REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Agnieszka Anusewicz
Adwokat, senior managing associate w zespole prawa HR, Deloitte Legal
Maciej Mioduszewski
Radca prawny, senior associate w zespole prawa HR, Deloitte Legal
grupowe zwolnienia ochrona przedemerytalna prawo przepisy
Grupowe zwolnienia a ochrona przedemerytalna - jakie jest prawo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

Generalne zasady ochrony przedemerytalnej

Kodeks pracy zapewnia szczególną ochronę trwałości stosunku pracy tj. ochronę przedemerytalną pracowników przed zwolnieniem. Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Przepis w tym brzmieniu funkcjonuje już ponad 20 lat - wcześniej ochrona przedemerytalna przysługiwała pracownikowi, któremu brakowało nie więcej niż 2 lata do nabycia prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Autopromocja

Celem niniejszej regulacji jest objęcie ochroną pracowników, którzy z uwagi na wiek nie mają jeszcze prawa do emerytury z ubezpieczenia społecznego, a w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę w takim wieku mogliby mieć trudności w znalezieniu innego zatrudnienia, a także w nabyciu uprawnień emerytalnych z uwagi na brak ustawowo wymaganego stażu ubezpieczenia.

Obecnie tzw. powszechny wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza to, że ochrona obowiązuje dla osób, które ukończyły odpowiednio 56 i 61 lat. Na przestrzeni lat granica tego wieku była przedmiotem dyskusji. Był podnoszony a następnie obniżany. Należy przy tym zwrócić uwagę, że w większości krajów europejskich, wiek emerytalny jest zrównany bez względu na płeć. Nie ma bowiem podstaw do różnicowania wieku emerytalnego, biorąc pod uwagę dłuższą średnią życia kobiet oraz ich lepszy stan zdrowia. Część krajów decyduje się też na podwyższenie wieku emerytalnego z uwagi na starzenie się społeczeństwa.

Oprócz powszechnego wieku emerytalnego, wyróżnia się tzw. obniżony wiek emerytalny (dot. szczególnych pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach, np. górników) oraz tzw. wcześniejszy wiek emerytalny (ubezpieczonemu przysługuje przejście na emeryturę, pomimo nieosiągnięcia wieku emerytalnego). Ochrona dotyczy tylko normalnego wieku emerytalnego (tj. powszechnego i obniżonego).

REKLAMA

Ochrona przedemerytalna obejmuje 4 lata wstecz, licząc od osiągnięcia normalnego wieku emerytalnego (a więc powszechnego i obniżonego wieku emerytalnego), nie dotyczy zaś sytuacji, w której pracownik przechodzi na emeryturę w tzw. wcześniejszym wieku emerytalnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ochrona dotyczy tylko wypowiedzenia, bez względu na to, kiedy w wyniku wypowiedzenia następuje rozwiązanie umowy o pracę. Oznacza to, że jeśli wypowiedzenie zostało złożone przed 4 laty do osiągnięcia wieku emerytalnego, to mimo że umowa rozwiąże się już w tym 4-letnim okresie, wypowiedzenie nie narusza przepisów. Sąd Najwyższy w wyroku z 7 kwietnia 1999 r. (I PKN 643/98) uznał, że zakaz wypowiedzenia umowy o pracę nie obowiązuje, jeżeli w dacie wypowiedzenia pracownik nie osiągnął ochronnego wieku "przedemerytalnego", który przekroczył dopiero w okresie biegnącego wypowiedzenia lub w dacie rozwiązania umowy o pracę (w tamtym okresie ochrona obowiązywała na 2 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego).

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę odnosi się do stosunku pracy nawiązanego na podstawie umowy o pracę (bez względu na rodzaj takiej umowy), nie obowiązuje osób pracujących w ramach umowy cywilnoprawnej. Ochrona nie dotyczy przypadków rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych lub niezawinionych przez pracownika (tj. art. 52 i 53 Kodeksu pracy), wygaśnięcia umowy o pracę z mocy prawa. Pracownikowi zatrudnionemu jednocześnie u więcej niż jednego pracodawcy przysługuje ochrona z art. 39 Kodeksu pracy u każdego z tych pracodawców.

Ochrona nie jest ochroną bezwzględną. Podlega ona pewnym ograniczeniom. Pracodawca może wypowiadać pracownikom chronionym umowy o pracę o pracę w razie ogłoszenia upadłości, otwarcia postępowania sanacyjnego czy likwidacji pracodawcy. Przepisu art. 39 Kodeksu pracy nie stosuje się również w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Warto pamiętać, że wypowiedzenie złożone pracownikowi w trakcie ochrony przedemerytalnej jest wadliwe, ale skuteczne. Jeśli pracownik nie odwoła się od wypowiedzenia w ciągu 21 dni, dojdzie zatem do rozwiązania stosunku pracy. W postępowaniu sądowym sytuacja takiego pracownika jest korzystniejsza niż pracownika objętego jedynie powszechną ochroną trwałości stosunku pracy, ponieważ:

  1. sąd jest związany żądaniem pracownika (według zasad ogólnych, sąd może nie uwzględniać żądania uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia, jeśli żądanie jest niemożliwe lub niecelowe);
  2. w przypadku przywrócenia do pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy.

Zakaz stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia pracownikowi warunków pracy i płacy w ochronnym wieku „przedemerytalnym”. Jednakże, pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi w ochronie przedemerytalnej, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

  1. wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy;
  2. stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Ochrona przedemerytalna w przypadku zwolnień grupowych

Ochrona trwałości stosunku pracy ulega pewnej modyfikacji w przypadku zwolnień grupowych. Zgodnie z art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.2024.61 t.j., dalej „Ustawa”) w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy m.in. pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oznacza to, że w takim wypadku niedopuszczalne jest złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu stosunku pracy przez pracodawcę a możliwe jest jedynie wręczenie wypowiedzenia zmieniającego. Art. 5 ust. 5 pkt 1 Ustawy nie będzie miał zastosowania w sytuacji, gdy oświadczenie woli o wypowiedzeniu zostało złożone zanim pracownik wkroczył w czteroletni okres przedemerytalny. Szczególną gwarancją ochrony stosunku pracy nie są też objęci pracownicy, którzy są uprawnieni do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Zmiana warunków pracy lub/i płacy może dotyczyć wszelkich elementów składających się na treść stosunku pracy (np. miejsca, czasu pracy). Jeżeli ww. wypowiedzenie warunków pracy i płacy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje, do końca okresu, w którym korzystałby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę, dodatek wyrównawczy obliczony według zasad wynikających z Kodeksu pracy. Dodatek wyrównawczy stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego zmianę warunków pracy lub/i płacy a obniżonym wynagrodzeniem po dokonaniu zmiany.

Sposób ustalenia wysokości dodatku wyrównawczego reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Powyższe zasady mają zastosowanie również do zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracownika na podstawie art. 10 ust. 1 Ustawy. Oznacza to, że wobec pracownika w wieku przedemerytalnym zwalnianego w tzw. trybie indywidualnym dopuszczalne jest jedynie wręczenie wypowiedzenia zmieniającego, a w przypadku obniżenia wynagrodzenia przysługiwać mu dodatek wyrównawczy.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

REKLAMA

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

Aktywnie w żłobku. Maksymalny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 2200 zł

2200 zł - tyle wynosi wysokość kosztu pobytu dziecka w żłobku w okresie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. Jest to maksymalna stawka uprawniająca rodziców do skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”.

Bez refundacji dla cukrzyków, a koszt leczenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak się jednak okazuje to zdrowie jest chronione w różnym stopniu w stosunku do różnych osób. Niestety sytuacja niektórych osób cierpiących na cukrzycę nie poprawi się w najbliższym czasie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie planuje poszerzenia populacji uprawnionej do korzyści i dofinansowań związanych z cukrzycą.

Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

REKLAMA

Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

Ważny wyrok dla osób z niepełnosprawnościami. Spory w MOPS trwają bo nie uzasadnia swoich decyzji

Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA