REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w umowach na czas określony w 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Zmiany w umowach na czas określony w 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe
Zmiany w umowach na czas określony w 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w umowach na czas określony mają wejść w życie 22 lutego 2016 r. Nowe regulacje dotyczą limitów umów zawieranych na czas określony - 33 miesiące oraz zrównania okresów wypowiedzenia umów na czas określony z umowami bezterminowymi. Co się dzieje z umowami, które zostały zawarte przed dniem wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy i jakie przepisy do nich stosować?

22 lutego 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy zmieniająca zasady zawierania i rozwiązywania umów o pracę na czas określony. Przepisy przejściowe określają, że umowy, w których nie dopuszczono możliwości wypowiedzenia, zawarte przed 22 lutego 2016 r. i trwające w tym dniu, będą podlegały obecnym regulacjom. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do umów zawartych na ponad 6 miesięcy lub w których przewidziano wypowiedzenie. Ponadto do umów terminowych, trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji, będą stosowane nowe przepisy, ograniczające okres zatrudnienia do 33 miesięcy i do 3 umów na czas określony.

REKLAMA

Autopromocja

Nowelizacja Kodeksu pracy, która wejdzie w życie od 22 lutego 2016 r., uzależni okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wyniesie:

● 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
● 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
● 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata

(art. 36 § 1 ustawy – Kodeks pracy po nowelizacji).

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nastąpi zatem zrównanie długości okresów wypowiedzenia, niezależnie od tego czy wypowiadana jest umowa o pracę na czas określony, czy też na czas nieokreślony. Jest to radykalna zmiana, bowiem obecnie wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony zależne jest od łącznego spełnienia 2 przesłanek:

● umowa powinna być zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
● strony powinny przewidzieć w umowie możliwość jej wcześniejszego wypowiedzenia.

Gdy klauzula o wypowiedzeniu jest częścią umowy

Część zawieranych na podstawie dotychczasowych przepisów umów na czas określony posiada klauzulę umożliwiającą ich wypowiedzenie. Wątpliwości mogą dotyczyć okresów wypowiedzenia tych umów, w przypadku gdy umowa taka trwa 22 lutego 2016 r.

Przy wypowiadaniu trwających w dniu wejścia w życie omawianej nowelizacji umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość wypowiedzenia, zastosowanie będą miały nowe okresy wypowiedzenia. Oznacza to, że w zależności od stażu pracy u pracodawcy stosowane będą okresy wypowiedzenia: 2-tygodniowe, 1-miesięczne oraz 3-miesięczne.

Ustalenie okresów zatrudnienia

Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów, których wypowiedzenie następuje, począwszy od dnia wejścia nowelizacji w życie, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed 22 lutego 2016 r.

1 kwietnia 2015 r. strony zawarły umowę na czas określony. Umowa została wypowiedziana przez pracodawcę 22 lutego 2016 r. W takim przypadku do ustalenia długości okresu wypowiedzenia nie będzie się brało pod uwagę okresu od 1 kwietnia 2015 r. do 21 lutego 2016 r. Oznacza to, że umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, bowiem okres zatrudnienia u pracodawcy, liczony od 22 lutego 2016 r., będzie krótszy niż 6 miesięcy.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Brak klauzuli o wypowiedzeniu

W przypadku gdy strony zawarły umowę o pracę na czas określony:

● do 6 miesięcy lub
● umowę dłuższą, w której nie przewidziano możliwości rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia

– trwających w dniu wejścia w życie nowelizacji, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia będzie się stosować obecne przepisy.

Od 22 lutego 2016 r. nadal nie będzie można wypowiedzieć umowy na czas określony, trwającej w tym dniu, jeśli nie zawiera klauzuli dopuszczającej jej wypowiedzenie.

Strony tych umów nie będą mogły powoływać się na nowe rozwiązania przewidujące zniesienie ograniczeń w zakresie dopuszczalności swobodnego rozwiązywania umów terminowych. W praktyce brak klauzuli umożliwiającej wypowiedzenie umowy terminowej sprawi, że z formalnego punktu widzenia umowa taka nie będzie mogła być wypowiedziana – będzie trwała przez okres, na który została zawarta.

Umowy wypowiedziane przed 22 lutego 2016 r.

Do umów o pracę na czas określony, trwających 22 lutego 2016 r., które przed tym dniem zostały wypowiedziane, będą stosowane obecne przepisy.

19 lutego 2016 r. pracodawca wypowiedział umowę zawartą na czas określony od 1 marca 2015 r. do 30 września 2016 r. z zastosowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia (w umowie była zawarta klauzula dopuszczająca taką możliwość). Pracodawca postąpił prawidłowo. Umowa została wypowiedziana przed 22 lutego 2016 r. (data wejścia w życie nowych przepisów), więc należało zastosować 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, a nie okres wynikający ze stażu pracy u pracodawcy.

Ograniczenie długości zatrudnienia na umowę na czas określony

REKLAMA

Obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy dopuszczają zawarcie 2 kolejnych umów o pracę na czas określony – bez wskazania dopuszczalnego czasu ich trwania. Kolejna trzecia umowa między tymi samymi stronami stosunku pracy powinna już stanowić umowę na czas nieokreślony. Zgodnie z nowymi zasadami, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, jak również łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. Przepis wprowadza również dopuszczalny limit w zakresie liczby umów na czas określony. Te same strony będą mogły zawrzeć 3 takie umowy.

Do umów o pracę zawartych na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie zmian, będą miały zastosowanie nowe przepisy, ograniczające okres zatrudnienia do 33 miesięcy i do 3 umów na czas określony. Do 33-miesięcznego okresu zatrudnienia będzie zaliczany okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, który przypada od dnia wejścia w życie nowych przepisów.

Do 33-miesięcznego okresu zatrudnienia wliczane będzie zatrudnienie na podstawie terminowej umowy o pracę przypadające od 22 lutego 2016 r.

Trwająca w dniu wejścia w życie nowelizacji umowa o pracę na czas określony będzie uważana za pierwszą z trzech dopuszczalnych umów albo za umowę drugą – jeżeli została zawarta jako druga umowa. Należy jednak pamiętać, że powyższe zasady nie będą miały zastosowania do umów o pracę zawartych na czas określony przed 22 lutego 2016 r., jeżeli:

● rozwiązanie takiej umowy przypada po upływie 33 miesięcy od tego dnia i
stosunek pracy pracownika podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia upływu okresu 33 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji.

W takim przypadku umowa rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta.

Należy także zwrócić uwagę, że umowa o pracę na czas określony zawarta od dnia wejścia w życie nowelizacji, jednak w okresie 1 miesiąca od dnia rozwiązania poprzedniej drugiej umowy na czas określony, jeżeli okres ten rozpoczął bieg przed 22 lutego 2016 r. lub w tym dniu, będzie uważana za umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony.

Zadaj pytanie na FORUM

Przeczytaj pozostałą część artykułu na -> Serwisie Prawo-Pracowniczym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA