REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
lipiec 2024 godziny pracy dni wolne od pracy kalendarz święta dni robocze
Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Urlop pracownika podejmującego pierwszą pracę w życiu

Prawo do urlopu i jego wymiar dla pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy w życiu. 

REKLAMA

Autopromocja

W roku kalendarzowym, w którym taki pracownik podjął pracę, uzyskuje on prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Oznacza to, że z upływem każdego miesiąca pracy będzie mu przysługiwać 1,66 dnia urlopu (1/12 × 20 dni urlopu).

Przykład

Pracownik został zatrudniony po raz pierwszy w życiu od 1 czerwca 2024 r. Z upływem każdego miesiąca pracy ma on prawo do urlopu w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu wynoszącego 20 dni. Zatem w pierwszym roku pracy pracownikowi będzie przysługiwać 1,66 dnia urlopu (1/12 × 20 dni urlopu), ale z upływem każdego miesiąca pracy. Prawo do pełnego urlopu pracownik nabędzie od 1 stycznia 2025 r. 

W tym przypadku przepisy nie nakazują pracodawcy zaokrąglania w górę dnia urlopu. W konsekwencji pracodawca, który chce udzielić pracownikowi nabytego przez niego urlopu w wymiarze ułamkowym, musi przeliczyć go na godziny i minuty. Na szczęście przepisy nie zabraniają dobrowolnego zaokrąglenia na korzyść pracownika.

W tym miejscu należy także zwrócić uwagę, że pracownik podejmujący pierwszą pracę nabędzie prawo do urlopu w wymiarze 1,66 dnia dopiero po całym miesiącu pracy. Jeżeli pracownik nie przepracuje pełnego miesiąca to nie nabędzie za ten miesiąc prawa do urlopu. 

Przykład

Od 1 czerwca 2024 r. pracownik po raz pierwszy w życiu podjął zatrudnienie, ale jego stosunek pracy zakończył się 26 czerwca. Pracownik nie przepracował pełnego miesiąca, więc nie nabył prawa do 1,66 dnia urlopu wypoczynkowego.

Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na cały etat

Co do zasady, wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od ogólnego stażu pracy pracownika. Pracownik, którego staż pracy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • jest krótszy niż 10 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni;
 • wynosi co najmniej 10 lat, ma prawo do 26 dni urlopu.

Na wymiar urlopu ma także wpływ wykształcenie pracownika. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

 • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
 • średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
 • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
 • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
 • szkoły policealnej – 6 lat,
 • szkoły wyższej – 8 lat.

Okresy nauki nie podlegają sumowaniu.

Przykład

Pracownica z wyższym wykształceniem ma trzyletni staż pracy. Oznacza to, że przysługuje jej 26 dni urlopu wypoczynkowego – jej staż urlopowy wynosi 11 lat (3 lata stażu pracy plus 8 lat z tytułu ukończenia studiów wyższych).

Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na część etatu

Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na 1/2 czy 1/3 etatu, wymiary urlopu wypoczynkowego podlegają proporcjonalnemu obniżeniu. Należy przy tym brać za podstawę ustawowy wymiar urlopu – a więc 20 dni lub 26 dni w zależności od ogólnego stażu pracy. W zależności od wymiaru czasu pracy wymiar urlopu wynosi:

 • 3/4 etatu:

3/4 etatu × 20 dni = 15 dni (15 dni × 8 godzin = 120 godzin)

3/4 etatu × 26 dni = 20 dni (20 dni × 8 godzin = 160 godzin)

 • 1/2 etatu:

1/2 etatu × 20 dni = 10 dni (10 dni × 8 godzin = 80 godzin)

1/2 etatu × 26 dni = 13 dni (13 dni × 8 godzin = 104 godziny)

 • 1/3 etatu:

1/3 etatu × 20 dni = 7 dni (7 dni × 8 godzin = 56 godzin)

1/3 etatu × 26 dni = 9 dni (9 dni × 8 godzin = 72 godziny).

Niepełny dzień urlopu powstały z obliczenia takiej proporcji zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Przykład

Pracodawca zatrudnia pracownika na 1/4 etatu. Staż urlopowy pracownika przekracza 10 lat, co uprawnia go do urlopu w wymiarze 26 dni. Ze względu na zatrudnienie na część etatu, urlop wypoczynkowy tego pracownika wynosi:

 • 1/4 etatu x 26 dni = 6,5 dnia, co w zaokrągleniu daje 7 dni,
 • 7 dni × 8 godzin = 56 godzin urlopu.

Urlop uzupełniający

Pracownikowi, który wykorzystał urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.

Przykład

Pracownik do maja 2024 r. wykorzystał 20 dni urlopu wypoczynkowego, należnego mu z tytułu stażu pracy krótszego niż 10 lat. W czerwcu br. osiągnął on 10-letni staż pracy. Z tego tytułu pracownik nabył prawo do urlopu w wyższym wymiarze wynoszącym 26 dni. Z tego względu przysługuje mu prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni, który powinien wykorzystać do końca 2024 r.

Podstawa prawna:

 • art. 152 – 155 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA