Kontrola PIP 2021 - jak się przygotować?
11 lut 2021
Kontrola PIP w 2021 r. może zdarzać się częściej. Inspekcja Pracy zapowiada, co będzie kontrolować. Jak przygotować się do kontroli PIP? Jakie dokumenty będą sprawdzane? Czy kontrola może odbyć się zdalnie?
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika
16 sie 2017
Można zaryzykować twierdzenie, że pracodawcy dzielą się na tych, którzy ułatwiają, bądź też utrudniają pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a pracownicy - na tych, którzy chętnie, bądź też niechętnie kwalifikacje zawodowe podnoszą. Zgodnie z definicją zawartą w art. 1031 § 1 Kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Zwykle w tym kontekście padają pytania o zakres uprawnień i obowiązków stron stosunku pracy w tym zakresie.
Nałożenie kary porządkowej podczas choroby pracownika
31 maja 2016
Pracodawca może dyscyplinować pracowników nakładając na nich kary porządkowe. Co w przypadku, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby a pracodawca chce w tym czasie ukarać go karą porządkową?
W jakim terminie można nałożyć karę porządkową?
09 mar 2016
Przepisy Kodeksu pracy wyznaczają dwie granice czasowe, w których jest możliwe ukaranie pracownika za przewinienie. Co w przypadku, gdy pracodawca nałoży karę porządkową po terminie?
Kara porządkowa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym
09 lut 2016
W razie naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych lub dyscypliny pracy pracodawca może nałożyć karę porządkową. Czy pracodawca może nałożyć karę na pracownika, który przebywa na urlopie wypoczynkowym lub bezpłatnym?
Szkolenia finansowane ze środków unijnych a umowa szkoleniowa
23 paź 2015
Pracodawca chce skierować pracownika na szkolenie sfinansowane w całości ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Czy w tej sytuacji, pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji i zawrzeć taki warunek w umowie szkoleniowej?
Ochrona pracownika w prawie pracy
29 wrz 2015
Ochrona pracowników może przyjąć w prawie pracy różne formy. Może dotyczyć ochrony przed wypowiedzeniem czy rozwiązaniem umowy o pracę, ochrony życia i zdrowia, czyli obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, czy ochrony poszczególnych kategorii pracowników.
Podstawowe obowiązki pracownika w prawie pracy
29 wrz 2015
Pracownik zawierając umowę o pracę zobowiązuje się do sumiennego i starannego świadczenia pracy, stosowania się do poleceń przełożonych, wykonywania ciążących na nim obowiązków i dbania o dobro zakładu pracy. Podstawowe obowiązki pracownika zostały wskazane w Kodeksie pracy. Za niewypełnianie lub niewłaściwe wypełnianie obowiązków pracownik może ponieść odpowiedzialność porządkową, a nawet może zostać zwolniony dyscyplinarnie.
Obowiązki pracodawcy i pracownika
22 wrz 2014
Aby praca była efektywna, konieczne jest zapoznanie się przez pracodawcę oraz pracownika ze swoimi obowiązkami. Które obowiązki stron stosunku pracy są najważniejsze?
Obowiązki pracodawcy i pracownika wynikające z Kodeksu pracy
10 wrz 2013
We wzajemnym interesie zarówno pracownika, jak i pracodawcy jest znajomość swoich praw, a zwłaszcza obowiązków wynikających z Kodeksu pracy.
Usprawiedliwianie nieobecności w pracy - tryb i termin
08 lip 2013
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i może stanowić przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jednak czy nieobecność pracownika faktycznie jest nieusprawiedliwiona, jeśli nie mamy z nim żadnego kontaktu? Jakie konsekwencje możemy wyciągnąć wobec pracownika, który bez poinformowania pracodawcy nie zjawia się w pracy?
Wykorzystywanie komputera służbowego do celów prywatnych
01 mar 2011
Oczywiste jest, że używanie służbowego sprzętu do celów prywatnych jest z reguły zabronione przez pracodawców, którzy mają też narzędzia do kontrolowania swoich pracowników w zakresie wykorzystywania np. komputera służbowego, szczególnie jeżeli jest to komputer stacjonarny i podłączony do jednej wspólnej sieci. Czy jednak pracodawca może zwolnić pracownika za takie zachowanie?
Kiedy wiadomość o ukaraniu jest usuwana z akt osobowych? (art. 113)
28 sie 2009
Oczywiste jest, że jeżeli dany pracownik ma w aktach osobowych informację, iż został ukarany przez pracodawcę za naruszenie obowiązków pracowniczych, nie jest to dla niego korzystnie.
Sprzeciw od kary (art. 112)
28 sie 2009
Każdy ma prawo odwołać się od krzywdzącej dla niego decyzji. Również pracownik może sprzeciwić się decyzji o nałożeniu na niego kary porządkowej.
Co pracodawca bierze pod uwagę wymierzając karę pracownikowi? (art. 111)
28 sie 2009
Pracodawca powinien dokładnie rozważyć zastosowanie kary wobec pracownika, informacja o ukaraniu znajdzie się bowiem w jego aktach osobowych.
Zawiadomienie o zastosowaniu kary (art. 110)
28 sie 2009
Pracodawca ma obowiązek zawiadomić pracownika o nałożonej na niego karze tak, aby pracownik miał prawo się sprzeciwić.
Kiedy pracodawca może zastosować karę pieniężną? (art. 109)
28 sie 2009
Kodeks pracy zakreślił pewne nieprzekraczalne terminy, po upływie których pracodawca nie może już ukarać pracownika karą porządkową, nawet jeżeli pracownik na to zasługuje.
Jakie kary może nałożyć pracodawca na pracownika? (art. 108)
28 sie 2009
W przypadku naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, pracodawca ma prawo ukarać pracownika stosowną karą.
Nagrody i wyróżnienia (art. 105)
28 sie 2009
Każdy pracownik za dobrze wykonywaną pracę ma prawo otrzymywać nagrody i wyróżnienia. Informacja o takim wyróżnieniu powinna znaleźć się w aktach osobowych pracownika.
Obowiązywanie regulaminu pracy (art. 104(3))
28 sie 2009
Kiedy pracodawca w porozumieniu z organizacją związkową, bądź samodzielnie ustali regulamin pracy, dla pracowników istotne jest, od kiedy jest on dla nich wiążący.
Kto ustala regulamin pracy? (art. 104(2))
28 sie 2009
W regulaminie pracy znajdują się prawa i obowiązki stron stosunku pracy – pracowników i pracodawcy. Kto jednak ma ostateczny wpływ na jego kształt?
Co określa regulamin pracy? (art. 104(1))
28 sie 2009
Regulamin pracy ogólnie mówiąc określa szczegółowo prawa i obowiązki pracowników i pracodawcy w konkretnym zakładzie pracy.
Kiedy wprowadza się regulamin pracy? (art. 104)
27 sie 2009
Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.
Zakaz konkurencji (art. 101(1)-101(4))
27 sie 2009
Pracodawca i pracownik mogą zawrzeć między sobą umową, na podstawie której pracownik nie będzie mógł prowadzić działalności konkurencyjnej w czasie trwania stosunku pracy, w także po jego ustaniu.
Obowiązki pracownika (art. 100)
27 sie 2009
Kodeks pracy nakłada obowiązki nie tylko na pracodawcę, ale także na pracowników. Jakkolwiek są oni stroną uprzywilejowaną w stosunku pracy i szeroko chronioną przez przepisy prawa, to jednak również mają pewne obowiązki, których niewykonywanie może spowodować nieprzyjemne konsekwencje.
Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy (art. 99)
27 sie 2009
Obowiązkiem pracodawcy jest wydanie pracownikowi świadectwa pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Co się dzieje w sytuacji, kiedy pracodawca tego nie zrobi?
Obowiązek wydania świadectwa pracy (art. 97)
27 sie 2009
Świadectwo pracy jest bardzo ważnym dokumentem. Na jego podstawie uzyskujemy urlop u następnego pracodawcy, czy ustalamy okresy składowe do emerytury.
Przeciwdziałanie mobbingowi (art. 94(3))
27 sie 2009
Jednym z podstawowych obowiązków nałożonych przez Kodeks pracy na pracodawcę jest przeciwdziałanie mobbingowi.
Obowiązek informowania o wolnych stanowiskach pracy (art. 94(2))
27 sie 2009
Pracodawca ma obowiązek informować wszystkich swoich pracowników o możliwości zmiany rodzaju zatrudnienia.
Informowanie o przepisach dotyczących równego traktowania (art. 94(1))
27 sie 2009
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek informowania pracowników o obowiązujących w danym zakładzie przepisach dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu.
Obowiązki pracodawcy (art. 94)
27 sie 2009
Kodeks pracy określa podstawowe obowiązki, jakie ma pracodawca względem swoich pracowników.
Obowiązki pracodawcy i pracownika (art. 94-113)
06 sie 2009
Dział czwarty zawiera zespół norm dotyczących zasad wykonywania pracy przez pracownika, a także przez pracodawcę. Kodeks pracy określa szczegółowo poszczególne obowiązki każdej ze stron zawierających umowę o pracę, zarówno pracodawcy jak i pracownika.