Okresy wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
Okresy wypowiedzenia
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy (jeżeli strony przewidziały możliwość wcześniejszego jej rozwiązania) wynosi 2 tygodnie. Umowa na zastępstwo za nieobecnego pracownika rozwiąże się za 3-dniowym wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny nieprzekraczający 2 tygodni wynosi 3 dni robocze. Jeżeli okres próbny był dłuższy niż 2 tygodnie, okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień, a gdy okres próbny trwał 3 miesiące, stosuje się 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.
REKLAMA
Przy umowach na czas nieokreślony obowiązuje:
- 2-tygodniowy okres wypowiedzenia - gdy umowa trwała krócej niż 6 miesięcy,
- 1-miesięczny okres wypowiedzenia - gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3-miesięczny okres wypowiedzenia - przy co najmniej 3-letnim zatrudnieniu.
Polecamy produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
Długość okresu wypowiedzenia zależy od zakładowego stażu pracy pracownika. Do stażu pracy u danego pracodawcy wlicza się wówczas (bez względu na rodzaj umowy o pracę) wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia w tym zakładzie pracy oraz u poprzednich pracodawców, jeżeli obecny pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego lub nastąpiło przejęcie zakładu pracy. Ponadto przy obliczaniu długości okresu wypowiedzenia do okresu zatrudnienia należy wliczyć również okres wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony mogą być dłuższe niż wskazane, jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną. Musi to być jednak ustalone w umowie o pracę. Mogą one wówczas wynosić 1 miesiąc (gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy) bądź 3 miesiące (jeśli pracował co najmniej 6 miesięcy). W okresie wypowiedzenia możliwe jest zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy (cofnięcie zwolnienia ze świadczenia pracy wymaga zgody pracownika).
Pracodawca może również skrócić okres wypowiedzenia, gdy wypowiada pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji bądź z przyczyn niedotyczących pracownika. Skrócenie jest wówczas możliwe maksymalnie do 1 miesiąca.
W okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę (dokonanego przez pracodawcę) pracownik ma prawo do 2 dni wolnych na poszukiwanie pracy (przy 2-tygodniowym i miesięcznym okresie wypowiedzenia) lub 3 dni (przy 3-miesięcznym wypowiedzeniu).
Wypowiedzenie a wynagrodzenie
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi nie zmieniają się prawa w zakresie wynagrodzenia, a także prawa do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę skutkuje nabyciem przez pracownika prawa do odszkodowania za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Jeżeli skrócenia okresu wypowiedzenia dokonano na podstawie porozumienia pracodawcy i pracownika, to pracownikowi nie przysługuje odszkodowanie za czas, o jaki ten okres został skrócony. Jeśli w okresie wypowiedzenia pracownik zostanie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, za czas niewykonywania pracy przysługuje mu wynagrodzenie.
Prawo nie określa jednak sposobu ustalenia jego wysokości. Pracodawcy stosują albo zasady obowiązujące przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego, albo zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu urlopowego lub ustalają wynagrodzenie na podstawie przepisów o przestoju.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat