| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia jest stosowany przy wszyst­kich umowach o pracę, jeżeli jedna ze stron sto­sunku pracy wypowiada tę umowę. Ponadto może być ustalony przy zawartym przez strony poro­zumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę.

Okresy wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy (jeże­li strony przewidziały możliwość wcześniejsze­go jej rozwiązania) wynosi 2 tygodnie. Umowa na zastępstwo za nieobecnego pracownika rozwiąże się za 3-dniowym wypowiedzeniem. Okres wypo­wiedzenia umowy na okres próbny nieprzekraczający 2 tygodni wynosi 3 dni robocze. Jeżeli okres próbny był dłuższy niż 2 tygodnie, okres wypo­wiedzenia wynosi 1 tydzień, a gdy okres próbny trwał 3 miesiące, stosuje się 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

Przy umowach na czas nieokreślony obowiązuje:

  • 2-tygodniowy okres wypowiedzenia - gdy umowa trwała krócej niż 6 miesięcy,
  • 1-miesięczny okres wypowiedzenia - gdy pra­cownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3-miesięczny okres wypowiedzenia - przy co naj­mniej 3-letnim zatrudnieniu.

Polecamy produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Długość okresu wypowiedzenia zależy od zakła­dowego stażu pracy pracownika. Do stażu pracy u danego pracodawcy wlicza się wówczas (bez względu na rodzaj umowy o pracę) wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia w tym zakładzie pracy oraz u poprzednich pracodawców, jeże­li obecny pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego lub nastąpiło przejęcie zakładu pracy. Ponadto przy obliczaniu długości okresu wypowiedzenia do okresu zatrudnienia należy wli­czyć również okres wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nie­określony mogą być dłuższe niż wskazane, jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związa­nym z odpowiedzialnością materialną. Musi to być jednak ustalone w umowie o pracę. Mogą one wów­czas wynosić 1 miesiąc (gdy pracownik był zatrud­niony krócej niż 6 miesięcy) bądź 3 miesiące (jeśli pracował co najmniej 6 miesięcy). W okresie wypowiedzenia możliwe jest zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy (cof­nięcie zwolnienia ze świadczenia pracy wymaga zgody pracownika).

Pracodawca może również skrócić okres wypowiedzenia, gdy wypowiada pracownikowi umowę o pracę na czas nieokre­ślony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwi­dacji bądź z przyczyn niedotyczących pracowni­ka. Skrócenie jest wówczas możliwe maksymalnie do 1 miesiąca.

W okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowie­dzenia umowy o pracę (dokonanego przez praco­dawcę) pracownik ma prawo do 2 dni wolnych na poszukiwanie pracy (przy 2-tygodniowym i mie­sięcznym okresie wypowiedzenia) lub 3 dni (przy 3-miesięcznym wypowiedzeniu).

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »