Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Wypowiedzenie umowy na okres próbny
- Wypowiedzenie umowy na czas określony i nieokreślony
- Inne terminy wypowiedzenia
- Rozwiązanie umowy o pracę
- Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę
Wypowiedzenie umowy na okres próbny
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest ściśle regulowane przez przepisy prawa pracy. Wypowiedzeniu w tym trybie podlega każda umowa.
REKLAMA
Pracownik składający pracodawcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinien uwzględnić okres jej wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę.
W tabeli przedstawiamy zależność okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny od długości okresu próbnego.
Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny
Długość okresu próbnego | Długość okresu wypowiedzenia |
mniej niż 2 tygodnie | 3 dni robocze |
więcej niż 2 tygodnie | 1 tydzień |
3 miesiące | 2 tygodnie |
Wypowiedzenie umowy na czas określony i nieokreślony
Różne okresy wypowiedzenia są również w przypadku umów o pracę zawartych na czas określony i nieokreślony. I tutaj długość okresu wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okresy wypowiedzenia tych umów przedstawiamy w tabeli.
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony
Okres zatrudnienia | Okres wypowiedzenia |
krócej niż 6 miesięcy | 2 tygodnie |
co najmniej 6 miesięcy | 1 miesiąc |
co najmniej 3 lata | 3 miesiące |
Do okresu zatrudnienia pracownika zalicza się okres poprzedniego zatrudnienia, jeśli nastąpiło przejście zakładu pracy na innego pracodawcę. Zalicza się także okresy zatrudnienia na podstawie wszystkich umów o pracę łączących pracownika z tym samym pracodawcą, niezależenie od liczby umów czy przerw między nimi.
Inne terminy wypowiedzenia
Kodeks pracy przewiduje pewne wyjątki dotyczące długości okresu wypowiedzenia. Mianowicie w razie gdy pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą ustalić w umowie o pracę, że w przypadku gdy:
- pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc;
- pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.
Kodeks pracy dopuszcza także, żeby strony, po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich, ustaliły wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.
Rozwiązanie umowy o pracę
Umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. W zależności od rodzaju umowy okres wypowiedzenia jest wyrażony w dniach roboczych, tygodniach i miesiącach.
Jeśli okres wypowiedzenia liczony jest w dniach, upłynie on zawsze z upływem ostatniego dnia. Dzień złożenia wypowiedzenia umowy o pracę nie wlicza się do okresu wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień albo jego wielokrotność kończy się w sobotę.
Jeżeli natomiast okres wypowiedzenia liczony jest w miesiącach, wówczas kończy się on w ostatnim dniu miesiąca.
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Należy także dostarczyć je pracodawcy w taki sposób, by mógł zapoznać się z jego treścią. Niezachowanie formy pisemnej nie oznacza, że wypowiedzenie będzie nieważne - oświadczenie złożone ustnie będzie skuteczne i rozpocznie bieg okresu wypowiedzenia. Ze względów dowodowych warto jednak sporządzić dokument na piśmie.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika powinno zawierać:
- miejscowość i datę;
- dane pracownika;
- dane pracodawcy;
- oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę wraz z danymi identyfikującymi tę umowę oraz długością okresu wypowiedzenia;
- podpis pracownika;
- datę otrzymania i podpis pracodawcy.
Pracownik nie musi wskazywać przyczyny podjęcia decyzji o wypowiedzeniu umowy o pracę. Dotyczy to każdego rodzaju umowy o pracę, czyli umowy na czas nieokreślony, określony i na okres próbny.
Wzór oświadczenia pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę
Warszawa, 23 maja 2024 r.
Katarzyna Malinowska w/m
Marianna Stefaniak Przedsiębiorstwo Produkcyjne „Modne Ciuchy” 00-199 Warszawa, ul. Wschodząca 300a
Wypowiedzenie umowy o pracę Niniejszym wypowiadam umowę o pracę na czas nieokreślony zawartą w dniu 1 czerwca 2019 r. pomiędzy Katarzyną Malinowską a Marianną Stefaniak, Przedsiębiorstwo Produkcyjne „Modne Ciuchy”, 00-199 Warszawa, ul. Wschodząca 300a. Okres wypowiedzenia umowy wynosi 3 miesiące i zakończy się 31 sierpnia 2024 r.
Katarzyna Malinowska (podpis pracownika)
Otrzymałam 9 maja 2024 r. Marianna Stefaniak (podpis pracodawcy) |
Podstawa prawna:
- art. 30, art. 32, art. 34, art. 36 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA