REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy krótszy tydzień pracy nam się opłaci? Jakie mogą być skutki zmiany Kodeksu pracy

czas pracy niepełnosprawnych 2024 niepełnosprawnej niepełnosprawni godziny pracy dodatkowy urlop zwolnienia od pracy normy
Czy krótszy tydzień pracy nam się opłaci? Jakie mogą być skutki zmiany Kodeksu pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy krótszy tydzień lub dzień pracy to już tylko kwestia czasu? Chociaż zapowiedzi rządu budzą emocje, to eksperci rynku pracy podchodzą do tematu z dystansem. Ich zdaniem tak rewolucyjne zmiany nie mogą zostać wprowadzone z dnia na dzień, gdyż polska gospodarka jeszcze do nich nie dojrzała. Jednocześnie przestrzegają przed rozwojem szarej strefy i potencjalnym lawinowym wzrostem cen produktów oraz usług.

Rządowe propozycje zmiany wymiaru czasu pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zadeklarowało, że jeszcze w trakcie trwania obecnej kadencji rządu wprowadzi rewolucyjne zmiany w wymiarze czasu pracy. Rozważane są dwa scenariusze:

REKLAMA

Autopromocja
  • ustanowienie czterodniowego tygodnia pracy lub 
  • skrócenie dniówek o godzinę. 

Jak argumentuje szefowa resortu, Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie, a przemęczenie i wypalenie zawodowe obniżają naszą produktywność. 

Konieczne analizy i konsultacje

Jednak zdaniem ekspertów tak radykalne zmiany w Kodeksie pracy wymagają licznych analiz i oceny skutków wprowadzenia nowych regulacji, a zwłaszcza nieprzeprowadzonych dotąd konsultacji z przedstawicielami organizacji zrzeszających pracowników i pracodawców. Ci ostatni podchodzą do tematu sceptycznie, obawiając się przede wszystkim wzrostu kosztów zatrudnienia. Wątpliwości jest jednak znacznie więcej.

- Zmiany są potrzebne, bo napędzają gospodarkę i przyspieszają innowacje. Jednak wszystkie zmiany, a zwłaszcza tak rewolucyjne, muszą być dobrze policzone i poprzedzone dogłębną analizą. Nie powinny być wprowadzane z dnia na dzień, jedną ustawą - mówi Andżelika Majewska, wiceprezes agencji zatrudnienia LeasingTeam Group. 

Potencjalne skutki wprowadzenia zmian

REKLAMA

Nie da się ukryć, że zapowiadane zmiany w Kodeksie pracy dla wielu branż wiążą się z koniecznością zatrudnienia nowych pracowników lub wypłaty nadgodzin, a tym samym z większymi kosztami zatrudnienia. Naturalną konsekwencją tego będzie wzrost cen produktów oraz usług, czyli zapłacimy za to wszyscy. Zdaniem ekspertów krótszy czas pracy spowoduje też perturbacje kadrowe w tak ważnych dla nas obszarach, jak służba zdrowia, edukacja, czy transport publiczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Obawiam się, że możemy nie być jeszcze gotowi na tak odważne posunięcia. Nie zapominajmy, że żyjemy w czasach, w których to praca stała się „towarem” deficytowym. Już od dłuższego czasu brakuje pracowników blue collars, niezbędnych do zapewnienia ciągłości produkcji czy dostaw. Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy dla wszystkich mocno uderzyłoby więc chociażby w branżę przemysłową, ale też pozostałe sektory gospodarki, gdzie praca musi być wykonywana przez siedem dni w tygodniu – wylicza Andżelika Majewska.

Czy spadnie produktywność i wzrośnie zatrudnienie „na czarno”

Szansą na złagodzenie gospodarczych skutków skrócenia czasu pracy jest rozwój nowych technologii czy inwestycje w automatyzację procesów, co ma pozwolić na całkowite lub częściowe zastąpienie czynnika ludzkiego. Jednak nie są to rozwiązania odpowiednie dla każdego sektora gospodarki. Nie mniej ważne będzie więc utrzymanie u dotychczasowych pracowników odpowiedniej produktywności i niedopuszczenie do sytuacji, kiedy ich jakość pracy spada, ponieważ mają mniej czasu na wykonanie tych samych obowiązków.

-  Dbanie o work-life balance i dobrostan pracowników powinno być priorytetem, a skrócenie czasu pracy z pewnością mogłoby się do tego przyczynić. Jednak czy taka zmiana faktycznie spowoduje, że Polacy będą mniej przepracowani? W pierwszej kolejności powinniśmy wypracować metody i narzędzia do mierzenia efektywności pracy oraz rozwiązania prawne, które pozwolą uniknąć nadużyć. W obliczu cały czas rosnących kosztów życia nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której pracownik zyskany czas wolny wypełnia pracą w innym miejscu. Niewykluczone, że „na czarno”, bo coraz więcej firm nie będzie w stanie udźwignąć jeszcze wyższych kosztów zatrudnienia – zastanawia się Andżelika Majewska.

Co dalej?

Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, obecnie prowadzone są analizy, który system skrócenia czasu pracy byłby najkorzystniejszy zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. 

Prace nad zmianą przepisów mają zostać poprzedzone rozmowami z partnerami społecznymi, w tym przedstawicielami grup pracodawców.

Źródło:

www.leasingteam.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA