Niepotwierdzenie umowy o pracę na piśmie - konsekwencje
REKLAMA
REKLAMA
Problem
Będąc zatrudnionym u mojego ostatniego pracodawcy nie otrzymałem umowy o pracę mimo, iż nie była to praca na czarno. Czy takie zatrudnienie może być uwzględnione w moim stażu pracy?
REKLAMA
Odpowiedź
Przede wszystkim należy zauważyć, iż potwierdzenie co do stron stosunku pracy, rodzaju umowy o pracę oraz jej warunków jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy związanym z zatrudnieniem pracowników (art. 29 § 2 Kodeksu pracy – K.p.). Niedopełnienie jednak tego obowiązku nie oznacza, iż umowa o pracę nie została zawarta.
Przeczytaj o zmianach Pisemna umowa o pracę jeszcze przed rozpoczęciem pracy
Stosunek pracy zostaje nawiązany w chwili spełnienia przesłanek z art. 22 Kp. :
• podporządkowanie pracownika kierownictwu pracodawcy,
• odpłatność wykonywanej pracy,
• praca wykonywana osobiście przez pracownika,
• praca powtarzana w codziennych lub dłuższych odstępach czasu,
• praca wykonywana na „ryzyko” pracodawcy,
• praca wykonywana w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.
Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)
Potwierdzenie zawarcia umowy na piśmie jedynie potwierdza nawiązanie stosunku pracy. W przypadku gdy strony są zgodne co do zawarcia stosunku pracy pracodawca powinien wydać świadectwo pracy na podstawie, którego pracownik może żądać uwzględnienia danego okresu zatrudnienia do jego stażu pracy.
W przypadku jednak, gdy pracodawca nie chce wydać świadectwa pracownik powinien wystąpić z roszeniem o ustalenie stosunku pracy a następnie żądać wydania świadectwa pracy.
Pracodawca nie potwierdzając umowy o pracę na piśmie naraża się na odpowiedzialność karną z art. 281 pkt 2 Kodeksu karnego i możliwość nałożenia kary grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat