Zmiana roszczenia odszkodowawczego na przywrócenie do pracy
02 sie 2017
W związku z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik ma prawo wyboru czy chce przywrócenia do pracy czy też odszkodowania. Czy w trakcie postępowania sądowego, pracownik może zmienić roszczenie z pierwotnego zgłoszonego żądania przywrócenia do pracy na wypłatę odszkodowania, albo odwrotnie?
Co powinien zrobić pracownik, gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?
16 maja 2017
Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia ciężko narusza swój obowiązek. Jakie praktyczne możliwości ma pracownik, jeśli pracodawca nie wypłaca mu umówionego wynagrodzenia?
Wartość przedmiotu sporu w sprawach z zakresu prawa pracy
24 kwi 2017
Kodeks postępowania cywilnego reguluje sposób oznaczania wartości przedmiotu sporu (wps). Wartość przedmiotu sporu w sprawach pracowniczych została jednak określona odmiennie. Jeśli sąd pracy ma wątpliwości, może sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda.
Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę
10 sty 2017
Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę wynosi 21 dni. Wniesienie odwołania po upływie tego terminu pozbawia pracownika możności obrony jego praw. Jednakże w przypadku gdy pracownik nie ponosi winy w uchybieniu terminowi na dokonanie czynności procesowej, może wnosić o jego przywrócenie.
Informacja o wypłacie ekwiwalentu za urlop w świadectwie pracy a brak jego wypłaty
05 lip 2016
W świadectwie pracy umieszczono informację o wypłacie ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Pracodawca jednak go nie wypłacił. Czy pracownik może domagać się jego zapłaty i jak ma to zrobić?
Odszkodowanie za wadliwe rozwiązanie umowy o pracę na czas określony 2016
10 gru 2015
Od 22 lutego 2016 r. umowę o pracę na czas określony będzie można wypowiedzieć, a okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę na czas określony bez wypowiedzenia lub w razie naruszenia przepisów o wypowiadaniu takich umów pracodawca będzie musiał zapłacić pracownikowi odszkodowanie. Ile będzie wynosiło odszkodowanie?
Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia a roszczenia
19 lis 2015
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą w każdym czasie rozwiązać łączącą ich umowę o pracę za okresem wypowiedzenia. Czasami zdarza się, że pracodawca wypowiada umowę o pracę, a następnie w okresie wypowiedzenia wręcza pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. Czy jest to dopuszczalne i jakie roszczenia w związku z tym przysługują?
Roszczenia za niewydanie świadectwa pracy
30 paź 2015
Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Jeżeli na skutek niewydania lub błędów w świadectwie pracy były pracownik poniósł szkodę w postaci niemożności podjęcia nowego zatrudnienia, może dochodzić przed sądem nie tylko sprostowania świadectwa, ale również odszkodowania.
Właściwość miejscowa i rzeczowa - prawo pracy, ubezpieczenia
09 paź 2015
Właściwość miejscowa wskazuje, który sąd pracy jest właściwy do rozpatrzenia sprawy ze względu na terytorialną kompetencję.
Sposoby rozwiązania sporu zbiorowego
07 paź 2015
Spór zbiorowy może dotyczyć np. warunków pracy, płacy, świadczeń socjalnych czy praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup zawodowych osób, którym przysługuje prawo zrzeszania się. Strony sporu zbiorowego w celu jego rozwiązania mogą prowadzić rokowania lub mediacje i arbitraż.
Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy
05 paź 2015
Postępowanie o roszczenia ze stosunku pracy jest prowadzone przed sądem pracy. W sprawach pracowniczych można występować do sądu pracy w przypadkach wskazanych przez przepisy Kodeksu pracy.
Komisja pojednawcza w zakładzie pracy
24 wrz 2015
Na komisję pojednawczą składa się zespół osób powołanych w celu nakłonienia stron konfliktu do ugodowego załatwienia sporu. Pracodawca nie ma obowiązku powoływania komisji, ale powinien dążyć do ugodowego załatwienia konfliktów wynikłych ze stosunku pracy.
Mediacja w sporach z zakresu prawa pracy
17 wrz 2015
W razie sporu pracownik oraz pracodawca powinni dążyć do ugodowego zakończenia sporu. Takim sposobem jest mediacja, która może być prowadzona na podstawie umowy o mediację lub postanowienia sądu.
Konsekwencje udziału w nielegalnym strajku
21 lip 2014
Strajk stanowi jeden ze sposobów rozstrzygania sporów zbiorowych powstałych w zakładzie pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Tylko strajk spełniający określone w przepisach prawa pracy warunki jest legalny. Kiedy strajk nie jest legalny i jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy uczestniczący w nielegalnym strajku?
Nagana dla pracownika z wpisem do akt
02 kwi 2012
Nagana pisemna udzielona pracownikowi przez pracodawcę nie jest częstą formą karania za przewinienia zawodowe. Należy jednak pamiętać, że każdy pracodawca może stosować wobec swoich pracowników kary porządkowe za naruszenie porządku w pracy, których katalog określa art. 108 kodeksu pracy (dalej k.p.).
Przywrócenie terminu (art. 265)
27 lis 2009
Niezachowanie określonego prawem terminu do dokonania czynności nie zawsze oznacza całkowite zamknięcie drogi sądowej dla poszkodowanego.
Terminy do wniesienia odwołania (art. 264)
27 lis 2009
Kodeks pracy określa podstawowe terminy, jakie pracownik musi zachować przy składaniu odwołania w swojej sprawie.
Właściwość sądów pracy (art. 262)
27 lis 2009
Sprawy z zakresu prawa pracy są rozstrzygane przez specjalnie w tym celu wydzielone jednostki sądów rejonowych i sądów okręgowych.
Organizacja komisji pojednawczej (art. 258)
27 lis 2009
Komisja pojednawcza, aby mogła w zadowalający sposób wypełniać swoją rolę, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, m.in. lokalowe.
Wynagrodzenie członka komisji pojednawczej (art. 257)
27 lis 2009
Komisja pojednawcza nie jest organem ustanowionym na stałe, ze stałą liczbą członków.
Żądanie uznania ugody za bezskuteczną (art. 256)
27 lis 2009
Oprócz tego, że ugoda może być sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego, może ona także naruszać interes pracownika.
Niewykonywanie ugody przez pracodawcę (art. 255)
27 lis 2009
Dość często spotykamy się z sytuacją, że pracodawca pomimo zawarcia ugody przed komisją pojednawczą, nie wykonuje jej. Co pracownik może zrobić w takiej sytuacji?
Kiedy komisja pojednawcza przekaże sprawę do sądu? (art. 254)
27 lis 2009
Zwrócenie się do komisji pojednawczej o rozwiązanie sporu to pierwszy i podstawowy krok w dochodzeniu swoich roszczeń. Czasem jednak zawarcie ugody przed komisją staje się niemożliwe.
Kiedy nie można zawrzeć ugody? (art. 253)
27 lis 2009
Kodeks pracy wskazuje sytuacje, kiedy ugoda jest niedopuszczalna. Mianowicie wtedy, gdy ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.
Zakończenie postępowania przed komisją pojednawczą (art.251)
18 wrz 2009
Komisja pojednawcza rozstrzygająca spory ze stosunku pracy polubownie, powinna dążyć, aby załatwienie sprawy w drodze ugody nastąpiło w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
W jakich składach działa komisja pojednawcza? (art.249)
18 wrz 2009
Komisja pojednawcza przeprowadza postępowanie pojednawcze w zespołach składających się co najmniej z 3 członków tej komisji.
Wniosek pracownika do komisji pojednawczej (art.248)
18 wrz 2009
Komisja pojednawcza rozwiązująca spory wynikające z stosunku pracy, wszczyna swoje postępowanie na wniosek pracownika.
Przewodniczący komisji pojednawczej (art.247)
18 wrz 2009
Komisja pojednawcza powoływania jest w zakładach pracy w celu ugodowego rozwiązywania konfliktów ze stosunku pracy. Na jej czele stoi przewodniczący komisji.
Kto nie może być członkiem komisji pojednawczej? (art. 246)
18 wrz 2009
Komisja pojednawcza tworzona jest w celu ugodowego załatwiania sporów ze stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Kto nie może wchodzić w skład jej członków.
Czym jest komisja pojednawcza? (art.245)
18 wrz 2009
Komisja pojednawcza do polubownego rozpatrywania sporów może działać u każdego pracodawca. Pracodawca powinien dążyć do ugodowego załatwienia konfliktów wynikłych ze stosunku pracy.
Jak działa komisja pojednawcza? (art. 244)
18 wrz 2009
W celu polubownego załatwiania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy mogą być powoływane komisje pojednawcze.
Ugoda zawarta przed komisja pojednawczą (art.252)
18 wrz 2009
Ugoda przed komisją pojednawczą powinna kończyć spór pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą.
Polubowne załatwianie sporów między pracownikiem i pracodawcą (art.243)
17 wrz 2009
Zasadą, która powinna być przestrzegania, jest to że pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy.
Prawo pracownika do sądu (art. 242)
04 wrz 2009
Pracownik może dochodzić swych roszczeń ze stosunku pracy na drodze sądowej. Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego przed komisją pojednawczą.
Rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy (art. 242-280)
07 sie 2009
W dziale dwunastym uregulowano rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy, czyli okoliczności, gdy występuje różnica stanowisk co do treści wypływających z niego uprawnień lub obowiązków.