Praca za pośrednictwem platform internetowych
20 lip 2022
W Parlamencie Europejskim i Radzie trwają prace nad projektem dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych (COM 2021 762 final 2021/0414 COD, dalej: dyrektywa). Cyfrowe platformy pracy, prawa pracownika platformowego, sztuczna inteligencja zarządzająca zautomatyzowanymi danymi, prawo do odszkodowania – dyrektywa reguluje wszystkie te zagadnienia.
Giger - kto to jest?
21 lut 2022
Kto to jest giger i czym jest gigekonomia? Dlaczego liczba gigerów w Polsce i na świecie szybko rośnie? Jak Polski Ład wpływa na formę zarobkowania przez Polaków?
Polski Ład - pracownicy wybiorą samozatrudnienie
13 paź 2021
Czy przez Polski Ład pracownicy będą przechodzić na samozatrudnienie? O czym muszą pamiętać pracodawcy? Czy umowa B2B wymaga badań lekarskich i szkolenia bhp?
Praca na etacie a prowadzenie działalności
21 mar 2016
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę nie wyklucza jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej. Pracownik po zakończeniu pracy etatowej może dysponować swoim czasem w dowolny sposób i może go poświęcić, np. na prowadzenie własnego biznesu. Należy pamiętać, że status pracownika i przedsiębiorcy oznacza wystąpienie tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń.
Umowa o pracę ze wspólnikiem?
09 paź 2015
Brakuje przepisów prawnych, które zakazywałyby wspólnikom spółki cywilnej zawrzeć umowę o pracę za wynagrodzeniem z innym wspólnikiem. Warunkiem jest jednak, aby przedmiotem takiej umowy nie było prowadzenie lub reprezentowanie spraw spółki.
Ulgi dla przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność
06 paź 2015
Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z preferencyjnej możliwości opłacania składek w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Prawo do obniżonych składek przysługuje przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.
Animator czasu wolnego - praca marzeń?
17 sty 2013
Jesteś studentem i myślisz sobie: „Po sesji będę miał masę wolnego. Fajnie by było gdzieś pojechać”, po czym markotniejesz, patrząc na braki finansowe na koncie. A co, jeśli Ci powiem, że możesz i gdzieś wyjechać, w dodatku jeszcze na tym zarobić?
Czy spółka cywilna może być pracodawcą?
14 wrz 2010
Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej. Czy w związku z tym spółka cywilna nie może być również pracodawcą?
Jak prowadzić działalność w formie spółki partnerskiej?
07 lip 2010
Spółka partnerska jest nową formą spółki osobowej. Została wprowadzona do polskiego systemu prawnego wzorując się na rozwiązaniach systemu amerykańskiego. Ta forma prowadzenia działalności jest przeznaczona wyłącznie dla wykonywania wolnych zawodów.
Czym jest firma spółki partnerskiej?
07 lip 2010
W obrocie gospodarczym wyrażenia „firma” używa się dla określenia samej działalności gospodarczej i ogólnie formy jej wykonywania, tymczasem firma spółki to nic innego jak jej nazwa.
Na czym polega umowa spółki partnerskiej?
07 lip 2010
Pierwszy etap w procesie powstawania spółki partnerskiej stanowi zawarcie umowy spółki, która powinna zawierać określone elementy. Jakie elementy powinna zawierać umowa spółki partnerskiej?
Jak wygląda reprezentacja spółki partnerskiej?
07 lip 2010
Kodeks Spółek Handlowych stanowi, że w spółce partnerskiej każdy partner ma prawo samodzielnie (jednoosobowo) reprezentować spółkę. Jest to jednak prawo a nie żaden nakaz co oznacza, że kwestie te mogą być uregulowane zupełnie inaczej.
Udział wspólników w zyskach i stratach spółki
29 cze 2010
Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach spółki, i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu.
Podejmowanie uchwał w spółce cywilnej
29 cze 2010
Zasadniczo wspólnicy w spółce cywilnej podejmują swoje decyzje w sposób kolegialny, czyli w drodze uchwał. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jakie to wyjątki?
Na czym polega prowadzenie spraw spółki cywilnej?
29 cze 2010
Jednym z uprawnień, a zarazem jednym z obowiązków wspólników spółki cywilnej jest prowadzenie spraw spółki. Pod tym pojęciem kryje się podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach związanych z realizacją wspólnego celu gospodarczego spółki.
Spółka cywilna jako pracodawca
29 cze 2010
Pomimo tego, że spółka cywilna nie jest podmiotem gospodarczym i nie ma podmiotowości prawnej to w niektórych dziedzinach prawa nadal traktowana jest jako samodzielny podmiot prawny.
Działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej
29 cze 2010
Spółka cywilna jest to prawno-organizacyjna forma współdziałania gospodarczego dwóch lub więcej podmiotów. Można powiedzieć, że jest to jedna z najprostszych form takiego współdziałania.
Czym jest działalność regulowana?
31 maja 2010
Regułą jest, że prowadzenie działalności gospodarczej jest swobodne i nieograniczone. Jednakże wykonywanie niektórych rodzajów działalności gospodarczej doznaje ograniczeń. W pewnych bowiem przypadkach przedsiębiorcy muszą występować o udzielenie koncesji lub zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Innym ograniczeniem jest istnienie działalności regulowanej.
Czy będzie opis stanowiska pracy?
31 maja 2010
Opis stanowiska pracy to nic innego jak zakres obowiązków, które pracownik będzie zobowiązany wykonywać na swoim stanowisku pracy. W praktyce po stronie pracodawcy wiele trudności występuje w związku z określaniem tzw. zakresów czynności, które są powierzone pracownikowi do wykonywania w ramach spełniania jego obowiązków wynikających ze stosunku pracy.
Outsourcing, czyli zlecanie prac przedsiębiorstwom zewnętrznym
31 maja 2010
Outsourcing oznacza świadomą rezygnację przedsiębiorstwa z jednego lub więcej rodzajów działalności wewnętrznej na rzecz korzystania z usług innych przedsiębiorstw.
Jakie są rodzaje prokury?
31 maja 2010
Kodeks cywilny wymienia trzy rodzaje prokury: oddzielna, łączna i oddziałowa. Czym charakteryzują się te rodzaje?
Co to jest nazwa i firma przedsiębiorcy?
31 maja 2010
Przepisy zawierają szereg ograniczeń i nakazów dotyczących nazwy i firmy przedsiębiorcy, a więc nie pozwalają na pełną dowolność w ich doborze. Ograniczenia te zależą od formy prawnej, w jakiej przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą.
Kto może być prokurentem i jak go ustanowić?
31 maja 2010
Prokura jest pełnomocnictwem udzielanym przez przedsiębiorcę osobie uprawnionej, pełnomocnikowi, która upoważnia do dokonywania w zasadzie wszelkich czynności prawnych.
Dział kadr w przedsiębiorstwie
31 maja 2010
W zasadzie każde przedsiębiorstwo zatrudniające przynajmniej jednego pracownika posiada swoją strukturę organizacyjną, dzięki której może dokonać podziału zadań i kompetencji. Większość przedsiębiorstw tworzy w swoich strukturach dział kadr lub dział personalny.
Czym jest działalność koncesjonowana?
31 maja 2010
Działalność koncesjonowana to taka działalność gospodarcza, do której rozpoczęcia konieczne jest uzyskanie koncesji od właściwego organu administracji publicznej, którym najczęściej jest minister.
Co to jest prokura i jakie ma znaczenie dla przedsiębiorcy?
31 maja 2010
Prokura jest pojęciem prawnym z zakresu pełnomocnictwa. Prokura jest to bowiem szczególny rodzaj pełnomocnictwa udzielanego w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.
Co to jest Krajowy Rejestr Sądowy?
31 maja 2010
1 stycznia 2001 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. Przepisy te wprowadziły nowe zasady w zakresie rejestrowania działalności podmiotów gospodarczych oraz innych podmiotów, jak m. in. stowarzyszenia, fundacje oraz inne organizacje społeczne i zawodowe.
Kontynuowanie ubezpieczeń społecznych po ustaniu prowadzenia działalności
21 lut 2010
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby współpracujące objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi mogą po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie.
Składka na Fundusz Pracy osób prowadzących działalność gospodarczą
21 lut 2010
Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym. Dzięki opłacaniu składki na Fundusz Pracy uzyskujemy prawo do świadczeń w razie utraty pracy.
Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego osób prowadzących własną działalność
21 lut 2010
Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym. Prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu choroby zawodowej lub wypadku przy pracy nie jest uzależnione od podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
Zasady wypłaty świadczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą
21 lut 2010
Prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących osobom objętym ubezpieczeniem z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej lub współpracy przy jej prowadzeniu ustalają oraz świadczenia te wypłacają oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwe według siedziby płatnika składek.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego osoby prowadzącej działalność gospodarczą
21 lut 2010
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu stanowi przeciętny miesięczny przychód za 12 miesięcy kalendarzowych nieprzerwanego ubezpieczenia poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zasiłku opiekuńczego?
21 lut 2010
Osobie prowadzącej działalność gospodarczą, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym przysługuje zasiłek opiekuńczy. Aby go jednak otrzymać, będziemy potrzebować kilku dokumentów.
Zasiłek opiekuńczy osoby prowadzącej działalność gospodarczą
21 lut 2010
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Zasiłek macierzyński osoby prowadzącej działalność gospodarczą
21 lut 2010
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Zasiłek chorobowy osoby prowadzącej działalność gospodarczą
21 lut 2010
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Świadczenie rehabilitacyjne osoby prowadzącej działalność gospodarczą
21 lut 2010
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, mogą zostać na swój wniosek objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia
21 lut 2010
Zasiłek chorobowy przysługuje nie tylko w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do tego zasiłku przysługuje także w pewnych przypadkach po ustaniu tytułu tego ubezpieczenia.
Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązek ubezpieczenia
15 lut 2010
Polskie ustawodawstwa daje przedsiębiorcy możliwość zawieszenia działalności na pewien określony czas. W takim wypadku przedsiębiorca nie ma obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie, chyba że dobrowolnie.
Przedsiębiorca – osoba prowadząca działalność pozarolniczą
15 lut 2010
Warto wiedzieć, że na gruncie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorca nie funkcjonuje jako przedsiębiorca, ale jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność. Co tak naprawdę oznacza to sformułowanie i czym się różni od działalności gospodarczej?
Pierwszy polski wniosek o środki EFG – przemysł motoryzacyjny w Wielkopolsce
15 lut 2010
W dniu 5 lutego 2010 roku Polska złożyła w Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Działanie to ma na celu pomoc zwalnianym pracownikom w adaptacji do nowych warunków na rynku pracy.
Unijna pomoc dla zwalnianych pracowników
15 lut 2010
W ramach działań UE podejmowanych na rzecz łagodzenia skutków kryzysu gospodarczego, przewiduje się udzielanie wsparcia osobom objętych zwolnieniami. Narzędziem realizacji powyższego celu jest utworzony w 2006 roku Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji.
Program aktywizacji zawodowej osób do 30 roku życia
15 lut 2010
Kryzys gospodarczy i związana z nim trudna sytuacja na rynku pracy w sposób szczególny, jak pokazują statystyki, dotyka osoby młode. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomi dodatkową pulę środków na przeciwdziałanie bezrobociu i aktywizację zawodową osób do 30 roku życia.
Własna firma jako stworzenie miejsca pracy dla siebie
23 lis 2009
Osoby długotrwale bezrobotne zdają sobie doskonale sprawę z tego, jak czasem trudno znaleźć zatrudnienie, które będzie spełniało nasze oczekiwania, będzie dawało możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, a ponadto będzie satysfakcjonujące pod względem finansowym. Z tego też powodu osoby bezrobotne wiele miesięcy poświęcają na znalezienie odpowiedniej dla siebie pracy. Jednak wiele z tych osób decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności, która może być możliwością na stworzenie dla siebie samego miejsca pracy.
Korzyści z samozatrudnienia
11 paź 2009
Samozatrudnienie to praca na własny rachunek, która może przynieść wiele korzyści.
Czym jest samozatrudnienie?
11 paź 2009
Samozatrudnienie, czyli praca na własny rachunek pozwala zaoszczędzić na podatkach oraz na obowiązkowych składkach na ubezpieczenia społeczne.
Uwaga na fikcyjne samozatrudnienie
11 paź 2009
W przypadku, kiedy pod rozliczeniem działalności gospodarczej ukryty jest stosunek pracy. Przedsiębiorca jest wówczas podmiotem wykonującym pracę na zasadzie działalności świadczonej osobiście.
Refundacja składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców
27 lip 2009
Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą liczyć na zwrot części składek na ubezpieczenia społeczne. O taką pomoc mogą wnioskować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W jaki sposób PFRON realizuje refundację składek niepełnosprawnym przedsiębiorcom?
27 lip 2009
Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność, które chcą skorzystać z dofinansowania, jakiego udziela Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych muszą zarejestrować się w Funduszu. Następnie, po każdorazowym opłaceniu składek, powinny złożyć wnioski o refundację składek na ubezpieczenia społeczne na stosownych formularzach.
Jakie kryteria musi spełnić niepełnosprawny przedsiębiorca, by móc skorzystać z refundacji składek na ubezpieczenia z PFRON?
27 lip 2009
Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną i prowadzisz pozarolniczą działalność, możesz liczyć na pomoc w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. PFRON zrefunduje Twoje składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, jeśli spełnisz określone warunki.