Świadectwo pracy 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Obowiązek wydania świadectwa pracy
- Treść świadectwa pracy
- Informacje załączane do świadectwa pracy
- Termin wydania świadectwa pracy
- Sprostowanie świadectwa pracy
- Niewydanie świadectwa pracy
- Roszczenie o naprawienie szkody
Obowiązek wydania świadectwa pracy
Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym zakończone zatrudnienie. Dokument ten zawiera podstawowe informacje dotyczące stosunku pracy, który ustał.
REKLAMA
W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek.
Treść świadectwa pracy
W świadectwie pracy pracodawca powinien podać informacje dotyczące:
- okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
- zajmowanych stanowisk,
- trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy,
- inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
Informacje załączane do świadectwa pracy
Pracodawca musi dołączać do świadectwa pracy, wydawanego pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, również informację o:
- okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej, liczonym od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy został zakończony (pierwszy lub ponownie nawiązany),
- możliwości odbioru dokumentacji pracowniczej do końca miesiąca kalendarzowego następującego po upływie wskazanego okresu jej przechowywania,
- zniszczeniu dokumentacji pracowniczej w przypadku jej nieodebrania we wskazanym terminie.
Wskazany obowiązek informacyjny dotyczy stosunków pracy, które zostały nawiązane w 2019 r. i później.
Termin wydania świadectwa pracy
Pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy w ostatnim dniu trwania stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.
Jeśli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy nie jest możliwe, pracodawca dostarcza je w terminie 7 dni od ustania stosunku pracy za pośrednictwem poczty lub w inny sposób.
Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.
Sprostowanie świadectwa pracy
Pracownik może wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Pracodawca ma 7 dni na jego rozpatrzenie. Jeżeli odrzuci wniosek o sprostowanie, pracownik może wystąpić o takie sprostowanie do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia, kiedy pracodawca poinformował go o odrzuceniu wniosku.
Niewydanie świadectwa pracy
W razie niewydania świadectwa pracy pracownik może wystąpić do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy.
Jeżeli pracodawca nie istnieje albo wytoczenie przeciwko niemu powództwa o zobowiązanie do wydania świadectwa pracy jest niemożliwe z innych przyczyn, pracownik może wystąpić do sądu pracy z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy.
Roszczenie o naprawienie szkody
Pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.
Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.
Podstawa prawna:
- art. 946, art. 97, art. 971, art. 99 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
- § 7 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1862 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat