reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia jest stosowany przy wszyst­kich umowach o pracę, jeżeli jedna ze stron sto­sunku pracy wypowiada tę umowę. Ponadto może być ustalony przy zawartym przez strony poro­zumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę.

Okresy wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy (jeże­li strony przewidziały możliwość wcześniejsze­go jej rozwiązania) wynosi 2 tygodnie. Umowa na zastępstwo za nieobecnego pracownika rozwiąże się za 3-dniowym wypowiedzeniem. Okres wypo­wiedzenia umowy na okres próbny nieprzekraczający 2 tygodni wynosi 3 dni robocze. Jeżeli okres próbny był dłuższy niż 2 tygodnie, okres wypo­wiedzenia wynosi 1 tydzień, a gdy okres próbny trwał 3 miesiące, stosuje się 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

Przy umowach na czas nieokreślony obowiązuje:

  • 2-tygodniowy okres wypowiedzenia - gdy umowa trwała krócej niż 6 miesięcy,
  • 1-miesięczny okres wypowiedzenia - gdy pra­cownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3-miesięczny okres wypowiedzenia - przy co naj­mniej 3-letnim zatrudnieniu.

Polecamy produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Długość okresu wypowiedzenia zależy od zakła­dowego stażu pracy pracownika. Do stażu pracy u danego pracodawcy wlicza się wówczas (bez względu na rodzaj umowy o pracę) wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia w tym zakładzie pracy oraz u poprzednich pracodawców, jeże­li obecny pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego lub nastąpiło przejęcie zakładu pracy. Ponadto przy obliczaniu długości okresu wypowiedzenia do okresu zatrudnienia należy wli­czyć również okres wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nie­określony mogą być dłuższe niż wskazane, jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związa­nym z odpowiedzialnością materialną. Musi to być jednak ustalone w umowie o pracę. Mogą one wów­czas wynosić 1 miesiąc (gdy pracownik był zatrud­niony krócej niż 6 miesięcy) bądź 3 miesiące (jeśli pracował co najmniej 6 miesięcy). W okresie wypowiedzenia możliwe jest zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy (cof­nięcie zwolnienia ze świadczenia pracy wymaga zgody pracownika).

Pracodawca może również skrócić okres wypowiedzenia, gdy wypowiada pracownikowi umowę o pracę na czas nieokre­ślony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwi­dacji bądź z przyczyn niedotyczących pracowni­ka. Skrócenie jest wówczas możliwe maksymalnie do 1 miesiąca.

W okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowie­dzenia umowy o pracę (dokonanego przez praco­dawcę) pracownik ma prawo do 2 dni wolnych na poszukiwanie pracy (przy 2-tygodniowym i mie­sięcznym okresie wypowiedzenia) lub 3 dni (przy 3-miesięcznym wypowiedzeniu).

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama