reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Telepraca > Telepraca - definicja

Telepraca - definicja

Umowę o telepracę można zawrzeć od razu przy zatrudnieniu lub w jego trakcie. Elementy umowy o pracę są w tym przypadku takie same jak dla każdej umowy o pracę, jednak z jednym wyjątkiem. Umowa o pracę pracownika przyjmowanego do pracy jako telepracownika musi zawierać dodat­kowo uzgodnione między stronami umowy warunki wykonywania pracy w tej formie.

Telepraca

Definicja podstawowa

Praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elek­tronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Zobacz również: Telepraca - popularna forma zatrudnienia

W prawie pracy

Warunki wykonywania telepracy ustala pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związko­wą. Jeżeli taka organizacja nie działa u pracodaw­cy, pracodawca ustala te warunki w regulaminie po wcześniejszych konsultacjach z przedstawicielami pracowników.

Umowę o telepracę można zawrzeć od razu przy zatrudnieniu lub w jego trakcie. Elementy umowy o pracę są w tym przypadku takie same jak dla każdej umowy o pracę, jednak z jednym wyjątkiem. Umowa o pracę pracownika przyjmowanego do pracy jako telepracownika musi zawierać dodat­kowo uzgodnione między stronami umowy warunki wykonywania pracy w tej formie. W trakcie trwają­cego zatrudnienia rozpoczęcie pracy w formie tele­pracy może nastąpić na podstawie porozumienia stron zawartego między pracodawcą a pracowni­kiem, w którym należy określić warunki wykony­wania telepracy. Wniosek o taką zmianę charakte­ru pracy może pochodzić od pracodawcy lub pra­cownika. Pracodawca powinien w miarę możliwości uwzględnić wniosek pracownika w tym zakresie
umożliwić mu wykonywanie obowiązków służbo­wych w formie telepracy. Telepracownik nie może być traktowany gorzej niż inni pracownicy.

W wynagrodzeniach

W przypadku wykorzystywania w pracy przez tele­pracownika sprzętu stanowiącego jego własność przysługuje mu ekwiwalent pieniężny w wysoko­ści określonej w porozumieniu lub regulaminie dotyczących telepracy. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu bierze się pod uwagę w szczegól­ności normy zużycia sprzętu, jego udokumen­towane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystane­go materiału (np. toner do drukarki) na potrzeby pracodawcy i jego ceny rynkowe.

W podatkach dochodowych

Ekwiwalent z tytułu użytkowania prywatnego sprzę­tu przez telepracownika jest zwolniony z podatku (art. 21 ust. 1 pkt 13 updof).

W ubezpieczeniach

Telepracownik podlega ubezpieczeniom według zasad przewidzianych dla ogółu pracowników. Obowiązkowe są więc dla niego ubezpieczenia spo­łeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypad­kowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Polecamy serwis: Telepraca

reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama