REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie stosunku pracy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę o pracę?

wypowiedzenie rezygnacja dymisja rzucenie papierami pudełko rzeczy szczeście uśmiech satysfakcja
Rozwiązanie stosunku pracy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę o pracę?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Jaka powinna być treść prawidłowo sporządzonego wypowiedzenia umowy o pracę? Kiedy stosunek pracy zostanie rozwiązany?

Jaką umowę o pracę można wypowiedzieć

Pracownik może rozwiązać za wypowiedzeniem każdą umowę o pracę. Rozwiązanie umowy o pracę w drodze wypowiedzenia jest możliwe w każdym momencie trwania stosunku pracy i z każdego powodu. Przy czym pracownik nie ma obowiązku wskazywania pracodawcy przyczyny wypowiedzenia.

Autopromocja

Wypowiedzieć można każdą umowę o pracę – zarówno umowę zawartą na okres próbny, umowę na czas określony, jak i umowę na czas nieokreślony.

Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

Jakie są okresy wypowiedzenia

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę. I tak okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
 • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
 • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Z kolei w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony długość okresu wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wynosi:

 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
 • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
 • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Do okresu zatrudnienia pracownika zalicza się okres poprzedniego zatrudnienia, jeśli nastąpiło przejście zakładu pracy na innego pracodawcę oraz okresy zatrudnienia na podstawie wszystkich umów o pracę łączących pracownika z tym samym pracodawcą, niezależenie od liczby umów czy przerw między nimi.

Przykład

Pracownik od 1 do 31 marca 2012 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny. Następnie od 1 kwietnia 2012 r. zawarł z tym pracodawcą umowę o pracę na czas nieokreślony. W 2017 r. zakład pracy został przejęty przez innego pracodawcę. Po pewnym czasie nowy pracodawca wypowiedział umowę o pracę, która rozwiązała się 31 grudnia 2018 r. Od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. pracownik został ponownie zatrudniony przez tego pracodawcę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Od 1 lutego 2022 r. pracownik znowu został zatrudniony przez tego samego pracodawcę, tym razem na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W maju 2024 r. pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Wszystkie wymienione okresy zatrudnienia wliczają się do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość wypowiedzenia. Okres zatrudnienia pracownika wynosi ponad 3 lata, zatem okres wypowiedzenia jego umowy o pracę wynosi 3 miesiące. 

Kiedy rozwiązuje się stosunek pracy

Z upływem okresu wypowiedzenia umowa o pracę ulega rozwiązaniu

Okres wypowiedzenia, w zależności od rodzaju umowy jest wyrażony w dniach roboczych, tygodniach i miesiącach.

Jeśli okres wypowiedzenia liczony jest w dniach, upłynie on zawsze z upływem ostatniego dnia. Dzień złożenia wypowiedzenia umowy o pracę nie wlicza się do okresu wypowiedzenia.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny zawartej na 2 tygodnie. Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi 3 dni robocze. Jeżeli pracownik złoży wypowiedzenie pracodawcy we wtorek, to umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu w piątek.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień albo jego wielokrotność kończy się w sobotę. 

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Jego okres zatrudnienia u pracodawcy wynosi 2 miesiące. W czwartek, 9 maja 2024 r., pracownik złożył pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia tej umowy wynosi 2 tygodnie, zatem umowa o pracę rozwiąże się po ich upływie, ale w sobotę, 25 maja 2024 r.

Jeżeli natomiast okres wypowiedzenia liczony jest w miesiącach, wówczas kończy się on w ostatnim dniu miesiąca.

Przykład

Pracownik świadczy pracę na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony zawartej 1 września 2018 r. W dniu 9 maja 2024 r. pracownik wypowiedział tę umowę. Ze względu na staż pracy okres wypowiedzenia tej umowy o pracę wynosi 3 miesiące. Zatem umowa rozwiąże się w ostatni dzień trzeciego miesiąca wypowiedzenia, czyli 31 sierpnia 2024 r. Niezależnie od tego, czy pracownik złożyłby wypowiedzenie np. 2 maja czy 31 maja, okres wypowiedzenia i tak zakończy się z końcem sierpnia 2024 r.

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę

Oświadczenie pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno zawierać:

 • miejscowość i datę;
 • dane pracownika;
 • dane pracodawcy;
 • oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę wraz z danymi identyfikującymi tę umowę oraz długością okresu wypowiedzenia;
 • podpis pracownika;
 • datę otrzymania i podpis pracodawcy.

Pracownik nie musi wskazywać przyczyny podjęcia decyzji o wypowiedzeniu umowy o pracę. Dotyczy to każdego rodzaju umowy o pracę, czyli umowy na czas nieokreślony, określony i na okres próbny.

Wzór oświadczenia pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę

Skierniewice, 9 maja 2024 r.

 

Stefania Łapka

sekretarka

 

Michał Mazur

Centrum Medyczne "MazurMed"

96-101 Skierniewice

ul. Leśna 111

 

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiadam umowę o pracę na czas nieokreślony zawartą w Skierniewicach w dniu 1 grudnia 2000 r. pomiędzy:

 • Michałem Mazurem, Centrum Medyczne "MazurMed", 96-101 Skierniewice, ul. Leśna 111

 • Stefanią Łapką.

 

Okres wypowiedzenia umowy wynosi 3 miesiące.

 

Stefania Łapka

 

Otrzymałem

9 maja 2024 r. Michał Mazur

Kodeks pracy nie wymaga od pracownika, żeby oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę miało formę pisemną. Ze względów dowodowych warto jednak sporządzić dokument na piśmie.

Podstawa prawna:

 • art. 32, art. 34, art. 36 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA