Korekta deklaracji ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Korekta w wynagrodzeniach
Z wynagrodzenia za pracę odlicza się w pełnej wysokości, bez zgody pracownika, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Takie postępowanie nie powoduje obowiązku korygowania listy płac.
REKLAMA
Korekta w podatkach dochodowych
Korektę deklaracji regulują przepisy art. 81-81b Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Rekomendowany produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Uprawnienie do skorygowania deklaracji:
- ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej
- w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą,
- przysługuje nadal po zakończeniu:
- kontroli podatkowej,
- postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Korekta złożona w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej jest nieskuteczna, jeżeli dotyczy rozliczeń objętych tym postępowaniem lub kontrolą.
Korekta w ubezpieczeniach
Jeżeli dane przekazane do ZUS w imiennych raportach miesięcznych i deklaracji rozliczeniowej są błędne, to płatnik składek ma obowiązek złożyć imienny raport miesięczny korygujący oraz deklarację rozliczeniową korygującą w formie nowego dokumentu zawierającego wszystkie prawidłowe informacje.
Nie należy korygować danych podanych w imiennym raporcie miesięcznym w przypadku stwierdzenia przez płatnika składek, we własnym zakresie lub przez ZUS, różnicy w podstawie wymiaru składek w wysokości nieprzekraczającej 2,20 zł, z wyjątkiem sytuacji, gdy podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota. Płatnik składek ma obowiązek sprawdzić prawidłowość danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych dotyczących danego roku kalendarzowego nie później niż do 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego. W razie stwierdzenia nieprawidłowości płatnik składek ma obowiązek skorygować dane przekazane do ZUS. Imienny raport miesięczny korygujący i deklarację korygującą należy składać w terminie 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.
Jeżeli korekta danych podanych w imiennym raporcie miesięcznym lub deklaracji rozliczeniowej jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze:
- decyzji - imienny raport miesięczny korygujący powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się decyzji,
- kontroli - imienny raport miesięczny korygujący powinien być złożony nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat