Praca na etacie a prowadzenie działalności
Aktualizacja: 21.03.2016
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę nie wyklucza jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej. Pracownik po zakończeniu pracy etatowej może dysponować swoim czasem w dowolny sposób i może go poświęcić, np. na prowadzenie własnego biznesu. Należy pamiętać, że status pracownika i przedsiębiorcy oznacza wystąpienie tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń. »
Aktualizacja: 09.10.2015
Brakuje przepisów prawnych, które zakazywałyby wspólnikom spółki cywilnej zawrzeć umowę o pracę za wynagrodzeniem z innym wspólnikiem. Warunkiem jest jednak, aby przedmiotem takiej umowy nie było prowadzenie lub reprezentowanie spraw spółki. »
Ulgi dla przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność
Aktualizacja: 06.10.2015
Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z preferencyjnej możliwości opłacania składek w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Prawo do obniżonych składek przysługuje przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności. »
Animator czasu wolnego - praca marzeń?
Aktualizacja: 17.01.2013
Jesteś studentem i myślisz sobie: „Po sesji będę miał masę wolnego. Fajnie by było gdzieś pojechać”, po czym markotniejesz, patrząc na braki finansowe na koncie. A co, jeśli Ci powiem, że możesz i gdzieś wyjechać, w dodatku jeszcze na tym zarobić? »
Czy spółka cywilna może być pracodawcą?
Aktualizacja: 01.09.2011
Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej. Czy w związku z tym spółka cywilna nie może być również pracodawcą? »
Jak wygląda reprezentacja spółki partnerskiej?
Aktualizacja: 01.09.2011
Kodeks Spółek Handlowych stanowi, że w spółce partnerskiej każdy partner ma prawo samodzielnie (jednoosobowo) reprezentować spółkę. Jest to jednak prawo a nie żaden nakaz co oznacza, że kwestie te mogą być uregulowane zupełnie inaczej. »
Na czym polega umowa spółki partnerskiej?
Aktualizacja: 01.09.2011
Pierwszy etap w procesie powstawania spółki partnerskiej stanowi zawarcie umowy spółki, która powinna zawierać określone elementy. Jakie elementy powinna zawierać umowa spółki partnerskiej? »
Jak prowadzić działalność w formie spółki partnerskiej?
Aktualizacja: 01.09.2011
Spółka partnerska jest nową formą spółki osobowej. Została wprowadzona do polskiego systemu prawnego wzorując się na rozwiązaniach systemu amerykańskiego. Ta forma prowadzenia działalności jest przeznaczona wyłącznie dla wykonywania wolnych zawodów. »
Czym jest firma spółki partnerskiej?
Aktualizacja: 01.09.2011
W obrocie gospodarczym wyrażenia „firma” używa się dla określenia samej działalności gospodarczej i ogólnie formy jej wykonywania, tymczasem firma spółki to nic innego jak jej nazwa. »
Udział wspólników w zyskach i stratach spółki
Aktualizacja: 01.09.2011
Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach spółki, i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. »
Podejmowanie uchwał w spółce cywilnej
Aktualizacja: 01.09.2011
Zasadniczo wspólnicy w spółce cywilnej podejmują swoje decyzje w sposób kolegialny, czyli w drodze uchwał. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jakie to wyjątki? »
Na czym polega prowadzenie spraw spółki cywilnej?
Aktualizacja: 01.09.2011
Jednym z uprawnień, a zarazem jednym z obowiązków wspólników spółki cywilnej jest prowadzenie spraw spółki. Pod tym pojęciem kryje się podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach związanych z realizacją wspólnego celu gospodarczego spółki. »
Spółka cywilna jako pracodawca
Aktualizacja: 01.09.2011
Pomimo tego, że spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym i nie ma podmiotowości prawnej to w niektórych dziedzinach prawa nadal traktowana jest jako samodzielny podmiot prawny. »
Działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej
Aktualizacja: 01.09.2011
Spółka cywilna jest to prawno-organizacyjna forma współdziałania gospodarczego dwóch lub więcej podmiotów. Można powiedzieć, że jest to jedna z najprostszych form takiego współdziałania. »
Czym jest działalność regulowana?
Aktualizacja: 01.09.2011
Regułą jest, że prowadzenie działalności gospodarczej jest swobodne i nieograniczone. Jednakże wykonywanie niektórych rodzajów działalności gospodarczej doznaje ograniczeń. W pewnych bowiem przypadkach przedsiębiorcy muszą występować o udzielenie koncesji lub zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Innym ograniczeniem jest istnienie działalności regulowanej. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »