REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej

Ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej/Fot. Fotolia
Ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osoby bezrobotnej trwa od dnia uzyskania przez nią statusu bezrobotnego, a ustaje po upływie 30 dni od dnia utraty tego statusu. Płatnikiem zasiłku dla bezrobotnych oraz składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne są powiatowe urzędy pracy.

Kim jest osoba bezrobotna

Osoba niemająca stałego zatrudnienia lub niemogąca znaleźć pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca zatrudniający bezrobotną osobę skie­rowaną przez powiatowy urząd pracy może skorzy­stać z przewidzianych form wsparcia. Ze względu na aktywność w poszukiwaniu pracy i długotrwa­łość pozostawania bez zatrudnienia bezrobotni są kwalifikowani do jednego z 3 profili. W zależno­ści od przydzielenia bezrobotnego do konkretne­go profilu podejmowane są działania w celu jego aktywizacji.

Poszukiwaniem pracy dla bezrobotnych mogą zaj­mować się również agencje zatrudnienia działają­ce na rynku pracy.

Bezrobotny może być przyjęty przez pracodawcę na staż, a także zatrudniony na umowę o pracę. Bezrobotny może być zatrudniany przez konkret­nego pracodawcę na podstawie np. bonu szkole­niowego lub stażowego. Pracodawca będzie musiał wówczas przez ustalony okres utrzymać miejsce pracy dla aktywizowanej osoby. Patrz: aktywizacja zawodowa

Przy przyjmowaniu kandydata do pracy pracodaw­ca przyjmuje od pracownika oświadczenie, czy był on zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba bezrobotna, która podjęła zatrudnienie, powinna zgłosić fakt podjęcia pracy do powiato­wego urzędu pracy w celu wyrejestrowania z reje­stru bezrobotnych.

Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (PDF)

Ubezpieczenie zdrowotne dla osoby bezrobotnej

Osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdro­wotnemu, jeśli nie podlega obowiązkowi ubez­pieczenia z innego tytułu. Uprawnienie to przy­sługuje również członkom rodziny bezrobotne­go po uprzednim zgłoszeniu do ubezpieczenia, o ile nie posiadają oni innego tytułu do ubezpie­czenia zdrowotnego. Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje osobie bezrobotnej bez względu na to, czy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych, czy nie.

Dodatkowo osoby bezrobotne pobiera­jące zasiłek mają opłacane składki na ubezpie­czenia emerytalne i rentowe. Podstawą wymiaru składek na powyższe ubezpieczenia jest kwota wypłacanego zasiłku dla bezrobotnych. Okres opłacania składek na ubezpieczenia emerytal­ne i rentowe powoduje ciągłość ubezpieczenia - jest to tzw. okres składkowy. Płatnikiem zasiłku dla bezrobotnych oraz składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne są powiatowe urzędy pracy.

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA