REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne w 2025 r. Jak korzystnie brać urlop

kartka z kalendarza kalendarz
Dni wolne w 2025 r. Jak korzystnie brać urlop
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawowe dni wolne od pracy umożliwiają zaplanowanie urlopów w szczególny sposób. Kosztem niewielu dni urlopu można nieproporcjonalnie wydłużyć sobie okresy odpoczynku. Jak zatem będzie można zaplanować wolne w przyszłym roku?
rozwiń >

Dni wolne od pracy w 2025 r.

W przyszłym roku dniami wolnymi od pracy będą:

Autopromocja
 • 1 stycznia – Nowy Rok (środa),
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (poniedziałek),
 • 20 kwietnia - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela),
 • 21 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
 • 1 maja – Święto Państwowe (czwartek),
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (sobota),
 • 8 czerwca - pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela),
 • 19 czerwca - dzień Bożego Ciała (czwartek),
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (piątek),
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (sobota),
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (wtorek),
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (czwartek),
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (piątek);

oraz niedziele.

Styczeń 2025 r.

W 2025 r. amatorzy długiego wypoczynku mogą skorzystać z okazji do odpoczynku już w styczniu. Nowy Rok przypada w środę, a Święto Trzech Króli w poniedziałek. Jeżeli zatem weźmiemy 2 dni urlopu (2 i 3 stycznia) zyskamy 6 dni wolnego. Dodatkowy urlop od 7 do 10 stycznia sprawi, że wypoczynek wydłuży się do 12 stycznia i obejmie 12 dni wolnego kosztem 6 dni urlopu.

Jest także inna opcja. Jeżeli jeszcze w grudniu 2024 r. weźmiemy 2 dni urlopu (30 i 31 grudnia), wypoczynek wydłuży się do 10 dni (od 28 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r.). Wypoczynek można także wydłużyć do 12 dni pod warunkiem, że skorzysta się z jeszcze 1 dnia urlopu – 27 grudnia. Ale to nie wszystko! Ekstremiści, którzy wezmą urlop od 23 grudnia 2024 r. do 10 stycznia 2025 r., będą mogli cieszyć się aż 22 wolnymi dniami (od 21 grudnia 2024 r. do 12 stycznia 2025 r.), kosztem w sumie 11 dni urlopu. 

Kwiecień 2025 r.

W kwietniu przyszłego roku takie ekstrawagancje nie będą już możliwe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wielkanoc przypada na 20 i 21 kwietnia. W tym miesiącu możliwe będzie zatem zorganizowanie sobie 9 dni wolnych. Niestety, w tym celu konieczne będzie skorzystanie z 4 dni urlopu (od 22 do 25 kwietnia).

Maj 2025 r.

Jak maj – to i majówka! W 2025 r. 1 maja przypada w czwartek, a 3 maja – w sobotę. Z racji święta przypadającego w sobotę, pracodawcy będą musieli pracownikom udzielić dnia wolnego, zgodnie z zasadą, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. 

Konkretny termin dnia wolnego za święto w sobotę zależy od pracodawcy, byleby dzień wolny został udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym, co święto. Możliwe jest zatem, że w przyszłym roku dzień wolny za święto w sobotę pracodawca wyznaczy na 2 maja. W takim przypadku odpoczynek można wydłużyć do 9 dni (od 26 kwietnia do 4 maja), pod warunkiem, że weźmie się 3 dni urlopu (w dniach od 28 do 30 kwietnia).

Czerwiec 2025 r.

W czerwcu będą dwa święta: 8 czerwca (niedziela) i 19 czerwca (czwartek). 

Święto w niedzielę w przypadku zdecydowanej większości pracowników nie wpływa na okresy odpoczynku.

Inaczej będzie w przypadku święta czwartkowego, przypadającego 19 czerwca. Warto będzie skorzystać z urlopu w dniu 20 czerwca, dzięki czemu skorzystamy z długiego, 4-dniowego weekendu. Jeżeli natomiast zdecydujemy się jeszcze na urlop w dniach od 16 do 18 czerwca, wówczas okres wolnego wydłuży się do 9 dni.

Sierpień 2025 r.

W sierpniu przyszłego roku jest jedno święto, które przypada na piątek, 15 sierpnia. Każdy, kto skorzysta z urlopu od 11 do 14 sierpnia będzie miał 9 dni wolnego. Niestety tutaj przelicznik nie jest zbyt korzystny, bowiem zaoszczędzimy tylko 1 dzień urlopu.

Listopad 2025 r.

W listopadzie będą dwa święta: 1 i 11 listopada. Przypadają one odpowiednio w sobotę i wtorek. Z racji święta w sobotę pracodawca będzie musiał – podobnie jak w maju – udzielić dnia wolnego. W tym przypadku logicznym dniem wydaje się poniedziałek, 10 listopada. Jeżeli tak będzie, wówczas biorąc 3 dni urlopu od 12 do 14 listopada, zyskamy 9 dni wolnego.

Grudzień 2025 r.

W grudniu przyszłego roku Boże Narodzenie przypada na czwartek i piątek. Warto zatem będzie zaplanować urlop od 22 do 24 grudnia. Zyskamy dzięki temu 9 dni wolnego. 

Warto będzie zastanowić się jednak nad opcją urlopu do końca roku. Dzięki temu możliwe będzie połączenie dni wolnych w grudniu z dniami wolnymi w styczniu następnego roku. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA