REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
urlop, dni wolne, plaża, wypoczynek, długi weekend
Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Co roku pracownikowi przysługuje prawo do nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy pracownika. 

REKLAMA

Autopromocja

Pracownikowi przysługuje:

 • 20 dni roboczych – jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
 • 26 dni roboczych – jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Wymiar urlopu zależy od stażu pracy

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy pracownika. Przy czym do okresów zatrudnienia, od których zależy 20- lub 26-dniowy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Dostarczenie dokumentów potwierdzających staż pracy w celu ustalenia przysługującego mu urlopu wypoczynkowego jest obowiązkiem pracownika. Jeżeli tego nie zrobi, pracodawca potraktuje go jak osobę, która została zatrudniona po raz pierwszy w życiu.

Jeżeli pracownik jednocześnie pozostaje w dwóch lub więcej stosunkach pracy, wliczeniu do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy. Zatem wyłączona jest możliwość pokrywania się okresów zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Pracownik od 1 stycznia 2020 r. jest zatrudniony u pracodawcy A. Od 1 stycznia 2024 r. podjął dodatkowe zatrudnienie u pracodawcy B. Do okresu zatrudnienia u pracodawcy B wlicza się okres zatrudnienia pracownika u pracodawcy B, ale tylko do 31 grudnia 2023 r. Dzięki temu u obu pracodawców pracownik ma jednakowy staż pracy, od którego zależy wymiar jego urlopu wypoczynkowego.

Wymiar urlopu a okresy nauki

Do okresu zatrudnienia pracownika, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się z tytułu ukończenia:

 • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata;
 • średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat;
 • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat;
 • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata;
 • szkoły policealnej – 6 lat;
 • szkoły wyższej – 8 lat.

Powyższe okresy nauki nie podlegają sumowaniu - do okresu, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się jedynie okres wynikający z ukończenia ostatniej szkoły. Nie sumuje także okresów nauki w dwóch lub więcej szkołach tego samego rodzaju.

Przykład

Przed podjęciem pracy zawodowej pracownik ukończył studia na kierunku marketing a następnie na kierunku zarządzanie. Do okresu, od którego zależy wymiar urlopu, pracownikowi wlicza się tylko 8 lat, mimo ukończenia dwóch kierunków studiów.

REKLAMA

Zakończone okresy nauki pracownik dokumentuje odpowiednimi świadectwami szkolnymi lub dyplomami. Pracownicy, którzy uzyskali stopień licencjata, przy ustalaniu okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, są traktowani jakby ukończyli szkołę wyższą – należy im wliczać z tytułu nauki 8 lat.

Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Inne okresy wpływające na wymiar urlopu wypoczynkowego

Na wymiar urlopu wypoczynkowego mają wpływ nie tylko staż pracy i wykształcenie pracownika. Jest całkiem dużo przepisów, które wskazują na okresy podlegające zaliczeniu do stażu urlopowego. Są to w szczególności:

 • okres, za który przysługuje odszkodowanie w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia, jeżeli pracownik nie podjął w tym czasie pracy (art. 361 § 2 Kodeksu pracy);
 • okres pozostawania bez pracy, za który przyznane zostało odszkodowanie pracownikowi przywróconemu do pracy (art. 51 § 2 Kodeksu pracy);
 • okres urlopu bezpłatnego, który został udzielony pracownikowi w celu podjęcia pracy u innego pracodawcy (art. 1741 § 2 Kodeksu pracy);
 • okres urlopu wychowawczego (art. 1865 Kodeksu pracy);
 • okres urlopu bezpłatnego, który został udzielony młodocianemu w czasie ferii szkolnych (art. 1741 § 2 Kodeksu pracy).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA