REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko
Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwód nie przekreśla możliwości korzystania ze świadczeń socjalnych w zakładzie pracy. Pracownik, który jest po rozwodzie, ale na jego utrzymaniu jest dziecko, na które płaci alimenty, ma prawo do świadczeń z ZFŚS.

Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko?

Okazuje się, że rozwód nie przekreśla możliwości korzystania ze świadczeń socjalnych w zakładzie pracy. Pracownik, który jest po rozwodzie, ale na jego utrzymaniu jest dziecko, na które płaci alimenty, ma prawo do świadczeń z ZFŚS. Zatem rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na dziecko, jeżeli dziecko czy dzieci są na jego utrzymaniu, nawet jeżeli  z nimi nie mieszka.

REKLAMA

Autopromocja
Przykład

Jan Kowalski jest dwa lata po rozwodzie. Z małżeństwa z Jadwigą Kowalską ma dziecko, Antoniego, który ma 12 lat. Ojciec nie mieszka z synem ani z byłą żoną, ale regularnie płaci na syna alimenty. Ma z nim kontakt, często się spotykają. Jan Kowalski jest zatrudniony jako pracownik administracyjny w przedsiębiorstwie państwowym. Jan Kowalski chce posłać syna na kolonie w górach w okresie wakacji, jednak jego zarobki nie pozwalają na to. Postanowił się ubiegać o świadczenia socjalne z zakładu pracy. Po interpretacji regulaminu ZFŚS oraz sytuacji materialnej Jana Kowalskiego przez dział kadr okazało się, że Jan Kowalski dostanie świadczenie, ponieważ syn jest na jego utrzymaniu i jest członkiem rodziny. Jan Kowalski ma niskie dochody i spełnia kryterium socjalne. Rozwód w całej sprawie nie ma znaczenia, chociaż Jan Kowalski bardzo się o to obawiał.

Podsumowując, fakt, że po rozwodzie pracownik nie mieszka z dzieckiem, nie wyłącza pracownika z kręgu osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych w postaci np. biletów do kina, teatru, na basen, wczasów pod gruszą czy dopłat do kolonii dziecka, obozów czy zimowisk dla dzieci i młodzieży. Ponieważ pracownik płaci alimenty, a zatem ponosi koszty utrzymania dziecka, może się ubiegać o wsparcie finansowe z ZFŚS na warunkach wskazanych w regulaminie funduszu.

Na co ZFŚS?

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych ma wiele funkcji, jednak jego podstawową rolą jest realizowanie potrzeb socjalnych i bytowych pracowników. Oczywiście nasuwa się pytanie jakie to są potrzeby.

Ważne
Jest to przede wszystkim finansowanie usług świadczonych przez pracodawców na cele:
  1. bytowe (do których należy m.in. prowadzenie zakładowych stołówek i bufetów, pomoc w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych);

  2. socjalne (organizowanie wypoczynku i opieka zdrowotna w miejscu pracy, kolonie dla dzieci);

  3. kulturalne (prowadzenie domów kultury i innych zakładowych placówek kulturalnych, klubów, urządzeń sportowych, popieranie działalności artystycznej i inne).

Członkowie rodzin a świadczenia z ZFŚS

Jak się okazuje pojęcie członka rodziny pracownika, ale również emeryta czy rencisty nie jest zdefiniowane w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z dnia 4 marca 1994 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 288, dalej jako: ustawa). Co ważne, w ustawie nie wskazano również stopnia pokrewieństwa uprawniającego do korzystania ze świadczeń. Dobrą radą dla pracodawców jest więc to, aby tworząc regulamin ZFŚS, stworzył katalog osób uznawanych za członków rodziny (z pewnością powinni do niego należeć małżonek i dzieci). Dzięki temu pracodawca uniknie niepotrzebnych wątpliwości i sporów z pracownikami. Tworząc taki katalog pracodawca może się posiłkować innymi przepisami i definicją rodziny na gruncie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 323).

Zgodnie z definicją ww. ustawy, sformułowanie rodzina oznacza następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Na gruncie tej ustawy do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko. Oczywiście pracodawca ma jednak dowolność i może swobodnie kształtować taki katalog, dodając do niego nawet byłego małżonka pracownika, który np. znajdowałby się w szczególnej życiowej potrzebie (np. ze względu na chorobę, wypadek czy inne zdarzenie losowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZFŚS dla dzieci do 18 roku życia

Jak wskazuje Ł. Chruściel w sowim opracowaniu dot. ZFŚS: w praktyce często pracodawcy określają wiek dziecka uprawniający do korzystania ze świadczeń z funduszu na 18 lat. Związane to jest z kwestiami podatkowymi. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 78 PDOFizU "wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18: a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości, b) z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł". W konsekwencji, jeśli dziecko korzystać będzie ze świadczeń z funduszu po przekroczeniu 18. roku życia, wartość świadczeń będzie opodatkowana.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

Od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”. ZUS ma stworzyć system informacyjny obsługujący ten program. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń?

W jakim wymiarze można wykorzystać dodatkowy urlop wychowawczy

Pracownik – rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Są jednak sytuacje, gdy przysługuje mu dodatkowy urlop wychowawczy.

REKLAMA