Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika
Aktualizacja: 16.08.2017
Można zaryzykować twierdzenie, że pracodawcy dzielą się na tych, którzy ułatwiają, bądź też utrudniają pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a pracownicy - na tych, którzy chętnie, bądź też niechętnie kwalifikacje zawodowe podnoszą. Zgodnie z definicją zawartą w art. 1031 § 1 Kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Zwykle w tym kontekście padają pytania o zakres uprawnień i obowiązków stron stosunku pracy w tym zakresie. »
Nałożenie kary porządkowej podczas choroby pracownika
Aktualizacja: 31.05.2016
Pracodawca może dyscyplinować pracowników nakładając na nich kary porządkowe. Co w przypadku, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby a pracodawca chce w tym czasie ukarać go karą porządkową? »
W jakim terminie można nałożyć karę porządkową?
Aktualizacja: 10.03.2016
Przepisy Kodeksu pracy wyznaczają dwie granice czasowe, w których jest możliwe ukaranie pracownika za przewinienie. Co w przypadku, gdy pracodawca nałoży karę porządkową po terminie? »
Kara porządkowa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym
Aktualizacja: 09.02.2016
W razie naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych lub dyscypliny pracy pracodawca może nałożyć karę porządkową. Czy pracodawca może nałożyć karę na pracownika, który przebywa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym? »
Szkolenia finansowane ze środków unijnych a umowa szkoleniowa
Aktualizacja: 23.10.2015
Pracodawca chce skierować pracownika na szkolenie sfinansowane w całości ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Czy w tej sytuacji, pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji i zawrzeć taki warunek w umowie szkoleniowej? »
Ochrona pracownika w prawie pracy
Aktualizacja: 30.09.2015
Ochrona pracowników może przyjąć w prawie pracy różne formy. Może dotyczyć ochrony przed wypowiedzeniem czy rozwiązaniem umowy o pracę, ochrony życia i zdrowia, czyli obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, czy ochrony poszczególnych kategorii pracowników. »
Podstawowe obowiązki pracownika w prawie pracy
Aktualizacja: 29.09.2015
Pracownik zawierając umowę o pracę zobowiązuje się do sumiennego i starannego świadczenia pracy, stosowania się do poleceń przełożonych, wykonywania ciążących na nim obowiązków i dbania o dobro zakładu pracy. Podstawowe obowiązki pracownika zostały wskazane w Kodeksie pracy. Za niewypełnianie lub niewłaściwe wypełnianie obowiązków pracownik może ponieść odpowiedzialność porządkową, a nawet może zostać zwolniony dyscyplinarnie. »
Obowiązki pracodawcy i pracownika
Aktualizacja: 29.09.2014
Aby praca była efektywna, konieczne jest zapoznanie się przez pracodawcę oraz pracownika ze swoimi obowiązkami. Które obowiązki stron stosunku pracy są najważniejsze? »
Obowiązki pracodawcy i pracownika wynikające z Kodeksu pracy
Aktualizacja: 10.09.2013
We wzajemnym interesie zarówno pracownika, jak i pracodawcy jest znajomość swoich praw, a zwłaszcza obowiązków wynikających z Kodeksu pracy. »
Usprawiedliwianie nieobecności w pracy - tryb i termin
Aktualizacja: 08.07.2013
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i może stanowić przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jednak czy nieobecność pracownika faktycznie jest nieusprawiedliwiona, jeśli nie mamy z nim żadnego kontaktu? Jakie konsekwencje możemy wyciągnąć wobec pracownika, który bez poinformowania pracodawcy nie zjawia się w pracy? »
Wykorzystywanie komputera służbowego do celów prywatnych
Aktualizacja: 29.09.2011
Oczywiste jest, że używanie służbowego sprzętu do celów prywatnych jest z reguły zabronione przez pracodawców, którzy mają też narzędzia do kontrolowania swoich pracowników w zakresie wykorzystywania np. komputera służbowego, szczególnie jeżeli jest to komputer stacjonarny i podłączony do jednej wspólnej sieci. Czy jednak pracodawca może zwolnić pracownika za takie zachowanie? »
Kiedy wiadomość o ukaraniu jest usuwana z akt osobowych? (art. 113)
Aktualizacja: 29.09.2011
Oczywiste jest, że jeżeli dany pracownik ma w aktach osobowych informację, iż został ukarany przez pracodawcę za naruszenie obowiązków pracowniczych, nie jest to dla niego korzystnie. »
Aktualizacja: 29.09.2011
Każdy ma prawo odwołać się od krzywdzącej dla niego decyzji. Również pracownik może sprzeciwić się decyzji o nałożeniu na niego kary porządkowej. »
Co pracodawca bierze pod uwagę wymierzając karę pracownikowi? (art. 111)
Aktualizacja: 29.09.2011
Pracodawca powinien dokładnie rozważyć zastosowanie kary wobec pracownika, informacja o ukaraniu znajdzie się bowiem w jego aktach osobowych. »
Zawiadomienie o zastosowaniu kary (art. 110)
Aktualizacja: 29.09.2011
Pracodawca ma obowiązek zawiadomić pracownika o nałożonej na niego karze tak, aby pracownik miał prawo się sprzeciwić. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »