siedziba pra­codawcy.

Definicja podstawowa

  1. Miejsce, w którym ktoś mieszka lub stale prze­bywa.
  2. Miejsce, w którym znajduje się jakaś instytucja.
  3. Z reguły miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający osoby prawnej.

W prawie pracy

Ustalenie miejsca pracy ma znaczenie przy podró­żach służbowych. Podróżą taką jest wyjazd na polecenie pracodawcy w celu realizacji zadania służbowego poza miejscowość, w której znajdu­je się siedziba pracodawcy lub miejsce pracy pra­cownika.

Autopromocja

Redakcja poleca produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Inaczej podróż służbowa jest zdefiniowana w przypadku kierowców. Kierowca jest w podró­ży służbowej, gdy dokonuje na polecenie praco­dawcy przewozu drogowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub inne miejsce prowadzenia działalności przez pra­codawcę, w szczególności filia, przedstawiciel­stwo i oddział. Ponadto kierowca odbywa podróż służbową również wówczas, gdy wykonuje pole­cenie pracodawcy wyjazdu służbowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba, filia lub oddział pracodawcy, w celu wykonania prze­wozu drogowego.

W podatkach dochodowych

Siedziba ma bardzo istotne znaczenie w podat­ku dochodowym, ponieważ decyduje o nieogra­niczonym obowiązku podatkowym w pdop. Jeżeli podatnicy mają siedzibę lub zarząd na terytorium RP, to podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miej­sce ich osiągania. Jeśli podatnicy nie mają na terytorium RP siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium RP. Oznacza to, że zagraniczne osoby prawne (te, które nie posia­dają w Polsce siedziby lub zarządu) podlegają w Polsce opodatkowaniu tylko od tych docho­dów, których źródła są położone na terytorium Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA