Skrócony tydzień pracy może być tragiczny dla gospodarki, firm i społeczeństwa

REKLAMA
REKLAMA
Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. 15 września kończy się nabór firm i instytucji do projektu.
- Pilotaż skróconego czasu pracy to konieczność
- Skrócony tydzień pracy może skończyć się tragicznie dla gospodarki, firm i społeczeństwa
- Pilotaż skróconego tygodnia pracy - cel
- Krótszy czas pracy z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia
- Pilotaż różnych wariantów skróconego tygodnia pracy
- Nabór firm i instytucji do pilotażu - 15 września 2025 r.
Pilotaż skróconego czasu pracy to konieczność
Uruchomienie projektu pilotażowego dotyczącego testowania różnych modeli skracania tygodnia pracy, który ogłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to ruch w dobrym kierunku. Wprowadzenie zmian legislacyjnych zmierzających do skrócenia czasu pracy, bez wcześniejszej analizy i oceny skutków takiej decyzji, mogłoby się źle skończyć dla gospodarki – uważa Konfederacja Lewiatan.
REKLAMA
Skrócony tydzień pracy może skończyć się tragicznie dla gospodarki, firm i społeczeństwa
- Skrócenie tygodnia pracy wiąże się z przyspieszeniem inwestycji w robotyzację i automatyzację. Wydaje się, że w ciągu dekady procesy te przyspieszą na tyle, że w wielu sektorach produkcji i usług skrócenie czasu pracy będzie odpowiedzią na spadające zapotrzebowanie na pracowników. Ale dziś perspektywa jest inna – jak wyobrazić sobie normalnie działające szpitale, przychodnie, jak zrealizować plany produkcyjne w fabrykach, czy warsztatach? Na skracanie tygodnia pracy mogą sobie pozwolić firmy konsultingowe, doradcze – tutaj pojawiają się pierwsze eksperymenty. Dlatego należy przygotowywać się na takie rozwiązania w przyszłości, a dziś tworzyć systemy zachęt dla firm, które są w stanie podejmować takie rozwiązania. Ale postulat, aby wprowadzić powszechnie taki zapis może skończyć się tragicznie dla gospodarki, firm i społeczeństwa. Dlatego zanim podejmiemy taką dyskusję oczekujemy poważnych analiz skutków tych regulacji – dla sektora usług publicznych, zwłaszcza ochrony zdrowia, dla przemysłu. Uruchomiony pilotaż daje szanse na rzetelną analizę i dyskusję publiczną – mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i przewodniczący Zespołu Problemowego RDS ds. prawa pracy.
Pilotaż skróconego tygodnia pracy - cel
Zgodnie z regulaminem pilotażu ogłoszonym przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, celem jest wypracowanie i przetestowanie różnych modeli skróconego czasu pracy, dokonanie oceny wpływu tych rozwiązań na zatrudnienie, produktywność, zdrowie pracowników, organizację pracy czy godzenie życia zawodowego z prywatnym w badanych podmiotach oraz identyfikacja barier prawnych dotyczących wdrożenia skróconego czasu pracy.
Krótszy czas pracy z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia
W ramach naboru do pilotażu mają być testowane rozwiązania dotyczące skróconego czasu pracy z jednoczesnym zachowaniem wynagrodzenia za pracę na poziomie nie niższym niż w chwili przystąpienia do realizacji projektu oraz utrzymaniem zatrudnienia.
Pilotaż różnych wariantów skróconego tygodnia pracy
Następstwem pilotażu będzie opracowanie dobrych praktyk i jak podkreśla prof. Jacek Męcina, dopiero po analizie wyników i wniosków możliwe może być upowszechnianie skróconego czasu pracy i rozważenie wdrożenia skróconego czasu pracy do porządku prawnego. Zgodnie z zapowiedziami resortu zrealizowane w ramach naboru projekty pilotażowe mają wykazać, które rozwiązania najlepiej sprawdzą się w różnych sektorach i strukturach organizacyjnych oraz pokazać szanse i zagrożenia związane z wdrażaniem skróconego czasu pracy w różnych wariantach zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców.
Nabór firm i instytucji do pilotażu - 15 września 2025 r.
REKLAMA
Konfederacja Lewiatan będzie przyglądać się realizacji pilotażu, a pierwszym sprawdzianem, do którego odnieść się można już po 15 września br., kiedy zakończy się nabór firm i instytucji do projektu, będzie ocena, czy firmy i instytucje dają rękojmie rzetelnej analizy problemu dla całej gospodarki, czy struktura firm odpowiada strukturze gospodarki. Zwłaszcza pod kątem udziału w projekcie firm produkcyjnych, czy związanych z ochroną zdrowia, wreszcie jaki poziom rozwoju technologicznego reprezentują firmy biorące udział w pilotażu?
Jak podkreśla prof. Jacek Męcina, aby rzetelnie przeanalizować skutki rozwiązań dla gospodarki, pilotaż musi uwzględniać całe spektrum branż. Kluczowe będą także wyniki dotyczące wpływu skracania czasu pracy na wydajność i produktywność.
- Popieramy takie podejście do przygotowania zmian, warunkiem jest jednak reprezentatywna dla struktury gospodarki reprezentacja firm i instytucji w pilotażu, dobra metoda analizy wyników, wreszcie rzetelnie przygotowana dyskusja o wynikach pilotażu, która jest warunkiem wypracowania propozycji zmian w regulacjach prawa pracy – dodaje prof. Jacek Męcina.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA