Dokumentacja pracownicza - zmiany od 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
W umowach o pracę zawieranych na czas określony trzeba będzie podać obiektywne przyczyny uzasadniające podpisanie takiej umowy w sytuacji, gdy jest ona zawierana na okres przekraczający 33 miesiące lub jest 4. umową tego rodzaju zawieraną z tym samym pracownikiem. Natomiast w aktach osobowych nie trzeba zamieszczać dokumentów związanych z dodatkowymi urlopami macierzyńskimi i dodatkowymi urlopami na warunkach urlopów macierzyńskich. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadzono w zakresie prowadzenia dokumentacji pracowniczej.
REKLAMA
W dwóch terminach – od 2 stycznia i 22 lutego 2016 r. – zacznie obowiązywać nowelizacja rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Nowelizacja ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do wprowadzonych do Kodeksu pracy nowych rozwiązań w zakresie umów o pracę na czas określony oraz urlopów związanych z rodzicielstwem.
Po zmianie przepisów w aktach osobowych trzeba zamieszczać dokumenty związane z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
Rekomendowany produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)
Zmiany w aktach osobowych
Od 2 stycznia 2016 r. pracodawca nie musi zamieszczać w aktach osobowych dokumentów dotyczących dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W wyniku omawianej nowelizacji zniesiono bowiem konieczność zamieszczania tych dokumentów w aktach osobowych. Zmiana jest spowodowana włączeniem tych urlopów do urlopu rodzicielskiego. Ponadto wskazano, że pracodawca powinien zamieszczać w części B akt osobowych dokumenty związane z korzystaniem przez pracownika z urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Dotychczas takiego obowiązku nie było, chociaż w praktyce te dokumenty były zamieszczane w aktach osobowych. Zatem po nowelizacji nie będzie już wątpliwości, że w aktach osobowych trzeba zamieszczać m.in.:
● dokumenty dotyczące przejęcia urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka,
● wnioski o udzielenie urlopu rodzicielskiego,
● wnioski o podjęcie pracy na urlopie rodzicielskim.
W wyniku omawianej zmiany przepisów rozszerzono też rodzaj dokumentów dotyczących urlopu bezpłatnego, jakie trzeba będzie złożyć w aktach osobowych. Dotychczas wystarczyło, że w aktach osobowych były zamieszczane jedynie dokumenty związane z udzielaniem urlopu bezpłatnego. Po nowelizacji do akt osobowych trzeba składać wszystkie dokumenty związane z korzystaniem przez pracownika z urlopu bezpłatnego, czyli też np. porozumienia dotyczące skrócenia urlopu bezpłatnego.
Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Nowy wzór umowy o pracę
Nowelizacja Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 22 lutego 2016 r., usuwa z jego przepisów umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. W związku z tym konieczne stało się usunięcie tego rodzaju umowy we wzorze umowy o pracę.
Ponadto w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony:
● w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
● w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
● w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
● gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie,
powstanie obowiązek określenia w umowie tego celu lub tych okoliczności, przez zamieszczenie informacji o przyczynach obiektywnie uzasadniających zawarcie takiej umowy. Zatem konieczne stało się uwzględnienie tego postanowienia we wzorze umowy o pracę. W wymienionych 4 przypadkach umowy na czas określony nie będą podlegały limitom dotyczącym ich długości (maksymalnie 33 miesiące) i liczby (maksymalnie 3 z tym samym pracownikiem).
Zadaj pytanie na FORUM!
Przykładowy wzór wskazania przyczyny obiektywnej uzasadniającej zawarcie umowy o pracę na czas określony powyżej ustawowych limitów
Przyczyny uzasadniające zawarcie umowy na czas określony z przekroczeniem limitów: termin zakończenia budowy basenu oraz instalacji urządzeń koniecznych do jego funkcjonowania.
Zmodyfikowany wzór umowy o pracę zacznie obowiązywać od 22 lutego 2016 r.
Podstawa prawna:
● § 1–2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika – Dz.U. z 2015 r., poz. 2005.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat