Ulgi we wpłatach na PFRON - zmiany od 1 lipca 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawcy, którzy nabyli prawo do obniżenia wpłat przed 1 lipca 2016 r., będą mieli 12 miesięcy na wykorzystanie ich na dotychczasowych warunkach.
REKLAMA
Pracodawcy, zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi poniżej 6%, zobowiązani są do comiesięcznych wpłat na PFRON. Mogą oni je obniżać, jeżeli kupią usługi lub produkty, z wyłączeniem handlu, od pracodawcy:
● zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
● osiągającego co najmniej 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W przypadku pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pod uwagę brani są pracownicy z orzeczoną chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, epilepsją oraz niewidomi.
Polecamy produkt: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)
Warunki obniżenia wpłaty
Nowelizacja doprecyzowuje warunki obniżenia wpłaty, którymi będą:
● udokumentowanie zakupu fakturą,
● uregulowanie należności za zakup produkcji lub usługi w terminie określonym na fakturze, z tym że w przypadku płatności dokonywanych za pośrednictwem banku za datę uregulowania należności będzie się uważać datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu,
● udokumentowanie przez nabywcę kwoty obniżenia informacją o kwocie obniżenia wystawioną przez sprzedającego niezwłocznie po terminowym uregulowaniu należności, ale nie później niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup.
W przypadku gdy kwota obniżenia będzie przewyższać wartość zakupionej produkcji lub usługi, obniżenie będzie przysługiwać tylko do wysokości kwoty określonej na fakturze, pomniejszonej o kwotę podatku VAT, w stosunku do której podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.
Obniżenie będzie przysługiwać do wysokości 50% (dotychczas 80%) wpłaty na PFRON, do której zobowiązany jest nabywca w danym miesiącu. Nowe ograniczenie będzie miało zastosowanie do wpłat należnych za okresy, począwszy od lipca 2016 r. Przewidziano także, że przysługująca, a niewykorzystana kwota obniżenia może być uwzględniana we wpłatach na PFRON przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy (dotychczas 12 miesięcy), licząc od dnia uzyskania informacji o kwocie obniżenia.
Zobacz serwis: Urlop rodzicielski
Przepisy przejściowe
Pracodawca, który przed 1 lipca 2016 r. nabył prawo do obniżenia wpłat na PFRON, będzie mógł wykorzystać je na dotychczasowych warunkach, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy od tej daty. Przewidziano także, że pracodawca, który przed 1 lipca br. dokonał potwierdzonego fakturą zakupu uprawniającego do obniżenia wpłat, będzie mógł nabyć prawo do obniżenia wpłat i wykorzystać je na dotychczasowych warunkach w ciągu tych 12 miesięcy.
PODSTAWA PRAWNA:
● art. 1 pkt 4, art. 2 ust. 1–2 i ust. 5 ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1886).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat