REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Honorowi dawcy krwi. Kiedy jeden dzień zwolnienia, a kiedy dwa dni zwolnienia od pracy

równowaga między pracą a życiem prywatnym work life balance balans praca zdrowie szczęście życie
Honorowi dawcy krwi. Kiedy jeden dzień zwolnienia, a kiedy dwa dni zwolnienia od pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Honorowi dawcy krwi mają prawo do zwolnienia od pracy. Wolne należy się pracownikowi w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym. Czy zawsze przysługują dwa dni zwolnienia?

Uprawnienia dawcy krwi

Dawcą krwi jest osoba, która oddała krew lub jej składniki do celów innych niż badania diagnostyczne. Dawcy krwi przysługuje zaszczytny tytuł „Honorowy Dawca Krwi”.

REKLAMA

Autopromocja

Honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy i zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym. Zwolnienie należy się również na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi. 

Ponadto dawcy krwi przysługuje:

  • zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy;
  • zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju. Koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi;
  • posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii po oddaniu krwi lub jej składników.

Zwolnienie od pracy dla krwiodawcy

Krwiodawcy przysługuje zwolnienie od pracy. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego dawcą krwi na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi.

Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich. Zwolnienie przysługuje pod warunkiem, że badań tych nie można wykonać w czasie wolnym od pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieobecność pracownika spowodowana zwolnieniem od pracy w związku z oddawaniem przez niego krwi pracodawca powinien zaewidencjonować jako nieobecność usprawiedliwioną i płatną.

Czy zwolnienie zawsze przysługuje

Przepisy nie określają maksymalnego wymiaru dni wolnych od pracy dla krwiodawców – zależy to od tego, jak często pracownik oddaje krew. Należy pamiętać, że drugi dzień wolny przypada wyłącznie po dniu po oddaniu krwi. Jeżeli krew zostanie oddana w piątek, a w sobotę pracownik ma dzień wolny z tytułu 5-dniowego rozkładu czasu pracy, wówczas nie ma prawa do dnia wolnego w poniedziałek.

Przykład

Pracownik oddał krew w piątek, 28 czerwca 2024 r. W soboty pracownik nie pracuje ze względu na 5-dniowy tydzień pracy. W tej sytuacji prawo do zwolnienia od pracy obejmowało tylko piątek. W poniedziałek pracownik musiał stawić się do pracy.

Zwolnienie od pracy obejmuje dni kalendarzowe. Jeżeli harmonogram czasu pracy będzie przewidywać pracę na zmiany, wówczas pracownik zobligowany będzie do podjęcia pracy od początku trzeciego dnia.

Ważne

Pracownik oddał krew 2 lipca 2024 r. o godz. 9.00. W tym dniu i następnym ma zaplanowaną pracę na nocną zmianę, która rozpoczyna się o godz. 22.00 i trwa do godz. 6.00 następnego dnia. Zwolnienie obejmuje zatem godziny zmiany nocnej w dniu 2 lipca, a także cały dzień 3 lipca do godz. 24.00. Pracownik powinien stawić się do pracy najwcześniej o godz. 00.00 w dniu 4 lipca 2024 r.

Podstawa prawna:

  • art. 9 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 281)
  • § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA