REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

zwolniony pracownik zwolnienie redukcja etatów wypowiedzenie umowy o pracę pudło biuro rozpacz
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Wypowiedzenie umowy na okres próbny

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest ściśle regulowane przez przepisy prawa pracy. Wypowiedzeniu w tym trybie podlega każda umowa

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik składający pracodawcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinien uwzględnić okres jej wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę. 

W tabeli przedstawiamy zależność okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny od długości okresu próbnego.

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny 

Długość okresu 

próbnego

Długość okresu 

wypowiedzenia

mniej niż 2 tygodnie3 dni robocze
więcej niż 2 tygodnie1 tydzień
3 miesiące2 tygodnie

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypowiedzenie umowy na czas określony i nieokreślony

Różne okresy wypowiedzenia są również w przypadku umów o pracę zawartych na czas określony i nieokreślony. I tutaj długość okresu wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okresy wypowiedzenia tych umów przedstawiamy w tabeli.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony

Okres zatrudnieniaOkres wypowiedzenia
krócej niż 6 miesięcy2 tygodnie
co najmniej 6 miesięcy1 miesiąc
co najmniej 3 lata3 miesiące

 

Do okresu zatrudnienia pracownika zalicza się okres poprzedniego zatrudnienia, jeśli nastąpiło przejście zakładu pracy na innego pracodawcę. Zalicza się także okresy zatrudnienia na podstawie wszystkich umów o pracę łączących pracownika z tym samym pracodawcą, niezależenie od liczby umów czy przerw między nimi.

Inne terminy wypowiedzenia

Kodeks pracy przewiduje pewne wyjątki dotyczące długości okresu wypowiedzenia. Mianowicie w razie gdy pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą ustalić w umowie o pracę, że w przypadku gdy:

 • pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc;
 • pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Kodeks pracy dopuszcza także, żeby strony, po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich, ustaliły wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

Rozwiązanie umowy o pracę

Umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. W zależności od rodzaju umowy okres wypowiedzenia jest wyrażony w dniach roboczych, tygodniach i miesiącach.

Jeśli okres wypowiedzenia liczony jest w dniach, upłynie on zawsze z upływem ostatniego dnia. Dzień złożenia wypowiedzenia umowy o pracę nie wlicza się do okresu wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień albo jego wielokrotność kończy się w sobotę. 

Jeżeli natomiast okres wypowiedzenia liczony jest w miesiącach, wówczas kończy się on w ostatnim dniu miesiąca.

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Należy także dostarczyć je pracodawcy w taki sposób, by mógł zapoznać się z jego treścią. Niezachowanie formy pisemnej nie oznacza, że wypowiedzenie będzie nieważne - oświadczenie złożone ustnie będzie skuteczne i rozpocznie bieg okresu wypowiedzenia. Ze względów dowodowych warto jednak sporządzić dokument na piśmie.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika powinno zawierać:

 • miejscowość i datę;
 • dane pracownika;
 • dane pracodawcy;
 • oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę wraz z danymi identyfikującymi tę umowę oraz długością okresu wypowiedzenia;
 • podpis pracownika;
 • datę otrzymania i podpis pracodawcy.

Pracownik nie musi wskazywać przyczyny podjęcia decyzji o wypowiedzeniu umowy o pracę. Dotyczy to każdego rodzaju umowy o pracę, czyli umowy na czas nieokreślony, określony i na okres próbny.

Wzór oświadczenia pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę

Warszawa, 23 maja 2024 r.

 

Katarzyna Malinowska

w/m

 

Marianna Stefaniak

Przedsiębiorstwo Produkcyjne „Modne Ciuchy”

00-199 Warszawa, ul. Wschodząca 300a

 

Wypowiedzenie umowy o pracę

Niniejszym wypowiadam umowę o pracę na czas nieokreślony zawartą w dniu 1 czerwca 2019 r. pomiędzy Katarzyną Malinowską a Marianną Stefaniak, Przedsiębiorstwo Produkcyjne „Modne Ciuchy”, 00-199 Warszawa, ul. Wschodząca 300a.

Okres wypowiedzenia umowy wynosi 3 miesiące i zakończy się 31 sierpnia 2024 r.

 

Katarzyna Malinowska

(podpis pracownika)

 

Otrzymałam 9 maja 2024 r.

Marianna Stefaniak

(podpis pracodawcy)

Podstawa prawna:

 • art. 30, art. 32, art. 34, art. 36 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Młody nauczyciel nie ma dodatku do pensji 1183 zł brutto. Dlatego 20 000 z nich odeszło, a wróciło 60 000 emerytów (i blisko emerytury)? Bez znaczenia podwyżki pensji nauczycieli?

W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 nauczycieli. Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel-emeryt ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Tego dodatku w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

REKLAMA

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

REKLAMA

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

REKLAMA