REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

Przestój w pracy. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas przestoju?

Przestój to przerwa w procesie pracy, do której doszło wskutek nieprzewidzianych, niezaplanowanych zdarzeń. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas przestoju? Czy pracodawca może skierować go do innej pracy?

Godzinowy system wynagradzania pracownika. Wiemy, jakie są minimalne stawki godzinowe w 2024 r.

W umowie o pracę należy określić wysokość wynagrodzenia pracownika. W razie zastosowania godzinowego systemu wynagradzania, należy pamiętać, że płacę pracownika trzeba ustalić z zachowaniem minimalnych stawek godzinowych.

Przerwy w pracy. Do jakich przerw w pracy pracownik będzie miał prawo w 2024 r.?

Pracownikom przysługują przerwy w pracy gwarantowane przepisami Kodeksu pracy i innych ustaw. Niektóre z nich przysługują wszystkim pracownikom, ale są też przerwy należne tylko określonym grupom lub kategoriom pracowników. Jakie przerwy będą przysługiwać w 2024 roku?

Alkohol w pracy. Kiedy pracodawca może przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracownika?

Wnoszenie, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych na teren zakładu pracy jest zabronione. Również za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości grozi kara. Mimo to zdarza się, że alkohol jest obecny w zakładzie pracy. Jak pracodawca powinien zareagować w takiej sytuacji? Czy może przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników?

Praca platformowa - jest porozumienie w UE

Już dwa lata temu, bo w grudniu 2021 r. Komisja UE zaproponowała projekt dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. W dniu 13 grudnia 2023 r. Komisja UE ogłosiła, że zawarte zostało porozumienie polityczne osiągnięte między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi UE w sprawie dyrektywy. Po formalnym zatwierdzeniu porozumienia przez Parlament Europejski i Radę państwa członkowskie będą miały dwa lata na transpozycję dyrektywy UE do prawa krajowego. To ważny krok dla dalszego procedowania m.in. osób świadczących pracę w ramach np. Uber czy Glovo.

Czy 17 grudnia 2023 to niedziela handlowa? Zakupy przed Świętami Bożego Narodzenia na ostatnią chwilę

Czy 17 grudnia 2023 to niedziela handlowa? Czy 24 grudnia 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Z badań wynika, że większość zrobi zakupy na ostatnią chwilę przed Świętami Bożego Narodzenia.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem. Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie ojcowskim?

Pracownik korzystający z urlopu ojcowskiego ma zapewnioną ochronę trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że nie można z nim rozwiązać umowy o pracę. Czy rzeczywiście pracodawca nie ma żadnej możliwości zwolnienie pracownika podczas urlopu ojcowskiego?

2 dni opieki na dziecko 2024

Opieka na dziecko zdrowe to prawo pracownika wynikające z art. 188 Kodeksu pracy. Ile dni opieki przysługuje w roku? Do jakiego wieku dziecka można korzystać z opieki? Jak napisać wniosek?

Do 31 grudnia należy sporządzić plan urlopów. Ale jak to prawidłowo zrobić?

1 stycznia 2024 r. pracownicy nabędą prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego i już w styczniu będą mogli z niego korzystać. Terminy wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez poszczególnych pracowników określa plan urlopów. Jak i kiedy należy sporządzić plan urlopów?

Wypowiedzenie umowy o pracę. Kto musi uzasadnić przyczynę wypowiedzenia

Kodeks pracy przewiduje kilka sposobów rozwiązania stosunku pracy. Z inicjatywą wypowiedzenia umowy o pracę może wyjść zarówno pracownik, jak i pracodawca. Która ze stron ma obowiązek uzasadnić powód rozwiązania umowy o pracę? Odpowiadamy.

Zaległy urlop na żądanie. Dni zaległego urlopu możesz wykorzystać do 31 grudnia!

W każdym roku kalendarzowym pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Jeżeli pracownik w danym roku nie wykorzysta wszystkich dni urlopu na żądanie, to pracodawca powinien traktować je jako zaległy urlop wypoczynkowy. Jednakże te dni urlopu może udzielić nawet do 31 grudnia następnego roku.

Czterodniowy tydzień pracy. Kodeks pracy umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

Czterodniowy system skróconego tygodnia pracy może zostać wprowadzony na wniosek pracownika. W 4-dniowym tygodniu pracy dobowy czas pracy może zostać przedłużony nie więcej niż do 12 godzin.

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024

Będą wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024, jeszcze większe niż w 2023 r. Czy pracodawcy mają się czego obawiać, a pracownicy zyskają na ochronie swoich podstawowych praw? Rok 2024 będzie szczególny, bowiem to rok finalizujący trzyletni „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022-2024”.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

Czy 3 grudnia 2023 to niedziela handlowa?

Czy 3 grudnia 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w grudniu 2023 r. są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? 

Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

Dyżur 2024

Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

Spory z prawa pracy rozwiązywane są nawet w 30 dni - lepiej skierować sprawę do komisji pojednawczej niż do sądu pracy i czekać na wyrok kilka lat

Spory w sądach pracy trwają zwykle latami. Do momentu otrzymania prawomocnego orzeczenia, szczególnie w dużych miastach (gdzie jest ogromne obłożenie) - trzeba poczekać w zależności od typu sprawy, od 3 do 5 lat, czy nawet czasami dłużej. Oczywiście wynik sprawy i wyrok nie zawsze będzie zadawalający dla każdej ze strony sporu. Stąd też coraz bardziej popularne stają się mediacje, arbitraże czy też  postępowania pojednawcze w sporach z zakresu prawa pracy. Wydaje się, że lepiej skierować sprawę do komisji pojednawczej niż do sądu pracy. Spór będzie zażegnany znacznie szybciej, taniej i w sposób ugodowy.

Do pracy z dzieckiem - posłanka z dzieckiem w Sejmie RP

Czy można przyjść z dzieckiem do pracy? To zależy od specyfiki i miejsca pracy. W Polsce takie praktyki stają się coraz bardziej popularne. Sprawa stała się ostatnio medialna, ponieważ jedna z posłanek przyszła do Sejmu RP z dzieckiem, twierdząc, że nie miała go z kim zostawić. 

Godziny pracy 2024

Godziny pracy w 2024 roku - ile wynosi wymiar czasu pracy dla poszczególnych miesięcy? Przedstawiamy tabelę do druku i kalendarz na 2024 rok. Najwięcej będziemy pracowali w lipcu i październiku 2024 roku.

Od stycznia 2024 płaca minimalna względem 2019 wzrośnie o niespełna 90% - co na to rynek pracy?

Wielu zastanawia się jak rynek pracy zareaguje na rekordowy wzrost płacy minimalnej w 2024 roku? Od stycznia 2024 r. płaca minimalna znowu wzrośnie, względem 2019 r. o niespełna 90 procent! Efekty tych podwyżek najbardziej odczują pracodawcy zatrudniający m.in. do produkcji, sprzątania, czy ochrony.

System równoważnego czasu pracy. Kiedy trzeba pracować dłużej niż 8 godzin dziennie

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. To zasada przewidziana przepisami Kodeksu pracy regulującymi normy wymiaru czasu pracy. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady: przepisy dopuszczają, by dobowy wymiar czasu pracy był dłuższy niż 8 godzin. Taką możliwość stwarza w szczególności system równoważnego czasu pracy. Na czym on polega? Wyjaśniamy.

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie

Polski pracownik jest jednym z najdłużej pracujących w Europie. Dłużej od nas pracują tylko Grecy. Czy jest szansa na skrócenie tygodnia pracy?

Nieobecność w pracy. Czy pracownik może sam usprawiedliwić nieobecność

Nieobecność w pracy można, a nawet trzeba usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają przyczyny usprawiedliwiające nieobecności w pracy i sposób ich usprawiedliwiania. W niektórych sytuacjach usprawiedliwienie nieobecności może nastąpić na podstawie oświadczenia pracownika. Kiedy? Wyjaśniamy.

Przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy: Strategie i najlepsze praktyki

Współczesne miejsce pracy staje przed wyzwaniem budowania otoczenia, które jest wolne od wszelkich form dyskryminacji. Dążenie do równości i inkluzji nie tylko promuje etyczne standardy, ale także sprzyja efektywności organizacji. 

Formy dyskryminacji w miejscu pracy: Analiza problemu

Miejsce pracy, które powinno być środowiskiem wspierającym rozwój i równość, niestety nie zawsze spełnia te oczekiwania. Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, z którym wielu pracowników musi się borykać na co dzień. 

Zmiany w zakazie handlu? Co z niedzielami handlowymi 17 i 24 grudnia 2023 r.? W które dni handel do 14-ej?

Wigilia w 2023 r. to niedziela handlowa. Rząd Mateusza Morawieckiego planuje to zmienić i umożliwić pracownikom handlu spędzenie Wigilii z rodzinami. 

Dni wolne od pracy 2024

Dni wolne od pracy w 2024 roku - kiedy wypadają? To wszystkie niedziele i święta wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy. Poniższy kalendarz świąt przedstawia wszystkie dni wolne od pracy w 2024 roku w Polsce. Które święto wypada w sobotę i pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny?

Czy 11 listopada są otwarte sklepy? Czy 11 listopada jest wolny od pracy?

11 listopada co to za święto? Czy 11 listopada są otwarte sklepy? Czy 11 listopada jest wolny od pracy? Kiedy pracownicy powinni wykorzystać dzień wolny za 11 listopada?

Czy 12 listopada 2023 to niedziela handlowa?

Czy 12 listopada 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w listopadzie 2023 r. są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dzień wolny za 11 listopada. Kiedy odebrać zgodnie z prawem pracy?

Dzień wolny za 11 listopada. Chociaż tegoroczny Dzień Niepodległości wypada w sobotę, to pracownicy nie stracą prawa do wypoczynku z tego tytułu. Według obowiązujących przepisów pracodawca musi udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i pracujących 5 dni w tygodniu.

Wniosek o pracę zdalną – dziecko do lat 8 [WZÓR]

Jak napisać wniosek o pracę zdalną dla rodziców dziecka do 8 lat? Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia 8 roku życia składa wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy. Jak wygląda wzór wniosku o pracę zdalną dla rodziców dzieci do 8 lat?

Dzień wolny za święto przypadające 11 listopada. Prawo i przykłady

Komu należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 roku? Wyjaśnienia prawne Państwowej Inspekcji Pracy, z przykładami.

Czy do lunchu w czasie pracy można wypić kieliszek wina lub małe piwo?

Wyjścia na lunch w czasie wczesnopopołudniowej przerwy w pracy to obyczaj powszechny w wielu firmach. Restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne w centrach miast w godzinach 13.00 – 15.00 pełne są pracowników okolicznych biur. Czy pracownik może zamówić do lunchu kieliszek wina lub małe piwo? A może aperitif przed jedzeniem na pobudzenie apetytu bądź ziołowy likier po posiłku – na lepsze trawienie? Przepisy nie pozostawiają co do tego wątpliwości. 

Czy 5 listopada 2023 to niedziela handlowa?

Czy 5 listopada 2023 to niedziela handlowa? Czy przed 11 listopada będzie niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w listopadzie 2023 r. są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Eksperci UE zwolnieni z podatku w latach 2023-2025

Przychody eksperta narodowego z tytułu oddelegowania do pracy w instytucjach Unii Europejskiej, otrzymywane od jego instytucji macierzystej, są wolne od podatku w latach 2023-2025. 

W II kwartale 2023 r. 15 705 tys. osób wykonywało pracę w pełnym wymiarze czasu

GUS podał, że w II kwartale 2023 r. 15 705 tys. osób wykonywało pracę w pełnym wymiarze czasu. Gdzie najwięcej zatrudnionych i na podstawie jakich umów? Poniżej najważniejsze dane.

Śmierć pracodawcy

Co z umową po śmierci pracodawcy? Ile wynosi odszkodowanie w związku ze śmiercią pracodawcy? Jaka jest odpowiedzialność spadkobierców w razie śmierci pracodawcy? Czym jest zarząd sukcesyjny?

Praca nocą: Komu nie wolno pracować w porze nocnej

Praca w porze nocnej jest uregulowana przepisami Kodeksu pracy. Określają one zasady wykonywania pracy nocą, a także wynagradzania pracowników pracujących w nocy. Zarazem zabraniają pracy w nocy niektórym kategoriom pracowników. Kto nie może pracować w porze nocnej? Wyjaśniamy.

Pracownicy młodociani. Co się zmieni w przygotowaniu zawodowym młodocianych

Zmiany w systemie przygotowania zawodowego pracowników młodocianych to konsekwencja wprowadzenia do systemu oświaty branżowego centrum umiejętności. Placówka ta ma na celu zwiększenie dostępu młodocianym, realizującym u pracodawców przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu, do miejsc realizacji dokształcania teoretycznego w formie turnusu dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. 

1 listopada - wolne od pracy

Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy? Czy 1 listopada jest wolny od szkoły? Czy 1 listopada idzie się do kościoła? Czy sklepy są otwarte we Wszystkich Świętych? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w dniu 1 listopada? Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy?

29 października 2023 niedziela handlowa?

Czy 29 października 2023 to niedziela handlowa? Czy przed Wszystkimi Świętymi będzie niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 r. są niedziele handlowe? Czy w listopadzie 2023 r. jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Krótszy dzień pracy i dłuższe urlopy. Opozycja chce zmian w prawie pracy

Nowa Lewica dąży do skrócenia czasu pracy i wydłużenia urlopów. Kluczowe propozycje zmian w prawie pracy mają być przedstawione przez przedstawicieli ugrupowania podczas nadchodzącego spotkania z prezydentem w kontekście tworzenia nowego rządu opozycyjnego. W najbliższym czasie dowiemy się, jakie zmiany mogą czekać polskich pracowników.

REKLAMA