REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od pracy na dwa sposoby. Wymiar zwolnienia, wynagrodzenie, wzór wniosku

czas pracy niepełnosprawnych 2024 niepełnosprawnej niepełnosprawni godziny pracy dodatkowy urlop zwolnienia od pracy normy
Zwolnienie od pracy na dwa sposoby. Wymiar zwolnienia, wynagrodzenie, wzór wniosku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik wychowujący dziecko ma prawo do zwolnienia od pracy. Należne mu zwolnienie może wykorzystać na dwa sposoby.

Zwolnienie od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. Zwolnienie w tym wymiarze przysługuje bez względu na liczbę wychowywanych dzieci.

Autopromocja

Jeżeli oboje rodzice dziecka są zatrudnieni, z prawa do zwolnienia może korzystać jedno z nich. Jeśli zatem z pełnych dwóch dni opieki skorzysta jedno z rodziców z uprawnienia nie będzie mógł już skorzystać drugi rodzic.

Zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje pracownikowi bez względu na liczbę pracodawców, u których równocześnie pozostaje w stosunku pracy. Tak więc pracownik jednocześnie zatrudniony np. u dwóch pracodawców wystąpi do nich o udzielenie zwolnienia, to każdy z nich zobowiązany jest takiego zwolnienia udzielić.

Prawo do zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem wygasa w dniu ukończenia przez dziecko 14 lat.

Dwa sposoby wykorzystania zwolnienia

Pracownik może skorzystać ze zwolnienia na dwa sposoby: w dniach lub w godzinach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyboru sposobu korzystania z tego uprawnienia dokonuje się w pierwszym wniosku o zwolnienie składanym w roku kalendarzowym. Sposób określony we wniosku jest wiążący do końca danego roku, nawet przy zmianie pracodawcy. 

Zwolnienie udzielane w dniach obejmuje pełne dni pracy pracownika wynikające z rozkładu czasu pracy. Oznacza to, że w razie wyboru zwolnienia określonego w dniach, nie stosuje się przeliczania dnia na 8 godzin. Dzień zwolnienia obejmuje wszystkie godziny pracy przewidziane na dany dzień.

Przykład

Pracownik pracuje w systemie równoważnego czasu pracy. Złożył wniosek o zwolnienie w wymiarze 2 dni – 13 i 15 maja 2024 r. W pierwszym z tych dni ma zaplanowane 4 godziny pracy, a w drugim 10 godzin. Nie ma to znaczenia, bowiem w razie wyboru zwolnienia określonego w dniach, zwolnienie obejmuje cały czas pracy zaplanowany na dane dni.

Pracownik korzystający ze zwolnienia w wymiarze godzinowym, może zdecydować się na wykorzystanie go w trakcie pracy, a także na początku lub na końcu dnia pracy.

Przykład

Pracownica wykonuje pracę w godzinach od 7.00 do 15.00. Wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o udzieleniu jej 3 godzin zwolnienia od pracy. Pracownica może wykorzystać te godziny np. od 7.00 do 10.00, albo np. od 11.00 do 14.00 lub np. od 12.00 do 15.00.

Przykład

Pracownica pracuje w systemie równoważnego czasu pracy. Na 14 maja ma zaplanowane 9 godzin pracy. Na ten dzień pracownica złożyła wniosek o zwolnienie od pracy w celu opieki nad dzieckiem i wybrała godzinowy sposób wykorzystania zwolnienia. Pracownicy zostanie jeszcze 7 godzin zwolnienia i tylko tyle będzie mogła wykorzystać, nawet jeśli w dniu zwolnienia będzie miała zaplanowane np. 8 godzin pracy.

Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Przykład

Pracownica jest zatrudniona na 1/3 etatu. Wymiar godzinowy zwolnienia od pracy ustala się następująco: 16 godzin x 1/3 etatu = 5,33 godzin. Niepełną godzinę zaokrągla się w górę do pełnej godziny, a więc przysługujące pracownicy zwolnienie wynosi 6 godzin.

Przepisy w zakresie zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów (np. z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), jest niższa niż 8 godzin. W takim przypadku należy przeliczyć wymiar godzinowego zwolnienia od pracy adekwatnie do dobowej normy czasu pracy obowiązującej pracownika.

Przykład

Pracownik wychowuje dziecko w wieku do 14 lat. Pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i obowiązuje go 7-godzinna dobowa norma czasu pracy. Z tego tytułu ma prawo do 2 dni albo 14 godzin zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Wniosek o udzielenie zwolnienia

Pracownik planujący skorzystanie ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem powinien odpowiednio wcześniej uprzedzić o tym pracodawcę i uzyskać jego zgodę. Jednak w razie nagłej konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, gdy brakuje możliwości wcześniejszego uprzedzenia pracodawcy o swej nieobecności, nie ma podstaw, aby pracodawca odmówił pracownikowi udzielenia zwolnienia w dniu, w którym pracownik zgłasza chęć skorzystania z tego uprawnienia.

Wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy

Ostrołęka, 13 maja 2024 r.

 

Marianna Wrona

w/m

 

Milena Nowak

Sklep Wielobranżowy „U Mileny”

ul. Pałacowa 2

07-410 Ostrołęka

 

Wniosek o udzielenie zwolnienia z pracy

w celu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat

Proszę o udzielenie mi zwolnienia od pracy w dniu 14 maja 2024 r. na opiekę nad moją córką Katarzyną Pawlak, ur. 2 października 2019 r.

W 2024 r. korzystam z prawa do zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem określonego w dniach.

Podstawa prawna: art. 188 Kodeksu pracy.

 

Marianna Wrona

 

Zgadzam się

13 maja 2024 r. Milena Nowak

Wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy pracownik składa w postaci papierowej lub elektronicznej. 

Przepisy nie wymagają, żeby w treści wniosku pracownik wskazał przyczyny korzystania ze zwolnienia.

Wynagrodzenie za czas zwolnienia

Zwolnienie od pracy w celu opieki nad dzieckiem jest odpłatne. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r., poz. 927)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA