REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy okresowe od 22 lutego 2016 r.

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Umowy okresowe od 22 lutego 2016 r./ Fot. Fotolia
Umowy okresowe od 22 lutego 2016 r./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 22 lutego 2016 r. umowy zawierane na czas określony nie będą mogły trwać dłużej niż 33 miesiące, a łączna liczba umów zawieranych na czas określony nie będzie mogła przekroczyć trzech. Co się jeszcze zmieniło?

W związku z dotychczasowym brakiem regulacji dotyczącej maksymalnego czasu trwania umów o pracę zawieranych na czas określony, pracodawcy korzystali z możliwości zawierania z pracownikami nawet kilkuletnich umów o pracę. Teoretycznie umowa na czas określony mogła trwać nawet 10 lat.

Autopromocja

Dlaczego teoretycznie? Zawieranie bardzo długich umów „okresowych”, których okresu trwania nie można uzasadnić faktyczną potrzebą wynikającą z potrzeb pracodawcy, Sąd Najwyższy może uznać za próbę obejścia przepisów prawa i stwierdzić istnienie umowy zawartej na czas nieokreślony.

Ponadto, w obowiązującym do 21.02.2016 r. stanie prawnym, zawarcie z pracownikiem trzeciej umowy na czas określony oznacza zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony, jeśli strony uprzednio zawarły z pracownikiem dwie umowy na czas określony, następujące bezpośrednio po sobie, jeśli przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Limit 33 miesiące

Od 22 lutego 2016 r. umowy zawierane na czas określony nie będą mogły trwać dłużej niż 33 miesiące, a łączna liczba umów zawieranych na czas określony nie będzie mogła przekroczyć trzech.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak pamiętać, że wskazane znowelizowanymi przepisami ograniczenia w kwestii zawierania umów na czas określony nie będą miały zastosowania do:

- umów zawieranych w celu zastępstwa pracownika nieobecnego z przyczyn usprawiedliwionych,

- umów zawieranych w celu wykonywania prac o charakterze dorywczym lub sezonowym,

- umów zawartych w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

- gdy pracodawca wskaże przyczyny uzasadniające zatrudnienie pracownika na okres dłuższy niż 33 miesiące lub na podstawie kolejnej umowy zawieranej na czas określony po uprzednio zawartych z pracownikiem trzech lub więcej umów okresowych.

W przypadku zawarcia ww umów, pracodawcy będę zobowiązani  do uzupełnienia treści tych umów o informacje wskazujące obiektywne przyczyny ich zawarcia.

Dodatkowo, w przypadku zawarcia umów, które mają służyć zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania pracodawcy, pracodawcy są zobowiązani poinformować o tym fakcie właściwego okręgowego inspektora pracy, w terminie 5 dni od daty zawarcia takiej umowy. Zawiadomienie może  być przekazane w formie pisemnej lub drogą elektroniczną.

Umowy okresowe zawarte w celu zastępstwa, w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, w celu wykonywania pracy na okres kadencji oraz gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie,  trwające w dniu wejścia w życie przepisów, muszą zostać zaktualizowane przez pracodawców poprzez wskazanie przyczyn uzasadniających zawarcie z pracownikami takich umów o pracę. Pracodawcy będą mieli na to 3 miesiące od daty wejścia w życie nowych przepisów.

Ponadto nie można zapomnieć o poinformowaniu właściwego okręgowego inspektora pracy o zawarciu umowy, która została zawarta w celu zaspokojenia rzeczywistego okresowego zapotrzebowania pracodawcy, w terminie 5 dni od daty zaktualizowania treści w umowie o pracę.

Jeśli umowa okresowa zostanie zawarta w związku z wystąpieniem obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy dopiero wtedy należy powiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy o fakcie zawarcia takiej umowy. Uważam, że tylko umowy zawarte ponad limit 33 miesięcy lub w liczbie przekraczającej 3 umowy okresowe, powinny być zgłaszane do PIP, jednak literalne brzmienie przepisu wskazuje, że każda umowa zawarta w związku z wystąpieniem obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy powinna zostać zgłoszona do właściwego okręgowego inspektora pracy, w terminie 5 dni od daty zawarcia takiej umowy.

Ustawodawca nie wskazuje w jaki sposób dokonać zmian w umowie o pracę, właściwe wydaje się zastosowanie porozumienia zamieniającego. Niestety przepisy prawa nie wskazują w jaki sposób postąpić gdy pracownik nie wyrazi zgody na podpisanie porozumienia stron.

Polecamy produkt: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Oczywiście zawarcie umowy okresowej może nadal zostać poprzedzone umową zawartą na okres próbny, trwającą maksymalnie do trzech miesięcy.

3 miesiące umowy zawartej na okres próbny oraz umowa lub umowy zawarte na czas określony do 33 miesięcy, umożliwiają zatrudnienie pracownika na podstawie umów zawieranych na czas określony, przez okres równy trzech lat.

W przypadku umów zawartych na czas określony trwających w dniu wejścia w życie, maksymalny okres 33 miesięcy należy liczyć od 22.02.2016!

Umowa została zawarta na okres od 01.01.2014 do 31.12.2017 r. Maksymalny limit 33 miesięcy trwania umowy okresowej należy liczyć od 22.02.2016 r. co oznacza, że po rozwiązaniu z pracownikiem umowy zawartej na czas określony kolejna umowa na czas określony będzie mogła być zawarta najwyżej do 21.11.2018 r.

Liczenie terminów w prawie pracy odbywa się w sposób odmienny niż w prawie cywilnym, dlatego zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 11 grudnia 2009 r. II PK 223/09 dzień zatrudnienia pracownika nie pokrywa się z dniem rozwiązania stosunku pracy, ale dzień ten poprzedza. Zasadne wydaje się zatem liczenie limitu 33 miesięcy od 22.02.2016 r. do 21.11.2018 r.

Zawarcie umowy na czas określony dłuższy niż 33 miesiące lub zawarcie z pracownikiem czwartej umowy na czas określony, oznacza zawarcie z pracownikiem umowy na czas nieokreślony.

Zadaj pytanie na FORUM!

W praktyce, przekształcenie umowy na czas nieokreślony może odbyć się poprzez zawarcie porozumienia zmieniającego.

Pracownik został zatrudniony na podstawie umowy zawartej na czas określony od 01.01.2016 r. do 31.12.2020 r. Umowa o pracę od dnia 22.11.2018 r. zostanie przekształcona z mocy prawa w umowę zawartą na czas nieokreślony.

Jeśli umowa o pracę trwająca w dniu wejścia w życie nowych przepisów jest pierwszą umową zawartą na czas określony z tym pracownikiem, to jest liczona jako pierwsza z limitu trzech umów okresowych, które mogą być zawarte z pracownikiem.

Jeśli umowa o pracę trwająca w dniu wejścia w życie nowych przepisów jest drugą umową zawartą na czas określony z tym pracownikiem, to jest uznawana za drugą umowę okresową, a pracodawca może zawrzeć z tym pracownikiem jeszcze jedną, trzecią umowę na czas określony.

Pracownik został zatrudniony na podstawie pierwszej umowy na czas określony od 01.01.2014 r. do 31.12.2015 r. Druga umowa zawarta na czas określony trwa od 01.01.2016 r. do 31.12.2016 r. Pracodawca będzie mógł zawrzeć z tym pracownikiem jeszcze trzecią umowę na czas określony.

Przepisy wprowadzające ograniczenie w okresie trwania oraz liczby umów zawieranych na czas określony dotyczą umów zawartych z danym pracownikiem u danego pracodawcy.

Zatrudniając pracownika trzeba będzie prześledzić jego historię zatrudnienia aby upewnić się czy dany pracownik nie był już w przeszłości zatrudniany przez danego pracodawcę. Należy pamiętać, że począwszy od 22.02.2016 r. czas trwania umów zawartych na czas określony nie może przekroczyć 33 miesięcy, niezależnie od przerw z zatrudnieniu oraz liczba umów zawartych na czas określony nie może przekroczyć liczby trzech umów.

Podstawa prawna:

Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 11 grudnia 2009 r. (II PK 223/09);

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2014.1502 j.t.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

    Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

    Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

    Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

    Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

    Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

    REKLAMA

    Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

    Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku
    Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

    Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

    Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

    Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

    REKLAMA

    Czy będą zmiany w Kodeksie pracy? Trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego

    Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, zadeklarowała, że w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński. Powinien on być fakultatywny, nieprzymusowy, udzielany na wniosek i płatny w 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

    Limit zwolnienia lekarskiego w roku

    Limit zwolnienia lekarskiego w roku - ile maksymalnie można przebywać na L4? Po zasiłku chorobowym przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi i jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby je uzyskać?

    REKLAMA