| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Niepotwierdzenie umowy o pracę na piśmie - konsekwencje

Niepotwierdzenie umowy o pracę na piśmie - konsekwencje

Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Pracodawca nie potwierdzając umowy o pracę na piśmie naraża się na odpowiedzialność karną.

Problem

Będąc zatrudnionym u mojego ostatniego pracodawcy nie otrzymałem umowy o pracę mimo, iż nie była to praca na czarno. Czy takie zatrudnienie może być uwzględnione w moim stażu pracy?

Odpowiedź

Przede wszystkim należy zauważyć, iż potwierdzenie co do stron stosunku pracy, rodzaju umowy o pracę oraz jej warunków jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy związanym z zatrudnieniem pracowników (art. 29 § 2 Kodeksu pracy – K.p.). Niedopełnienie jednak tego obowiązku nie oznacza, iż umowa o pracę nie została zawarta.

Przeczytaj o zmianach Pisemna umowa o pracę jeszcze przed rozpoczęciem pracy

Stosunek pracy zostaje nawiązany w chwili spełnienia przesłanek z art. 22 Kp. :

• podporządkowanie pracownika kierownictwu pracodawcy,

• odpłatność wykonywanej pracy,

• praca wykonywana osobiście przez pracownika,

• praca powtarzana w codziennych lub dłuższych odstępach czasu,

• praca wykonywana na „ryzyko” pracodawcy,

• praca wykonywana w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Potwierdzenie zawarcia umowy na piśmie jedynie potwierdza nawiązanie stosunku pracy. W przypadku gdy strony są zgodne co do zawarcia stosunku pracy pracodawca powinien wydać świadectwo pracy na podstawie, którego pracownik może żądać uwzględnienia danego okresu zatrudnienia do jego stażu pracy.

W przypadku jednak, gdy pracodawca nie chce wydać świadectwa pracownik powinien wystąpić z roszeniem o ustalenie stosunku pracy a następnie żądać wydania świadectwa pracy.

Pracodawca nie potwierdzając umowy o pracę na piśmie naraża się na odpowiedzialność karną z art. 281 pkt 2 Kodeksu karnego i możliwość nałożenia kary grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewodka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Niepotwierdzenie umowy o pracę na piśmie - konsekwencje/fot. Fotolia
Niepotwierdzenie umowy o pracę na piśmie - konsekwencje/fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »