REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Subskrybuj nas na Youtube
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia/fot.Fotolia
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia/fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić z winy pracownika oraz z przyczyn przez niego niezawinionych. Przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowie­dzenia pracodawca musi zasięgnąć opinii reprezen­tującej pracownika zakładowej organizacji związko­wej ze wskazaniem przyczyny rozwiązania umowy.

W prawie pracy

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika może nastąpić w przypadku:

REKLAMA

  • ciężkiego naruszenia przez pracownika podsta­wowych obowiązków pracowniczych,
  • popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa uniemożliwiające­go mu dalsze zatrudnianie na zajmowanym sta­nowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • zawinionej utraty przez pracownika uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmo­wanym stanowisku.

Pracodawca może rozwiązać umowę bez wypo­wiedzenia tylko w okresie 1 miesiąca od uzyska­nia wiadomości o uzasadniających to okolicznoś­ciach.

W przypadku gdy przyczyną zwolnienia jest naruszenie obowiązków pracowniczych, dotyczy to podstawowych obowiązków. Ponadto naruszenie musi być ciężkie, np. spożywanie przez pracow­nika alkoholu w pracy. Przy rozwiązywaniu umowy o pracę z powodu utraty uprawnień do wykonywa­nia zawodu ich utrata musi wynikać z winy pracow­nika, a nie np. z przyczyn obiektywnych, tj. z powo­du pogorszenia się jego stanu zdrowia. W razie popełnienia przez pracownika przestępstwa musi to być przestępstwo uniemożliwiające mu dalsze wykonywanie pracy na zajmowanym stanowisku. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia może rów­nież nastąpić bez winy pracownika.

Może ono mieć miejsce w przypadku przedłużającej się usprawied­liwionej nieobecności pracownika, jeżeli:

  • niezdolność do pracy spowodowana chorobą pracownika trwała dłużej niż 3 miesiące (gdy pracownik jest zatrudniony u pracodawcy kró­cej niż 6 miesięcy),
  • niezdolność do pracy spowodowana chorobą pracownika trwała dłużej niż łączny okres pobie­rania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku cho­robowego oraz pobierania świadczenia reha­bilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy co naj­mniej 6 miesięcy lub gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową),
  • usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy z innych przyczyn niż powyższe trwała dłużej niż 1 miesiąc.

Zadaj pytanie na FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezdolność do pracy pracownik musi udokumen­tować zaświadczeniem lekarskim. Po odzyskaniu zdolności do pracy i powrocie pracownika do pracy pracodawca nie może go zwolnić z pracy z powo­du tej nieobecności.

Przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowie­dzenia pracodawca musi zasięgnąć opinii reprezen­tującej pracownika zakładowej organizacji związko­wej ze wskazaniem przyczyny rozwiązania umowy. Organizacja związkowa ma 3 dni na zgłoszenie zastrzeżeń. Opinia związku zawodowego nie jest jednak dla pracodawcy wiążąca. Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę musi nastąpić na piśmie i zawierać przyczynę jej rozwią­zania oraz pouczenie o możliwości odwołania się przez pracownika do sądu pracy. Rozwiązać umowę bez wypowiedzenia może rów­nież pracownik. Może to nastąpić, gdy:

  • pracownik uzyskał orzeczenie lekarskie stwier­dzające szkodliwy wpływ wykonywanej przez niego pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go - w terminie wskazanym w orze­czeniu - do innej pracy odpowiedniej ze wzglę­du na zdrowie i kwalifikacje,
  • pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, np. uporczywie nie wypłaca w terminie lub zaniża wypłatę wynagrodzenia.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pra­cownika musi nastąpić w formie pisemnej z poda­niem przyczyny wypowiedzenia. Na rozwiązanie umowy w tym trybie pracownik ma 1 miesiąc od momentu zaistnienia uzasadniającej to okoliczności.

Zostań naszym ekspertem!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

REKLAMA

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

REKLAMA