Zaliczenie doktoratu do okresu pracy
31 mar 2022
Czy możliwe jest zaliczenie okresu kształcenia w szkole doktorskiej do okresu pracy? Kogo dotyczy? Czy także doktoranta, który nie uzyskał stopnia naukowego doktora?
Powołanie do wojska a praca
11 mar 2022
Powołanie do wojska – jak wpływa na pracę? Pracownik powołany do służby wojskowej niejednokrotnie obawia się, że powołanie będzie miało konsekwencje w stosunku do jego zatrudnienia i wynagrodzenia. Czy te obawy są uzasadnione? Czy powołanie do wojska wpływa na uprawnienia pracownika?
Czy w związku z wojną polski rynek pracy będzie się zmieniał?
10 mar 2022
Przed wojną wśród Ukraińców przyjeżdżających do Polski 70 proc. stanowili mężczyźni. Teraz przyjeżdżają do nas głównie kobiety z dziećmi, dlatego rynek pracy też musi się zmieniać - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Kandydaci biorą pod uwagę, czy potencjalny pracodawca posiada politykę różnorodności
09 mar 2022
Zaangażowanie pracodawcy w działania ukierunkowane na wyrównanie szans na rynku pracy odgrywa coraz większą rolę w procesach rekrutacyjnych. Chociaż aspekty takie jak wynagrodzenie, możliwości rozwoju czy model pracy nadal pozostają kluczowe w wyborze kolejnego miejsca zatrudnienia, to fakt czy firma posiada politykę różnorodności, może wpływać na decyzję kandydatów. Jak wynika z sondażu Hays Poland, organizacje otwarte na potrzeby kobiet oraz mniejszości zyskują w oczach profesjonalistów biorących udział w rekrutacjach.
Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 procent
08 mar 2022
Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w lutym wyniosła 5,5 procent. W porównaniu z bezrobociem w styczniu pozostała bez zmian. O 4,3 tys. spadła liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.
Docenianie pracownika - to niezwykle ważne
08 mar 2022
Docenienie przez pracodawcę jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających poczucie satysfakcji z wykonywanych obowiązków służbowych. Jak wynika z raportu firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, niespełna 6 na 10 Polaków (58 proc.) czuje się docenianych przez swojego pracodawcę.
Ograniczenia zatrudniania doktorantów kształcących się w szkołach doktorskich
07 mar 2022
Często poza pracą naukową doktorant musi podjąć się dodatkowych zadań. Zdarza się, że ma większe wydatki albo potrzebuje dodatkowych środków na badania. Zazwyczaj stypendium nie wystarczy na realizację tych działań. Dlatego doktoranci często podejmują pracę w ramach stosunku pracy. Czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie?
Praca chałupnicza - czym jest, umowa, ubezpieczenie
24 wrz 2020
Praca chałupnicza, zwana potocznie chałupnictwem, w przepisach prawa określana jest jako praca nakładcza. Łączy w sobie elementy zatrudnienia w formie umowy o pracę oraz umowy o dzieło.. Czym dokładnie jest praca chałupnicza? Jakie elementy zawiera umowa o pracę nakładczą? Czy chałupnictwo wiąże się z ubezpieczeniem społecznym?
Kodeks pracy 2019 - aktualny akt prawny
10 wrz 2019
Przedstawiamy aktualny tekst ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. (z późniejszymi zmianami) Kodeks pracy, a w nim najnowsze zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy od 7 września 2019 r.
Job sharing i praca zespołowa w nowym Kodeksie pracy
01 mar 2018
Job sharing czyli podzielenie jednego stanowiska pracy (etatu) na dwóch lub więcej pracowników - to nowa instytucja, która ma znaleźć się w nowym Kodeksie pracy. W marcu 2018 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawi ostateczny projekt nowych Kodeksów pracy - indywidualnego i zbiorowego.
Umowa o pracę nakładczą - definicja
06 paź 2015
Przy zawarciu umowy o pracę nakładczą nie powstaje stosunek pracy. Osobom zatrudnionym na tej podstawie przysługują uprawnienia podobne do pracowniczych.
Ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej
21 wrz 2015
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osoby bezrobotnej trwa od dnia uzyskania przez nią statusu bezrobotnego, a ustaje po upływie 30 dni od dnia utraty tego statusu. Płatnikiem zasiłku dla bezrobotnych oraz składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne są powiatowe urzędy pracy.
Aktywizacja zawodowa bezrobotnych - definicja
18 wrz 2015
Aktywizacja zawodowa ma pobudzić osoby bezrobotne do aktywności zawodowej. Przepisy o promocji zatrudnienia przewidują różne formy aktywizacji zawodowej, w ramach których przewidziana jest motywacja finansowa dla bezrobotnych i pracodawców, np. dodatek aktywizacyjny, stypendium, bon szkoleniowy.
Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania
17 wrz 2015
Kodeks pracy nie zawiera szczegółowej regulacji poświęconej mianowaniu. W tym zakresie odsyła do innych aktów prawnych regulujących prawa i obowiązki poszczególnych grup zawodowych. Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania może nastąpić tylko wtedy, gdy przewidują to przepisy prawa, np. ustawa o pracownikach samorządowych, czy Karta Nauczyciela.
Umowa uaktywniająca niani
19 maja 2014
Umowa uaktywniająca zawierana jest między nianią a rodzicami dziecka w formie pisemnej. Jej zaletą jest opłacanie przez ZUS składek ubezpieczeniowych po zgłoszeniu niani do ubezpieczeń. Jakie warunki należy spełnić w tym celu?
Niepokojąca studentów likwidacja szkół wyższych
17 cze 2013
Niepokojąca studentów likwidacja szkół wyższych, gdy likwidowane szkoły nie wywiązują się z swojego obowiązku i nie zapewnieniom studentom możliwości kontynuowania nauki w innej placówce, a czesne płacone uczelni pochłonęło już spora część oszczędności, została wzięta pod rozwagę przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Adresy oddziałów PFRON
29 lip 2009
Rehabilitacja zawodowa
29 lip 2009
Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia.
Turnusy rehabilitacyjne
29 lip 2009
Turnusy rehabilitacyjne są formą aktywnej rehabilitacji i wypoczynku osób niepełnosprawnych.
Warsztaty terapii zajęciowej
29 lip 2009
Warsztat terapii zajęciowej to wyodrębniona organizacyjnie i finansowo placówka stwarzająca osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.
PFRON
29 lip 2009
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest państwowym funduszem wspierającym działania na rzecz rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.
Zakład aktywności zawodowej
29 lip 2009
Zakład aktywności zawodowej jest tworzony w celu zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Zakład pracy chronionej
29 lip 2009
O status prowadzącego zakład pracy chronionej może ubiegać się każdy pracodawca, który prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia określoną liczbę niepełnosprawnych.
Osoba niepełnosprawna
29 lip 2009
Osoba niepełnosprawna to osoba, która ma orzeczony znaczny, umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności.
Stopnie niepełnosprawności
29 lip 2009
Możemy wyróżnić stopnie niepełnosprawności: niepełnosprawność w stopniu znacznym, umiarkowanym i lekkim.
Pies asystujący
29 lip 2009
Pies, który pomaga osobom niepełnosprawnym pokonywać bariery życia codziennego.