REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy sporządzić umowę o pracę 2016

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Jak należy sporządzić umowę o pracę 2016/Fot. Fotolia
Jak należy sporządzić umowę o pracę 2016/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze zmianą przepisów od 22 lutego 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące umów na czas określony. Konsekwencją zmian było dostosowanie do nich nowego wzoru umowy o pracę.

W związku ze zmianą przepisów dotyczących umów na czas określony zmienił się wzór umowy o pracę. Od 22 lutego 2016 r. trzeba w niej podać cel zawarcia umowy na czas określony lub wskazać leżące po stronie pracodawcy obiektywne przyczyny jej zawarcia. Dotyczy to umów o pracę, których nie obejmują nowe limity w zakresie liczby umów na czas określony oraz w zakresie łącznego czasu ich trwania.

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązujące od 22 lutego 2016 r. nowe przepisy dotyczące umów na czas określony limitują zarówno czas trwania umów na czas określony, jak też ich liczbę. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, jak również łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekroczyć 33 miesięcy. Ponadto te same strony mogą zawierać maksymalnie 3 umowy na czas określony. Nie są to jednak ograniczenia o charakterze bezwzględnym. Przepisy zawierają kilka wyjątków, które umożliwią pracodawcy niestosowanie się do limitów – zarówno w zakresie czasu trwania umów terminowych, jak też ich liczby. Wyjątki te mają wpływ na ostateczny kształt zawieranych umów.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Nowy wzór umowy o pracę

Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy, która weszła w życie 22 lutego 2016 r., spowodowała, że niezbędne stało się dostosowanie do nich pomocniczego wzoru umowy o pracę. Nowy wzór obowiązuje w stosunku do umów o pracę zawieranych od dnia wejścia w życie nowelizacji. Nowy wzór umowy nie dotyczy umów zawieranych na czas wykonania określonej pracy. Nie jest to zmiana przypadkowa, bowiem z dniem wejścia w życie nowych przepisów nie można już takich umów zawierać z uwagi na usunięcie umowy na czas wykonania określonej pracy z Kodeksu pracy.

W wyniku zmian w Kodeksie pracy niezbędne było dodanie do wzoru umowy postanowienia dodatkowego odnoszącego się do celu zawarcia umowy na czas określony lub wskazania obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Informacje w powyższym zakresie są konsekwencją wprowadzonych limitów w zakresie umów na czas określony oraz wyjątków, które umożliwiają zawieranie umów terminowych poza limitami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj: Umowa o pracę - nowy wzór 2016

Umowy pozalimitowe

Nowe limity w zakresie liczby umów na czas określony oraz w zakresie łącznego czasu ich trwania nie są ograniczeniami obowiązującymi w każdej sytuacji. W praktyce pracodawca ma duże pole manewru, aby umowy terminowe, jakie zawiera z pracownikami, były umowami nielimitowanymi.

Zgodnie z nowymi przepisami dopuszczalny 33-miesięczny okres zatrudnienia pracownika na podstawie umów na czas określony oraz dopuszczalna liczba 3 takich umów nie dotyczy umów zawieranych na czas określony zawieranych w celu:

● zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
● wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
● wykonywania pracy przez okres kadencji,

- gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

REKLAMA

W przypadku zawarcia umowy na czas określony w celu zastępstwa pracownika, wykonywania pracy dorywczej, sezonowej, przez okres kadencji – niezbędne jest określenie w umowie o pracę celu jej zawarcia. W przypadku gdy pracodawca zawiera umowę terminową w związku z obiektywnymi przyczynami leżącymi po jego stronie, należy określić okoliczności tego przypadku, zamieszczając w umowie informacje o obiektywnych przyczynach, które uzasadniają zawarcie takiej umowy.

Nowy wzór umowy o pracę zawiera pkt 3 „Przyczyny uzasadniające zawarcie umowy”. Ta część wzoru dotyczy umowy o pracę na czas określony, która jest zawarta w celu zastępstwa, pracy dorywczej lub sezonowej, pracy przez okres kadencji oraz w przypadku istnienia obiektywnych przyczyn uzasadniających zawarcie umowy na czas określony. W tym fragmencie umowy należy wpisać cel umowy lub zamieścić informację o obiektywnych przyczynach leżących po stronie pracodawcy. Przepisy, w tym wzór nowego rozporządzenia, nie wskazują poziomu szczegółowości zamieszczanych przez pracodawcę adnotacji w tym zakresie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Umowa na zastępstwo

Nowelizacja Kodeksu pracy uszczupliła katalog umów o pracę. Obok usunięcia umowy na czas wykonania określonej pracy, z przepisu art. 25 § 1 k.p. zniknęła również umowa na zastępstwo. Nie oznacza to, że pracodawca po zmianie przepisów pozbawiony został możliwości zastąpienia nieobecnego pracownika. Możliwość taka nadal istnieje, ale w ramach umowy na czas określony – zawieranej w celu zastępstwa nieobecnego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Pracodawca prowadzi działalność w branży informatycznej. Współpracuje z tzw. freelancerem, który świadczy zlecenia na rzecz pracodawcy. Pracodawca ma możliwość zawierania z taką osobą umowy na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego (nieobecnych) pracowników. Niezależnie od liczby tych umów oraz czasu ich trwania nie będą one wliczane do limitów umów na czas określony – co wynika z wyraźnego, zawartego w przepisach wyłączenia. W takim przypadku obowiązkiem pracodawcy będzie umieszczenie w pkt 3 umowy o pracę adnotacji o przykładowej treści umowa zawarta w celu zastępstwa pracownika Jana Iksińskiego w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności.

Umowa zawarta w celu wykonania prac dorywczych lub sezonowych

Prace dorywcze, podobnie jak sezonowe, nie doczekały się na razie zdefiniowania na gruncie prawa pracy. Za prace dorywcze powszechnie uznaje się każde prace niemające powtarzalnego charakteru trwające przez krótki przedział czasu. W przypadku prac sezonowych kluczem jest pojęcie sezonu. Przyjmuje się, że „sezon” odnosi się do pory roku, okresu dogodnego do jakichś działań, okresu dojrzewania i zbiorów roślin lub owoców.

Gmina podpisała umowę z firmą zewnętrzną w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenach zielonych (parkach, skwerach itp.). W takim przypadku podmiot odpowiedzialny za utrzymanie czystości będzie miał możliwość zawierania umów o pracę z pracownikami na czas określony obejmujący okres (sezon), w którym niezbędne jest np. koszenie trawy. Obowiązkiem pracodawcy będzie wówczas umieszczenie w pkt 3 umowy o pracę adnotacji o celu zawieranej umowy. Ponieważ zapisy dotyczące celu umowy nie są ujęte wg jednolitego standardu, pracodawca ma możliwość umieszczenia zapisu o określonej treści umowa zawarta w celu wykonania prac sezonowych na terenach zielonych w miesiącach letnich 2016 r.

Dalszą część artykułu przeczytasz ->>> Jak należy sporządzić umowę o pracę i świadectwo pracy po zmianach od 22 lutego 2016 r.

Zadaj pytanie na Forum Kadry!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 żądań NSZZ Policjantów od rządu: 15% podwyżki uposażeń, w górę dodatki, zasady z armii, własne procedury medyczne

Pismo adresowane jest do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka. I zawiera 5 postulatów, z których najważniejsze to podwyżka o 15% uposażeń oraz systemowy wzrost dodatków. Publikujemy całość pisma. 

ZUS radzi: Jak zamienić świadczenia i otrzymać 1900 zł zamiast 400 zł?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” jest skierowane do rodziców dzieci uczęszczających do instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Co mogą zrobić rodzice, na których dziecko od września zostało przyznane tzw. „żłobkowe”?

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli 2024 - ile wynosi i jaki wiek?

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli to odpowiednik emerytury pomostowej. Ile wynosi w 2024 roku i jaki wiek nauczyciela uprawnia do kompensówki? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc pobierać świadczenie kompensacyjne? Oblicz prognozę świadczenia za pomocą kalkulatora ZUS.

SN o urlopach: Pracownicy żądają pieniędzy. Co z tym robią sądy?

Coraz więcej pracowników świadczy pracę zdalnie albo hybrydowo. Mają służbowy laptop. I zabierają go na urlop. Często sami - bez wezwania ze strony pracodawcy - logują się wtedy do firmowych zasobów. A jest to w praktyce możliwe tylko ze służbowego laptopa. Bo tak konfigurują tą opcję pracodawcy. W przypadku odejścia z pracy staje się to podstawą do twierdzeń, że pracownik był pozornie na urlopie. Idzie za tym roszczenie o wypłatę ekwiwalentu za rzekomo niewykorzystany urlop.

REKLAMA

Niższy dodatek za pracę w porze nocnej po 1 października 2024

Niższy dodatek za pracę w porze nocnej po 1 października 2024. Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej po 1 października ulegnie zmniejszeniu w porównaniu do sierpnia i września. Ma to związek z liczbą godzin, którą mają do przepracowania pracownicy w październiku.

50+ to nowe 30+ Czyli siła, która drzemie w dojrzałych pracownikach

W Polsce, w przestrzeni publicznej, nadal głęboko zakorzeniony jest stereotyp dotyczący osób w wieku 50+, według którego powinny one przestać myśleć o zmianie pracy, awansie czy rozwoju. Wielu pracowników obawia się ukończenia 50. roku życia, bo oznacza to automatyczne przeniesienie do kategorii silver generation, a więc grupy osób starszych i schodzących z rynku pracy. Dla wielu osób 50+ stereotypy dotyczące wieku mogą być krzywdzące, ponieważ dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy mogą jeszcze wiele zaoferować organizacjom.

Czy 15 września 2024 to niedziela handlowa?

Co z niedzielami handlowymi w 2025? Czy 15 września 2024 to niedziela handlowa? Czy we wrześniu jest niedziela handlowa? Kiedy najbliższa niedziela handlowa? 

Od 1000 zł do 30000 zł kary dla pracodawcy, który nie udzieli urlopu niewykorzystanego w 2023 roku do 30 września 2024 roku

Zasadą prawa pracy jest udzielanie urlopu niewykorzystanego w roku poprzednim do końca września aktualnego roku. Oznacza to, że zbliżamy się do terminu wykorzystania urlopu zaległego z 2023 roku. Pracodawca musi udzielić go do dnia 30 września 2024 r. W przeciwnym razie popełnia wykroczenie i naraża się na karę grzywny od 1000 zł do nawet 30000 zł. Coraz więcej skarg w tym temacie napływa do PIP.

REKLAMA

Kilka dni urlopu da w 2024 i 2025 r. 13 dni wolnych od pracy

Najbliższe dni wolne od pracy jeszcze przed nami. Czeka nas okres Wszystkich Świętych, 11. listopada oraz Boże Narodzenie i Nowy Rok. Część z tych dni wolnych wypada dość korzystnie (np. poniedziałek czy piątek) warto więc już teraz zastanowić się jak rozplanować czas pracy i złożyć odpowiednio wcześnie wniosek urlopowy.

Zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pracy, ale dla wybranej grupy na 2025 r. [projekt]

Wciąż nie weszło w życie rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów dojazdu do i z miejsca pełnienia służby. Być może stanie się to 2025 r., ponieważ aktualnie obowiązujące rozporządzenie jest z 2003 r., a przecież realia życia się znacznie zmieniły przez ten czas.

REKLAMA