Kategorie

Potwierdzenie zawarcia umowy o pracę od 1 września 2016 r. - wzór

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Potwierdzenie zawarcia umowy o pracę od 1 września 2016 r. - wzór/fot.Fotolia
Fotolia
Od 1 września 2016 r. każdy pracownik wykonujący pracę musi posiadać albo pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie podstawowych warunków zatrudnienia przed dopuszczeniem do pracy. Co ta zmiana oznacza w praktyce i jak wygląda wzór informacji potwierdzającej zawarcie umowy w formie innej niż pisemna.

Od 1 września 2016 r., w razie zawarcia umowy o pracę w formie innej niż pisemna, pracodawca potwierdza pracownikowi ten fakt na piśmie przed dopuszczeniem do pracy. W dokumencie podaje informację o stronach umowy, rodzaju umowy oraz jej warunkach.

Pracownik musi mieć świadomość warunków, na jakich będzie pracował. Postanowienia w tym zakresie zawiera umowa o pracę. Gdy umowa nie została zawarta w formie pisemnej, obowiązkiem pracodawcy jest potwierdzenie jej warunków na piśmie. Od 1 września 2016 r. pracownik powinien otrzymać pisemną informację o warunkach umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy. Zasadę tę wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy dokonana ustawą z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Potwierdzenie warunków ustnej umowy o pracę

Zasadą jest zawieranie umów o pracę w formie pisemnej. Jednak pominięcie tej formy nie powoduje, że umowa jest nieważna. Przepis regulujący formę umowy o pracę nie zawiera bowiem sankcji nieważności w sytuacji, gdy strony postanowiły zawrzeć umowę ustną, realizującą się w sposób dorozumiany – poprzez dopuszczenie pracownika do pracy.

Umowa o pracę zawarta w innej formie niż pisemna jest ważna.

Umowa o pracę, podobnie jak każda inna, zawierana jest wówczas, gdy strony osiągną porozumienie co do wszystkich jej postanowień. W przeciwnym razie nie można mówić o zgodnym oświadczeniu woli pracodawcy i pracownika, które jest niezbędne dla skutecznego zawarcia umowy. Gdy umowa jest zawierana w formie pisemnej, pracownik przed jej podpisaniem ma możliwość weryfikacji jej postanowień – czy faktycznie zawarte w niej warunki odpowiadają temu, co strony uzgodniły. Większy problem jest w przypadku umów ustnych. Aby zabezpieczyć interes głównie pracownika w zakresie pewności ustalonych warunków takiej umowy, przepisy zgodnie z regulacją obowiązującą do 31 sierpnia 2016 r. zobowiązywały pracodawcę, aby najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdził mu na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Reklama

Dotychczasowa regulacja dotycząca potwierdzenia warunków umowy zawartej w innej formie niż pisemna najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy była krytykowana, między innymi przez Państwową Inspekcję Pracy. W praktyce można było spotkać się z przypadkami, że pracodawcy bez pisemnej umowy o pracę dopuszczali osoby fizyczne do pracy, nie realizując obowiązku potwierdzenia warunków umowy. Wówczas inspektorzy pracy spotykali się tłumaczeniem ze strony pracodawcy, że pracownik jest w pracy pierwszy dzień – gdy w rzeczywistości pracował już od dłuższego czasu. Takim praktykom towarzyszyło często niezgłoszenie pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, nieskierowanie go na badania profilaktyczne oraz brak przeszkolenia bhp. Powyższe nieprawidłowości towarzyszące brakowi pisemnego potwierdzenia warunków zawartej umowy były przez inspektorów stwierdzane w szczególności w przypadku sezonowego zatrudniania: na czas realizacji kontraktów budowlanych, podczas prac sezonowych w rolnictwie, w razie zastępstwa na czas nieobecności pracownika.

Znowelizowany przepis określa, że umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków (art. 29 § 2 k.p. w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2016 r.). Uniemożliwia to dopuszczanie do pracy pracownika bez pisemnego potwierdzenia mu ustaleń co do stron umowy oraz jej warunków. Obecnie inspektor pracy stwierdzi nielegalne zatrudnianie pracowników za każdym razem, gdy podczas kontroli okaże się, że praca w ramach stosunku pracy jest wykonywana przez osoby, z którymi nie zawarto pisemnych umów o pracę ani którym pracodawca nie wydał pisemnego potwierdzenia ustaleń umowy. Nowelizacja ułatwi też pracownikom dochodzenie przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych.

Sposób postępowania pracodawcy w przypadku zawarcia umowy o pracę w innej formie niż pisemna od 1 września 2016 r.

Sprawdź: Wskaźniki i stawki

Krok 1.

Zawarcie umowy

Mimo zalecanej pisemnej formy umowy o pracę, przepisy nie zabraniają zawarcia jej w innej formie. Pracodawca, wybierając wyłonionego w procesie rekrutacji kandydata na pracownika, uzgadnia z nim przedmiotowo istotne postanowienia przyszłej umowy dotyczące:

● rodzaju pracy,
● miejsca jej wykonywania,
wynagrodzenia za pracę odpowiadającego rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
● wymiaru czasu pracy,
● terminu rozpoczęcia pracy.

Strony mogą w umowie określić jeszcze inne kwestie. Ostatecznie do zawarcia umowy w formie innej niż pisemna dojdzie, gdy strony osiągną porozumienie i zaakceptują wszystkie jej postanowienia.

Krok 2.

Sporządzenie potwierdzenia zawarcia umowy o pracę

Reklama

Dobrą praktyką, która powinna towarzyszyć umowie zawieranej w formie innej niż pisemna, jest jednoczesne sporządzenie informacji potwierdzającej zawarcie takiej umowy oraz odnoszącej się do warunków zatrudnienia. Powinny być to te same warunki, na jakie strony umówiły się podczas zawierania umowy o pracę.

Warto zauważyć, że przepisy nie regulują sytuacji, w której ustalone na etapie zawierania umowy postanowienia w zakresie warunków pracy i płacy różnią się od tych, które pracodawca umieścił w pisemnym potwierdzeniu zawarcia umowy. W takim wypadku można przyjąć, że pracownik ma prawo odstąpić od wcześniej zawartej umowy.

Informacja potwierdzająca zawarcie umowy powinna być sporządzona w formie pisemnej. Pracodawca sporządza 2 egzemplarze pisemnego potwierdzenia zawarcia umowy – z których jeden doręcza się pracownikowi. Drugi przechowuje się w części B akt osobowych pracownika (§ 2 i § 6 rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika).

Wzór informacji potwierdzającej zawarcie umowy w formie innej niż pisemna

infoRgrafika

Dalszą cześć artykułu przeczytasz w Serwisie Prawno-Pracowniczym

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?