REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej

Ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej/Fot. Fotolia
Ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osoby bezrobotnej trwa od dnia uzyskania przez nią statusu bezrobotnego, a ustaje po upływie 30 dni od dnia utraty tego statusu. Płatnikiem zasiłku dla bezrobotnych oraz składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne są powiatowe urzędy pracy.

Kim jest osoba bezrobotna

Osoba niemająca stałego zatrudnienia lub niemogąca znaleźć pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca zatrudniający bezrobotną osobę skie­rowaną przez powiatowy urząd pracy może skorzy­stać z przewidzianych form wsparcia. Ze względu na aktywność w poszukiwaniu pracy i długotrwa­łość pozostawania bez zatrudnienia bezrobotni są kwalifikowani do jednego z 3 profili. W zależno­ści od przydzielenia bezrobotnego do konkretne­go profilu podejmowane są działania w celu jego aktywizacji.

Poszukiwaniem pracy dla bezrobotnych mogą zaj­mować się również agencje zatrudnienia działają­ce na rynku pracy.

Bezrobotny może być przyjęty przez pracodawcę na staż, a także zatrudniony na umowę o pracę. Bezrobotny może być zatrudniany przez konkret­nego pracodawcę na podstawie np. bonu szkole­niowego lub stażowego. Pracodawca będzie musiał wówczas przez ustalony okres utrzymać miejsce pracy dla aktywizowanej osoby. Patrz: aktywizacja zawodowa

Przy przyjmowaniu kandydata do pracy pracodaw­ca przyjmuje od pracownika oświadczenie, czy był on zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba bezrobotna, która podjęła zatrudnienie, powinna zgłosić fakt podjęcia pracy do powiato­wego urzędu pracy w celu wyrejestrowania z reje­stru bezrobotnych.

Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (PDF)

Ubezpieczenie zdrowotne dla osoby bezrobotnej

Osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdro­wotnemu, jeśli nie podlega obowiązkowi ubez­pieczenia z innego tytułu. Uprawnienie to przy­sługuje również członkom rodziny bezrobotne­go po uprzednim zgłoszeniu do ubezpieczenia, o ile nie posiadają oni innego tytułu do ubezpie­czenia zdrowotnego. Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje osobie bezrobotnej bez względu na to, czy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych, czy nie.

Dodatkowo osoby bezrobotne pobiera­jące zasiłek mają opłacane składki na ubezpie­czenia emerytalne i rentowe. Podstawą wymiaru składek na powyższe ubezpieczenia jest kwota wypłacanego zasiłku dla bezrobotnych. Okres opłacania składek na ubezpieczenia emerytal­ne i rentowe powoduje ciągłość ubezpieczenia - jest to tzw. okres składkowy. Płatnikiem zasiłku dla bezrobotnych oraz składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne są powiatowe urzędy pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA