Przedawnienie w prawie pracy i ubezpieczeniach
06 paź 2015
Terminy przedawnienia określone w Kodeksie pracy mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie mogą być ani skracane, ani przedłużane postanowieniami stron stosunku pracy. Jak wygląda kwestia przedawnienia należności w ubezpieczeniach społecznych?
Kiedy nie rozpoczyna się bieg przedawnienia? (art. 293)
27 sie 2009
Bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas trwania przeszkody, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może dochodzić przysługujących mu roszczeń przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów.
Przedawnienie roszczeń wobec osoby, która nie ma pełnej zdolności prawnej (art.294)
27 sie 2009
Osoba, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych ma szczególne udogodnienia. Przejawią się to miedzy innymi w wydłużonych terminach przedawnienia roszczeń.
Kiedy przerywa się bieg przedawnienia roszczenia? (art. 295)
27 sie 2009
Terminy w prawie pracy nie mogą być przedłużane lub skarane przez czynności prawne. Mogą jednak wystąpić okoliczności, które spowodują przerwanie biegu przedawnienia.
Kiedy ulegają przedawnieniu roszczenia ze stosunku pracy? (art. 291)
13 sie 2009
Zasadą jest, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Czy roszczenia przedawnionego można dochodzić? (art. 292)
13 sie 2009
Roszczenia przedawnionego nie można dochodzić, chyba że ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, zrzeka się korzystania z przedawnienia; zrzeczenie dokonane przed upływem przedawnienia jest nieważne.
Przedawnienia roszczeń (art. 291-295)
07 sie 2009
W dziale czternastym ustawodawca uregulował przedawnienia roszczeń, czyli okoliczności, gdy nie pracodawca lub pracownik nie mogą już dochodzić roszczenia.