reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Adres w treści umowy o pracę

Adres w treści umowy o pracę

Jednym z elementów treści umowy o pracę jest adres pracownika. Pracownik może posiadać kilka adresów: adres zameldowania, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji. Adresy te mogą być tożsame ale równie dobrze mogą różnić się od siebie.

Pracownik podejmujący pracę jest zobowiązany wypełnić dokumenty związane z zatrudnieniem, między innymi kwestionariusz osobowy osoby ubiegającej się o zatrudnienie.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika wskazuje wzór kwestionariusza dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie, w którym to dokumencie przyszły pracownik jest zobowiązany wskazać swój adres zamieszkania.

W chwili obecnej każdy polski obywatel mieszkający w Polsce jest zobowiązany do zameldowania (do 31.12.2017 r.) .Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu w miejscu stałego lub czasowego pobytu a także wymeldowanie się z miejsca, które przestało być adresem stałego lub czasowego pobytu.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Jeśli pracownik mieszka pod konkretnym, stałym adresem i wie, że pozostanie w tym miejscu na stałe powinien się zameldować na pobyt stały. Natomiast jeśli pracownik mieszka pod innym adresem niż jego adres zameldowania i pozostanie pod tym adresem dłużej niż 3 miesiące ale nie chce zmieniać swojego adresu zameldowania, powinien zameldować się tam na pobyt czasowy.

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Adres zamieszkania jest naszym faktycznym adresem zamieszkania czy miejsca, w którym aktualnie przebywamy na co dzień.

Adres korespondencyjny może się różnić od adresu zameldowania oraz adresu zamieszkania. Adres ten może być dowolny. Wskazanie przez pracownika adresu do korespondencji oznacza, że przesyłając korespondencję na podany adres, pracownik ma realną szansę jej odebrania i zapoznania się z treścią przesłanej dokumentacji.

Z punktu widzenia pracodawcy najważniejszym adresem pracownika jest jego adres zamieszkania. Pracownik jest zobowiązany wskazać adres zamieszkania oraz adres do korespondencji w kwestionariuszu dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Należy podkreślić, że adres zamieszkania jest adresem, który widnieje w treści umowy o pracę. Zgodnie bowiem z Rozporządzeniem w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika i wzorem umowy o pracę, adres zamieszkania jest tym adresem, który pracodawca powinien wskazać w treści umowy o pracę.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zdjęcia

Adres w treści umowy o pracę
Adres w treści umowy o pracę

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama