reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Inne > Ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej

Ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osoby bezrobotnej trwa od dnia uzyskania przez nią statusu bezrobotnego, a ustaje po upływie 30 dni od dnia utraty tego statusu. Płatnikiem zasiłku dla bezrobotnych oraz składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne są powiatowe urzędy pracy.

Kim jest osoba bezrobotna

Osoba niemająca stałego zatrudnienia lub niemogąca znaleźć pracy.

Pracodawca zatrudniający bezrobotną osobę skie­rowaną przez powiatowy urząd pracy może skorzy­stać z przewidzianych form wsparcia. Ze względu na aktywność w poszukiwaniu pracy i długotrwa­łość pozostawania bez zatrudnienia bezrobotni są kwalifikowani do jednego z 3 profili. W zależno­ści od przydzielenia bezrobotnego do konkretne­go profilu podejmowane są działania w celu jego aktywizacji.

Poszukiwaniem pracy dla bezrobotnych mogą zaj­mować się również agencje zatrudnienia działają­ce na rynku pracy.

Bezrobotny może być przyjęty przez pracodawcę na staż, a także zatrudniony na umowę o pracę. Bezrobotny może być zatrudniany przez konkret­nego pracodawcę na podstawie np. bonu szkole­niowego lub stażowego. Pracodawca będzie musiał wówczas przez ustalony okres utrzymać miejsce pracy dla aktywizowanej osoby. Patrz: aktywizacja zawodowa

Przy przyjmowaniu kandydata do pracy pracodaw­ca przyjmuje od pracownika oświadczenie, czy był on zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

Osoba bezrobotna, która podjęła zatrudnienie, powinna zgłosić fakt podjęcia pracy do powiato­wego urzędu pracy w celu wyrejestrowania z reje­stru bezrobotnych.

Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (PDF)

Ubezpieczenie zdrowotne dla osoby bezrobotnej

Osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdro­wotnemu, jeśli nie podlega obowiązkowi ubez­pieczenia z innego tytułu. Uprawnienie to przy­sługuje również członkom rodziny bezrobotne­go po uprzednim zgłoszeniu do ubezpieczenia, o ile nie posiadają oni innego tytułu do ubezpie­czenia zdrowotnego. Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje osobie bezrobotnej bez względu na to, czy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych, czy nie.

Dodatkowo osoby bezrobotne pobiera­jące zasiłek mają opłacane składki na ubezpie­czenia emerytalne i rentowe. Podstawą wymiaru składek na powyższe ubezpieczenia jest kwota wypłacanego zasiłku dla bezrobotnych. Okres opłacania składek na ubezpieczenia emerytal­ne i rentowe powoduje ciągłość ubezpieczenia - jest to tzw. okres składkowy. Płatnikiem zasiłku dla bezrobotnych oraz składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne są powiatowe urzędy pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Liszka

trenerka i konsultantka międzykulturowa, trenerka biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama