REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatrudnienie pracowników ze Wschodu

Zatrudnienie pracowników ze Wschodu może przynieść firmie korzyści. Jednak ma to swoje dobre i złe strony. Jak znaleźć cudzoziemców chętnych do pracy? O jakie formalności należy zadbać?

Zatrudnianie na umowy na czas określony i cywilnoprawne – 8 błędów z praktyki

Pracodawcy zatrudniający na podstawie umów o pracę na czas określony oraz umów cywilnoprawnych często naruszają przepisy prawa pracy. Tymczasem PIP zapowiedziała wzmożenie kontroli w 2015 r. W sposób szczególny będzie badana zasadność zawierania umów cywilnoprawnych oraz prawidłowość zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Jakie 8 błędów najczęściej popełniają pracodawcy?

Koszty płacy niepełnosprawnego pracownika współpracującego a dofinansowanie do wynagrodzenia

Dofinansowanie do wynagrodzeń należy się pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne będące pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy. Czy dotyczy to także osób współpracujących? Jak mają się do tego koszty płacy pracownika?

Niedozwolone praktyki zastępowania umów o pracę umowami cywilnymi

Pracodawcy często zastępują umowy o pracę umowami cywilnymi. Są to jednak niedozwolone praktyki. Dlaczego pracodawcy łamią w ten sposób prawo? Jaka kara grozi za to wykroczenie?

REKLAMA

Zatrudnianie pielęgniarki na umowę o pracę w zakładzie pracy chronionej

Pracodawcy posiadający zakład pracy chronionej mają obowiązek zapewnienia doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych. Czy w związku z tym można zatrudnić pielęgniarkę w zakładzie pracy chronionej na podstawie umowy o pracę?

Skutki przekroczenia 24-miesięcznego okresu zatrudnienia

Przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia określonego w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Umowa zlecenia a umowa o pracę

Częstą praktyką wśród pracodawców zatrudniających nowych pracowników jest zawieranie z nimi umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę. Jest to bardzo wygodna i atrakcyjna forma współpracy dla danej firmy, która w ten sposób stara się zaoszczędzić koszty związane z zatrudnieniem. Najczęściej zawierane są umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług oraz umowy o dzieło.

Zmiany w umowach na czas określony - stanowisko pracodawców

Pracodawcy przedstawiają własne stanowisko dotyczące zmian w umowach na czas określony. Propozycje modyfikacji Kodeksu pracy dotyczą m.in.: długości umów o pracę na czas określony, okresów wypowiedzenia, rodzajów umów, regulacji umów zawieranych na okres próbny. Pracodawcy postulują również wprowadzenie zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

REKLAMA

Umowa o pracę na czas nieokreślony - plusy i minusy

Umowa o pracę na czas nieokreślony to, co do zasady, najbardziej pożądana forma zatrudnienia dla pracowników i najmniej chętnie stosowany rodzaj umowy przez pracodawców. Jakie są plusy i minusy umowy bezterminowej?

Umowa na okres próbny – zmiany w Kodeksie pracy 2015

Przedstawiony przez MPiPS projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje zmiany w regulacji umów o pracę na okres próbny. Propozycje modyfikacji przepisów dotyczących umowy próbnej mogą wejść w życie już w 2015 r.

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony od 2015 r.

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony zostanie uregulowana być może już w 2015 r. Zgodnie z przedstawionym przez MPiPS projektem zmian w Kodeksie pracy najdłuższa umowa na czas określony wyniesie 33 miesiące. W jakich sytuacjach można będzie wydłużyć umowę terminową?

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych od stycznia 2015 r.

Zgodnie z przyjętymi przez rząd zmianami w zatrudnianiu niepełnosprawnych od 1 stycznia 2015 r. zostanie rozszerzony katalog osób niepełnosprawnych, za zatrudnienie których można będzie otrzymać zwrot kosztów. Zostanie również zmieniona wysokość refundacji z PFRON. Jakie jeszcze zmiany przewiduje projekt?

Lista obecności dla pracowników

Lista obecności pracowników jest dobrym i zarazem prostym sposobem na sprawdzenie, czy pracownik stawił się w pracy. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest ona podstawą do poprawnego rozliczenia czasu pracy pracownika.

Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej - konsekwencje prawne

Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej prowadzi do negatywnych dla pracodawcy konsekwencji prawnych. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnianiem pracowników? Jakie sankcje naruszenia przepisów regulujących prowadzenie dokumentacji kadrowej przewiduje prawo?

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych - umowa o pracę na czas nieokreślony

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pomimo powołania członka zarządu na okres z góry oznaczonej kadencji, zatrudnić go na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy wykorzystanie tego typu umowy jest korzystne dla spółki kapitałowej oraz czy ten rodzaj umowy uwzględnia w wystarczający sposób specyfikę funkcji pełnionej przez członków zarządu?

Wzór umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej

Gdy chodzi o umowny stosunek pracy, umowa o pracę na czas określony to optymalna forma zatrudnienia członków zarządu spółek kapitałowych. Przedstawiamy wzór umowy o pracę z członkiem zarządu.

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie umowy o pracę na czas określony - zalety i wady

Umowa o pracę na czas określony stanowi optymalną formę umownego zatrudnienia członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie stosunku pracy. Jakie są zalety i wady tego typu zatrudnienia?

Odstąpienie od umowy o dzieło

Umowę o dzieło tak samo jak większość umów może wypowiedzieć zarówno przyjmujący zamówienie jak i zamawiający. Zamawiający ma jednak obowiązek pamiętać o wypłacie wynagrodzenia.

Co zmieni się w umowach na czas określony?

Dnia 26 lutego 2014 r. do Sejmu wpłynął projekt mający wprowadzić zmiany w umowach na czas określony. Jakiego typu są to zmiany?

Wzór umowy o zakazie konkurencji

Pracodawca i pracownik mogą zawrzeć między sobą umowę, na podstawie której pracownik nie będzie mógł prowadzić działalności konkurencyjnej w czasie trwania stosunku pracy, a także po jego ustaniu. Jak powinna wyglądać umowa o zakazie konkurencji? Zobacz wzór umowy o zakazie konkurencji.

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa na okres próbny jest szczególnym typem umowy przewidzianym w kodeksie pracy. Zawierana jest ona w celu wzajemnego sprawdzenia pracodawcy i pracownika.

Maksymalny okres trwania umów na czas określony

Kodeks pracy nie przewiduje maksymalnego okresu trwania umów o pracę na czas określony. Może się to jednak zmienić już w 2015 r. Najdłuższa możliwa umowa na czas określony ma wynosić 36 miesięcy.

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Nieobecność w pracy jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracownika, dlatego pracownik ma obowiązek poinformowania pracodawcy o przyczynie nieobecności najpóźniej w drugim dniu jej trwania. W jaki sposób można usprawiedliwić nieobecność, zanim zostaną wyciągnięte konsekwencje?

Zwolnienie lekarskie a umowa zlecenie

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika objętego ubezpieczeniem chorobowym w pracy. Umowa zlecenie objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i zdrowotnym. Czy można wystawić zleceniobiorcy zwolnienie lekarskie?

Rozwiązanie umowy zlecenie

Rozwiązanie umowy zlecenie może nastąpić za wypowiedzeniem. Jak zgodnie z KC może dojść do rozwiązania umowy zlecenia? Czy wypowiedzenia można dokonać tylko z ważnych powodów? Czy jest różnica pomiędzy umową na czas określony i nieokreślony? Czy rozwiązać umowę może zarówno zleceniodawca i zleceniobiorca? Kiedy dochodzi do rozwiązania zlecenia w trybie natychmiastowym? Jak wypowiedzieć umowę? Pobierz wzór.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – fakty i mity

Zatrudnianie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności to duże wyzwanie organizacyjne. Z drugiej strony można zauważyć, że pojawia się coraz więcej ofert pracy dla pracowników niepełnosprawnych. Czy pracodawcy boją się zatrudniać osoby niepełnosprawne?

Delegacja nocna pracownika niepełnosprawnego

Pracownik niepełnosprawny, niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności, nie może pracować w porze nocnej. Czy delegacja nocna takiego pracownika jest możliwa?

Jak zatrudnić pracownika?

Zatrudnienie pracownika wiąże się z nawiązaniem specyficznej więzi między pracodawcą a pracownikiem. Taką zależność nazywa się stosunkiem pracy. Umowa o pracę jest podstawą nawiązania każdego stosunku pracy.

Jak zatrudnić osobę niepełnosprawną?

Na pracodawcach zatrudniających osoby niepełnosprawne ciążą specjalne obowiązki. Przede wszystkim muszą ustalić stan zatrudnienia osób w firmie oraz zapewnić im odpowiednie warunki pracy. W związku z tym przyznane są im również liczne uprawnienia.

Jak zatrudnić na umowę zlecenie?

Zlecenie jest jedną z dwóch umów cywilnoprawnych, na podstawie której wykonywana jest praca. Jej ogólne ujęcie pozwala na dość elastyczny sposób kształtowania obowiązków stron tej umowy. Jak zatrudniać na umowę zlecenie?

Jak zatrudnić na umowę zlecenie?

Zlecenie jest jedną z dwóch umów cywilnoprawnych, na podstawie której wykonywana jest praca. Jej ogólne ujęcie pozwala na dość elastyczny sposób kształtowania obowiązków stron tej umowy.

Świadectwo pracy po przywróceniu do pracy

Wadliwe rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę uprawnia pracownika do żądania przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. W przypadku wydania prawomocnego wyroku uwzględniającego powództwo pracownika pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika. Jakich zmian w związku z tym wydarzeniem pracodawca musi dokonać w świadectwie pracy?

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenie jest objęta ubezpieczeniem chorobowym? Czy ma prawo do wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim? Poniższy artykuł wyjaśnia, kiedy pracownik posiadający umowę zlecenie nabywa prawo do zasiłku chorobowego i na jakich zasadach.

Umowa o pracę z członkiem zarządu - zasady reprezentacji spółki

Zasady reprezentacji spółki w przypadku zawierania umów o pracę reguluje Kodeks pracy oraz Kodeks spółek handlowych. Umowę o pracę może zawierać organ zarządzający spółką bądź osoba lub osoby do takich czynności umocowane. Jak przedstawiają się zasady reprezentacji przy zawieraniu umów pomiędzy spółką a członkami jej zarządu?

Zakaz zawierania umowy o pracę z jedynym członkiem zarządu w jednoosobowej spółce z o.o.

Do istoty stosunku pracy należy wykonywanie przez pracownika pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w zamian za wynagrodzenie. Czy zatem jednoosobowa spółka z o.o. może zatrudnić w ramach umowy o pracę jedynego członka zarządu?

Umowa uaktywniająca niani

Umowa uaktywniająca zawierana jest między nianią a rodzicami dziecka w formie pisemnej. Jej zaletą jest opłacanie przez ZUS składek ubezpieczeniowych po zgłoszeniu niani do ubezpieczeń. Jakie warunki należy spełnić w tym celu?

Telepraca - popularna forma zatrudnienia

Telepraca to popularna forma zatrudnienia. Została wprowadzona do Kodeksu pracy w 2007 roku i już cieszy się dużą popularnością. Czym charakteryzuje się telepraca? Jakie prawa i obowiązki wiążą się z tą stosunkowo nową formą zatrudnienia?

Ułatwienia dla cudzoziemców od 1 maja 2014 r.

Ułatwienia dla cudzoziemców przebywających w Polsce weszły w życie 1 maja 2014 r. Maksymalny okres pobytu czasowego został wydłużony do 3 lat. Wystarczy też uzyskać jedno zezwolenie na pobyt i pracę w kraju.

Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem

Umowa o pracę na okres próbny jest umową terminową, która to ma na celu zarówno sprawdzenie przez pracodawcę umiejętności potencjalnego pracownika, jak i sprawdzenie przez pracownika, czy dana oferta pracy odpowiada jego oczekiwaniom. Czy dopuszczalne jest kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem?

Obowiązkowe potwierdzenie na piśmie umowy przed rozpoczęciem pracy?

Potwierdzenie na piśmie ustaleń stron umowy, jej rodzaju oraz warunków przed rozpoczęciem pracy będzie obowiązkowe. Posłowie przyjęli nowelizację w tym zakresie.

Wydanie zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga wydania zezwolenia. Warunki wydania przedmiotowego zezwolenia określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenie w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Czy można zawrzeć przedwstępną umowę o pracę?

Kodeks pracy nie przewiduje możliwości zawierania przez pracodawców z przyszłymi pracownikami tzw. umów przedwstępnych, w których strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy o pracę. Jednak ich dopuszczalność poprzez odpowiednie zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego nie jest kwestionowana.

Co zawiera orzeczenie wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności?

Każde orzeczenie zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wydane zarówno w stosunku do osób, które ukończyły 16 rok życia (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności), jak i młodszych (orzeczenie o niepełnosprawności) powinno zawierać uregulowanie posiadanych uprawnień w zakresie:

Orzekanie o niepełnosprawności dla celów pozarentowych

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych o niepełnosprawności orzekają zespoły powiatowe oraz wojewódzkie.

Prawna definicja niepełnosprawności

Termin niepełnosprawność pochodzi z języka łacińskiego, gdzie oznacza osobę chorą, słabą, bezsilną. O niepełnosprawności możemy mówić zarówno w charakterze zaburzeń fizycznych jak także psychicznych.

Rodzaje umów dotyczących wykonywania pracy

Umowy spotykane obecnie w obrocie prawnym, podzielić możemy na umowy cywilnoprawne i umowy uregulowane w Kodeksie pracy.

Odpowiedzialność pracodawcy za błędy pracownika

Odpowiedzialność sprawcy za wyrządzoną przez niego szkodę to jedna z podstawowych zasad prawa cywilnego. Na gruncie prawa pracy ciężar odpowiedzialności za błędy zatrudnionego pracownika, będącego sprawcą szkody, ponosi wyłącznie pracodawca.

Niepokojąca studentów likwidacja szkół wyższych

Niepokojąca studentów likwidacja szkół wyższych, gdy likwidowane szkoły nie wywiązują się z swojego obowiązku i nie zapewnieniom studentom możliwości kontynuowania nauki w innej placówce, a czesne płacone uczelni pochłonęło już spora część oszczędności, została wzięta pod rozwagę przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą

Z pewnością większość pracowników jest świadoma faktu, iż w świetle polskiego prawa powszechnego nie można zwolnić pracownicy w ciąży. Nie jest również konieczne wskazywanie powodów, dla których zasada ta jest słuszna i ważna w świetle niepewnej sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju. A jednak istnieją okoliczności, w których ciężarna pracownica może stracić pracę.

Odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika

Wielu pracodawców staje przed problemem ponoszenia odpowiedzialności za szkodę, która została wyrządzona przez pracownika innej osobie. Przepisy Kodeksu pracy wyłączają bowiem odpowiedzialność pracowników za szkody wyrządzone osobom trzecim, które nastąpiły przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Czy istnieją okoliczności, które ograniczają odpowiedzialność pracodawcy? Czy pracownik jest zupełnie zwolniony od ponoszenia jakichkolwiek odpowiedzialności?

REKLAMA