Rozwiązanie stosunku pracy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę o pracę?
REKLAMA
REKLAMA
- Jaką umowę o pracę można wypowiedzieć
- Kiedy rozwiązuje się stosunek pracy
- Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę
Jaką umowę o pracę można wypowiedzieć
Pracownik może rozwiązać za wypowiedzeniem każdą umowę o pracę. Rozwiązanie umowy o pracę w drodze wypowiedzenia jest możliwe w każdym momencie trwania stosunku pracy i z każdego powodu. Przy czym pracownik nie ma obowiązku wskazywania pracodawcy przyczyny wypowiedzenia.
REKLAMA
Wypowiedzieć można każdą umowę o pracę – zarówno umowę zawartą na okres próbny, umowę na czas określony, jak i umowę na czas nieokreślony.
Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.
Jakie są okresy wypowiedzenia
Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę. I tak okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Z kolei w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony długość okresu wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do okresu zatrudnienia pracownika zalicza się okres poprzedniego zatrudnienia, jeśli nastąpiło przejście zakładu pracy na innego pracodawcę oraz okresy zatrudnienia na podstawie wszystkich umów o pracę łączących pracownika z tym samym pracodawcą, niezależenie od liczby umów czy przerw między nimi.
Pracownik od 1 do 31 marca 2012 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny. Następnie od 1 kwietnia 2012 r. zawarł z tym pracodawcą umowę o pracę na czas nieokreślony. W 2017 r. zakład pracy został przejęty przez innego pracodawcę. Po pewnym czasie nowy pracodawca wypowiedział umowę o pracę, która rozwiązała się 31 grudnia 2018 r. Od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. pracownik został ponownie zatrudniony przez tego pracodawcę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Od 1 lutego 2022 r. pracownik znowu został zatrudniony przez tego samego pracodawcę, tym razem na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W maju 2024 r. pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Wszystkie wymienione okresy zatrudnienia wliczają się do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość wypowiedzenia. Okres zatrudnienia pracownika wynosi ponad 3 lata, zatem okres wypowiedzenia jego umowy o pracę wynosi 3 miesiące.
Kiedy rozwiązuje się stosunek pracy
Z upływem okresu wypowiedzenia umowa o pracę ulega rozwiązaniu.
Okres wypowiedzenia, w zależności od rodzaju umowy jest wyrażony w dniach roboczych, tygodniach i miesiącach.
Jeśli okres wypowiedzenia liczony jest w dniach, upłynie on zawsze z upływem ostatniego dnia. Dzień złożenia wypowiedzenia umowy o pracę nie wlicza się do okresu wypowiedzenia.
Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny zawartej na 2 tygodnie. Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi 3 dni robocze. Jeżeli pracownik złoży wypowiedzenie pracodawcy we wtorek, to umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu w piątek.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień albo jego wielokrotność kończy się w sobotę.
Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Jego okres zatrudnienia u pracodawcy wynosi 2 miesiące. W czwartek, 9 maja 2024 r., pracownik złożył pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia tej umowy wynosi 2 tygodnie, zatem umowa o pracę rozwiąże się po ich upływie, ale w sobotę, 25 maja 2024 r.
Jeżeli natomiast okres wypowiedzenia liczony jest w miesiącach, wówczas kończy się on w ostatnim dniu miesiąca.
Pracownik świadczy pracę na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony zawartej 1 września 2018 r. W dniu 9 maja 2024 r. pracownik wypowiedział tę umowę. Ze względu na staż pracy okres wypowiedzenia tej umowy o pracę wynosi 3 miesiące. Zatem umowa rozwiąże się w ostatni dzień trzeciego miesiąca wypowiedzenia, czyli 31 sierpnia 2024 r. Niezależnie od tego, czy pracownik złożyłby wypowiedzenie np. 2 maja czy 31 maja, okres wypowiedzenia i tak zakończy się z końcem sierpnia 2024 r.
Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę
Oświadczenie pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno zawierać:
- miejscowość i datę;
- dane pracownika;
- dane pracodawcy;
- oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę wraz z danymi identyfikującymi tę umowę oraz długością okresu wypowiedzenia;
- podpis pracownika;
- datę otrzymania i podpis pracodawcy.
Pracownik nie musi wskazywać przyczyny podjęcia decyzji o wypowiedzeniu umowy o pracę. Dotyczy to każdego rodzaju umowy o pracę, czyli umowy na czas nieokreślony, określony i na okres próbny.
Wzór oświadczenia pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę
Skierniewice, 9 maja 2024 r.
Stefania Łapka sekretarka
Michał Mazur Centrum Medyczne "MazurMed" 96-101 Skierniewice ul. Leśna 111
Wypowiedzenie umowy o pracę Wypowiadam umowę o pracę na czas nieokreślony zawartą w Skierniewicach w dniu 1 grudnia 2000 r. pomiędzy:
a
Okres wypowiedzenia umowy wynosi 3 miesiące.
Stefania Łapka
Otrzymałem 9 maja 2024 r. Michał Mazur |
Kodeks pracy nie wymaga od pracownika, żeby oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę miało formę pisemną. Ze względów dowodowych warto jednak sporządzić dokument na piśmie.
Podstawa prawna:
- art. 32, art. 34, art. 36 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat