reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika

Wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy karę porządkową można usunąć z akt pracownika dopiero po upływie roku nienagannej pracy pracownika. Czy możliwe jest wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika?

Pytanie

Czy mogę wnosić do pracodawcy o wcześniejsze niż po roku usunięcie kary porządkowej? W jaki sposób to zrobić?

Odpowiedź

Tak, istnieje taka możliwość.

Na podstawie dyspozycji art. 113 Kodeksu pracy karę porządkową np. upomnienia czy nagany, uważa się za niebyłą po upływie roku nienagannej pracy pracownika. Rok ten należy liczyć od dnia nałożenia przez pracodawcę na pracownika kary porządkowej.

Jeśli kara została nałożona 17 stycznia 2011 roku, to rok mija z końcem dnia 17 stycznia 2012 roku.

Rekomendowany produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik (książka)

Przez nienaganną pracę należy rozumieć sam fakt nienałożenia na pracownika przez tego samego pracodawcę kolejnej kary porządkowej. W razie ziszczenia się powyższego warunku na pracodawcy spoczywa obowiązek, wynikający wprost z treści wskazanego powyżej przepisu, usunięcia dokumentu nakładającego karę porządkową z akt osobowych tego pracownika. Oznacza to, że jeśli pracownik nie wykaże żadnej aktywności ze swojej strony, to kara porządkowa co do zasady powinna automatycznie zniknąć z jego akt osobowych prowadzonych przez pracodawcę. Przepis wskazanego artykułu pozwala jednakże pracodawcy na wcześniejsze usunięcie z akt osobowych nałożonej na pracownika kary porządkowej.

Ustawodawca przewidział dwa podmioty, które mogą zainicjować takie usunięcie. Pierwszy to sam pracodawca, który może usunąć karę z własnej inicjatywy. Drugim podmiotem, który jest uprawniony do wnioskowania do pracodawcy o wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt jest reprezentująca danego pracownika zakładowa organizacja związkowa. Należy jednakże podkreślić, iż organizacja związkowa jest uprawniona wyłącznie do wnioskowania do pracodawcy o wcześniejsze niż po roku usunięcie kary porządkowej. Nie jest natomiast umocowana do samodzielnego usuwania takiej kary.

Co więcej pracodawca nie ma obowiązku pozytywnego rozpatrzenia takiego wniosku. Decyzję dotyczącą ewentualnego wcześniejszego usunięcia z akt osobowych dokumentu kary porządkowej pracodawca podejmuje samodzielnie. Nie powinien on jednak ignorować stanowiska związku zawodowego. Mimo, iż obowiązujące przepisy nie uprawniają wprost ukaranego pracownika do występowania do pracodawcy o wcześniejsze usunięcie kary porządkowej, to należy przyjąć, iż pracownik może zwrócić się do pracodawcy, najlepiej na piśmie, z wnioskiem o wcześniejsze uznanie kary porządkowej za niebyłą. Jednakże również w tym przypadku pracodawca nie ma obowiązku zastosowania się do takiego żądania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.  Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika/Fot. Fotolia
Wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika/Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama