REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę/ Fot. Fotolia
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres wypowiedzenia jest stosowany przy wszyst­kich umowach o pracę, jeżeli jedna ze stron sto­sunku pracy wypowiada tę umowę. Ponadto może być ustalony przy zawartym przez strony poro­zumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę.

Okresy wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy (jeże­li strony przewidziały możliwość wcześniejsze­go jej rozwiązania) wynosi 2 tygodnie. Umowa na zastępstwo za nieobecnego pracownika rozwiąże się za 3-dniowym wypowiedzeniem. Okres wypo­wiedzenia umowy na okres próbny nieprzekraczający 2 tygodni wynosi 3 dni robocze. Jeżeli okres próbny był dłuższy niż 2 tygodnie, okres wypo­wiedzenia wynosi 1 tydzień, a gdy okres próbny trwał 3 miesiące, stosuje się 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

Autopromocja

Przy umowach na czas nieokreślony obowiązuje:

  • 2-tygodniowy okres wypowiedzenia - gdy umowa trwała krócej niż 6 miesięcy,
  • 1-miesięczny okres wypowiedzenia - gdy pra­cownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3-miesięczny okres wypowiedzenia - przy co naj­mniej 3-letnim zatrudnieniu.

Polecamy produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Długość okresu wypowiedzenia zależy od zakła­dowego stażu pracy pracownika. Do stażu pracy u danego pracodawcy wlicza się wówczas (bez względu na rodzaj umowy o pracę) wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia w tym zakładzie pracy oraz u poprzednich pracodawców, jeże­li obecny pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego lub nastąpiło przejęcie zakładu pracy. Ponadto przy obliczaniu długości okresu wypowiedzenia do okresu zatrudnienia należy wli­czyć również okres wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nie­określony mogą być dłuższe niż wskazane, jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związa­nym z odpowiedzialnością materialną. Musi to być jednak ustalone w umowie o pracę. Mogą one wów­czas wynosić 1 miesiąc (gdy pracownik był zatrud­niony krócej niż 6 miesięcy) bądź 3 miesiące (jeśli pracował co najmniej 6 miesięcy). W okresie wypowiedzenia możliwe jest zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy (cof­nięcie zwolnienia ze świadczenia pracy wymaga zgody pracownika).

Pracodawca może również skrócić okres wypowiedzenia, gdy wypowiada pracownikowi umowę o pracę na czas nieokre­ślony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwi­dacji bądź z przyczyn niedotyczących pracowni­ka. Skrócenie jest wówczas możliwe maksymalnie do 1 miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowie­dzenia umowy o pracę (dokonanego przez praco­dawcę) pracownik ma prawo do 2 dni wolnych na poszukiwanie pracy (przy 2-tygodniowym i mie­sięcznym okresie wypowiedzenia) lub 3 dni (przy 3-miesięcznym wypowiedzeniu).

Wypowiedzenie a wynagrodzenie

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracow­nikowi nie zmieniają się prawa w zakresie wynagro­dzenia, a także prawa do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę skutkuje nabyciem przez pra­cownika prawa do odszkodowania za pozosta­łą część okresu wypowiedzenia. Jeżeli skrócenia okresu wypowiedzenia dokonano na podstawie porozumienia pracodawcy i pracownika, to pra­cownikowi nie przysługuje odszkodowanie za czas, o jaki ten okres został skrócony. Jeśli w okresie wypowiedzenia pracownik zosta­nie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, za czas niewykonywania pracy przysługuje mu wynagrodzenie.

Prawo nie określa jednak sposo­bu ustalenia jego wysokości. Pracodawcy stosują albo zasady obowiązujące przy wyliczaniu wyna­grodzenia urlopowego, albo zasady obowiązują­ce przy obliczaniu ekwiwalentu urlopowego lub ustalają wynagrodzenie na podstawie przepisów o przestoju.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA