Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
REKLAMA
REKLAMA
- Długość zwolnienia lekarskiego
- Pracownik na zwolnieniu lekarskim
- Konieczna opinia zakładowej organizacji związkowej
- Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
Długość zwolnienia lekarskiego
Zwolnienie lekarskie (L4) wystawia lekarz w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby.
REKLAMA
Długość zwolnienia lekarskiego może różnić się w zależności od sytuacji zdrowotnej pracownika.
Standardowo przyjmuje się, że maksymalna ilość dni, które można spędzić na zwolnieniu lekarskim, to łącznie 182 dni w ciągu roku, czyli 6 miesięcy. Jednak jeśli zwolnienie jest wystawione z powodu gruźlicy lub ciąży, może ono obowiązywać nawet przez 270 dni w roku.
Co do zasady, limit dni zwolnienia lekarskiego odnawia się co roku.
Pracownik na zwolnieniu lekarskim
Pracownik w trakcie zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną. Oznacza to, że - co do zasady - nie można zwolnić go z pracy.
Długość ochrony jest jednak ograniczona. Mianowicie pracodawca może rozwiązać z chorym pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia bez jego winy, jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby trwa:
- dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Jak widać, długość okresu ochronnego zależy od stażu pracy u danego pracodawcy.
Rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia nie można dokonać w razie nieobecności pracownika ze względu na chorobę zakaźną przez okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.
Konieczna opinia zakładowej organizacji związkowej
Decyzję w sprawie rozwiązania umowy o pracę pracodawca podejmuje po zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji związkowej reprezentującej pracownika. W tym celu powinien zawiadomić związkowców o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia bez winy pracownika.
Należy pamiętać, że pracownik niezrzeszony w związku może zwrócił się do niego o obronę swoich praw. Jeżeli organizacja związkowa podejmie się jego obrony, wówczas również należy przeprowadzić konsultację ze związkami.
W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni. Po tym terminie pracodawca może rozwiązać umowę niezależnie od stanowiska związku.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika powinno nastąpić na piśmie.
W oświadczeniu należy wskazać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Należy także zamieścić pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Podstawa prawna:
- art. 53 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat