REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko
Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwód nie przekreśla możliwości korzystania ze świadczeń socjalnych w zakładzie pracy. Pracownik, który jest po rozwodzie, ale na jego utrzymaniu jest dziecko, na które płaci alimenty, ma prawo do świadczeń z ZFŚS.

Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko?

Okazuje się, że rozwód nie przekreśla możliwości korzystania ze świadczeń socjalnych w zakładzie pracy. Pracownik, który jest po rozwodzie, ale na jego utrzymaniu jest dziecko, na które płaci alimenty, ma prawo do świadczeń z ZFŚS. Zatem rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na dziecko, jeżeli dziecko czy dzieci są na jego utrzymaniu, nawet jeżeli  z nimi nie mieszka.

REKLAMA

Autopromocja
Przykład

Jan Kowalski jest dwa lata po rozwodzie. Z małżeństwa z Jadwigą Kowalską ma dziecko, Antoniego, który ma 12 lat. Ojciec nie mieszka z synem ani z byłą żoną, ale regularnie płaci na syna alimenty. Ma z nim kontakt, często się spotykają. Jan Kowalski jest zatrudniony jako pracownik administracyjny w przedsiębiorstwie państwowym. Jan Kowalski chce posłać syna na kolonie w górach w okresie wakacji, jednak jego zarobki nie pozwalają na to. Postanowił się ubiegać o świadczenia socjalne z zakładu pracy. Po interpretacji regulaminu ZFŚS oraz sytuacji materialnej Jana Kowalskiego przez dział kadr okazało się, że Jan Kowalski dostanie świadczenie, ponieważ syn jest na jego utrzymaniu i jest członkiem rodziny. Jan Kowalski ma niskie dochody i spełnia kryterium socjalne. Rozwód w całej sprawie nie ma znaczenia, chociaż Jan Kowalski bardzo się o to obawiał.

Podsumowując, fakt, że po rozwodzie pracownik nie mieszka z dzieckiem, nie wyłącza pracownika z kręgu osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych w postaci np. biletów do kina, teatru, na basen, wczasów pod gruszą czy dopłat do kolonii dziecka, obozów czy zimowisk dla dzieci i młodzieży. Ponieważ pracownik płaci alimenty, a zatem ponosi koszty utrzymania dziecka, może się ubiegać o wsparcie finansowe z ZFŚS na warunkach wskazanych w regulaminie funduszu.

Na co ZFŚS?

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych ma wiele funkcji, jednak jego podstawową rolą jest realizowanie potrzeb socjalnych i bytowych pracowników. Oczywiście nasuwa się pytanie jakie to są potrzeby.

Ważne
Jest to przede wszystkim finansowanie usług świadczonych przez pracodawców na cele:
  1. bytowe (do których należy m.in. prowadzenie zakładowych stołówek i bufetów, pomoc w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych);

  2. socjalne (organizowanie wypoczynku i opieka zdrowotna w miejscu pracy, kolonie dla dzieci);

  3. kulturalne (prowadzenie domów kultury i innych zakładowych placówek kulturalnych, klubów, urządzeń sportowych, popieranie działalności artystycznej i inne).

Członkowie rodzin a świadczenia z ZFŚS

Jak się okazuje pojęcie członka rodziny pracownika, ale również emeryta czy rencisty nie jest zdefiniowane w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z dnia 4 marca 1994 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 288, dalej jako: ustawa). Co ważne, w ustawie nie wskazano również stopnia pokrewieństwa uprawniającego do korzystania ze świadczeń. Dobrą radą dla pracodawców jest więc to, aby tworząc regulamin ZFŚS, stworzył katalog osób uznawanych za członków rodziny (z pewnością powinni do niego należeć małżonek i dzieci). Dzięki temu pracodawca uniknie niepotrzebnych wątpliwości i sporów z pracownikami. Tworząc taki katalog pracodawca może się posiłkować innymi przepisami i definicją rodziny na gruncie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 323).

Zgodnie z definicją ww. ustawy, sformułowanie rodzina oznacza następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Na gruncie tej ustawy do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko. Oczywiście pracodawca ma jednak dowolność i może swobodnie kształtować taki katalog, dodając do niego nawet byłego małżonka pracownika, który np. znajdowałby się w szczególnej życiowej potrzebie (np. ze względu na chorobę, wypadek czy inne zdarzenie losowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZFŚS dla dzieci do 18 roku życia

Jak wskazuje Ł. Chruściel w sowim opracowaniu dot. ZFŚS: w praktyce często pracodawcy określają wiek dziecka uprawniający do korzystania ze świadczeń z funduszu na 18 lat. Związane to jest z kwestiami podatkowymi. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 78 PDOFizU "wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18: a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości, b) z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł". W konsekwencji, jeśli dziecko korzystać będzie ze świadczeń z funduszu po przekroczeniu 18. roku życia, wartość świadczeń będzie opodatkowana.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA