REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

paragraf podpis fundacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Wydaje się drobną zmianą. Ale dla osób nie mających dostępu do działu kadr firmy, to ogromne ułatwienie. 

Autopromocja

Przykłady dla pracownika albo zleceniobiorcy pracującego zdalnie 100 km od biura: 

  1. pracownik otrzymał w danym miesiącu dodatkową umowę zlecenia

     

Oznaczałoby to, że pracownik albo zleceniobiorca nie musiałby tradycyjną pocztą wysyłać umów i aneksów, a także rachunków do pracodawcy pocztą. Jest to uciążliwy obowiązek dla osób, które nie mogą podejść do działu kadr bo pracują zdalnie. 

W ich interesie (aby ułatwić pracę) poseł Aleksander Miszalski złożył interpelację  w sprawie systemu cyfryzacji dokumentów związanych ze stosunkiem pracy o następujące treści:

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Szanowny Panie Premierze, Szanowna Pani Minister,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

zgłaszający się do mojego biura poselskiego obywatele wskazują na potrzebę utworzenia portalu rządowego pn. e-praca, w ramach którego pracownik miałby możliwość podpisywania umów o pracę, aneksów i innych dokumentów za pośrednictwem profilu zaufanego. Takie rozwiązanie, zdaniem zgłaszających, ułatwiłoby znacznie funkcjonowanie obu stron stosunku pracy, a dodatkowo nastąpiłaby digitalizacja dokumentów, dzięki czemu byłyby one zawsze dostępne dla zainteresowanych stron, bez względu na miejsce pobytu oraz nie byłyby narażone na zniszczenie. Ponadto, dałoby to pracownikom i pracodawcom wgląd w historię swoich umów czy też długości stażu oraz doświadczenia zawodowego. Również organy państwowe miałyby ułatwiony wgląd do nich, co byłoby usprawnieniem wszelkich procedur związanych ze stosunkiem pracy.

W związku z powyższym, na podstawie art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu RP oraz art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania wedle Państwa właściwości:

  1. Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji planuje opracowanie wyżej opisanego rozwiązania?
  2. Jak dużo czasu zajęłoby opracowanie takiego systemu?
  3. Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje podjęcie prac w zakresie cyfryzacji dokumentacji związanej z zawieraniem stosunku pracy? Jeżeli tak, to w jakim kierunku zmierzają te prace?

Z wyrazami szacunku

Czy będą elektroniczne umowy o pracę? Czekamy na odpowiedź ministerstw – zapytanie trafiło do:

1) ministra cyfryzacji oraz równolegle 

2) ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA