Czy kierowanie pracowników na zaległy urlop jest zgodne z Kodeksem pracy?
25 maja 2020
Tarcza Antykryzysowa 4.0 ma zawierać przepisy dotyczące zmian w prawie pracy, m.in. zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy kierowanie pracowników na zaległy urlop jest aktualnie zgodne z Kodeksem pracy?
Jak udzielać urlopów wychowawczych po zmianie przepisów od 1 października 2013 r.
08 paź 2013
Od 1 października 2013 r. pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla danego pracownik-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana dotycząca udzielania urlopów wychowawczych na nowych zasadach
Kto jest uprawniony do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop po zmarłym pracowniku?
10 sty 2011
Na podstawie jakich przepisów prawa wypłaca się ekwiwalent pieniężny po zmarłym pracowniku? Przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy należy sięgnąć do przepisów Kodeksu pracy oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy (art. 174(1))
29 cze 2010
Fakultatywnym urlopem bezpłatnym jest także urlop udzielany przez pracodawcę z jego inicjatywy, jednak za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między zainteresowanymi pracodawcami.
Urlop bezpłatny (art. 174)
29 cze 2010
Pracownikowi przysługuje zagwarantowane ustawowo prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego wymiar jest jednak ograniczony. Pracownik może jednakże zwrócić się do pracodawcy o udzielenie mu urlopu dodatkowego - bezpłatnego, ponad wymiar urlopu wypoczynkowego.
Rozporządzenie w sprawie udzielania urlopu wypoczynkowego (art. 173)
29 cze 2010
Omawiany artykuł odsyła nas do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie udzielania urlopu wypoczynkowego.
Praca podczas urlopu wychowawczego
03 mar 2010
Musimy wiedzieć, że pracownik ma prawo podjąć pracę, inną działalność, a także naukę i szkolenie podczas przebywania na urlopie wychowawczym. Zajęcie te nie mogą jednak wyłączać możliwości osobistej opieki nad dzieckiem. Przebywanie na urlopie wychowawczym nie zwalnia również z obowiązku zachowania lojalności wobec pracodawcy. Czy zatem można zwolnić pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym, który podjął pracę w konkurencyjnej firmie?
Wynagrodzenie za czas urlopu (art. 172)
28 wrz 2009
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi przebywającemu na urlopie należy się takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymałby gdyby pracował.
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop (art. 171)
28 wrz 2009
W praktyce często zastanawiamy się, kiedy tak naprawdę należy nam się ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy a kiedy nie.
Zaległy urlop wypoczynkowy (art. 168)
27 wrz 2009
Każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu w ciągu roku. Co się dzieje w przypadku, gdy pracownik tych dni nie wykorzysta?
Urlop na żądanie (art. 167 (2) i (3))
27 wrz 2009
Każdemu pracownikowi przysługuje w ciągu roku 4 dni urlopu na żądanie.
Wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia (art. 167(1))
27 wrz 2009
W praktyce często spotykamy się z problemem, czy musimy czy nie musimy wykorzystać urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia. Ma to istotne znaczenie, gdyż za urlop niewykorzystany należy się ekwiwalent pieniężny w przypadku rozwiązania umowy o pracę.
Odwołanie z urlopu (art. 167)
27 wrz 2009
Czasem zdarzają się sytuacje, że pracodawca musi odwołać pracownika z urlopu. Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby takie odwołanie było zgodne z prawem?
Przesunięcie części urlopu na późniejszy termin (art. 166)
27 wrz 2009
Często zdarza się tak, że pracownik nie może wykorzystać całości urlopu w wybranym przez siebie terminie z przyczyn od siebie niezależnych.
Przesunięcie urlopu na późniejszy termin (art. 165)
27 wrz 2009
Często zdarza się tak, że pracownik nie może wykorzystać urlopu w wybranym przez siebie terminie z przyczyn od siebie niezależnych.
Pracownika ma prawo do urlopu wypoczynkowego (art.152)
28 sie 2009
Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.
Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika (art.153)
28 sie 2009
Pracownik podejmujący pierwszą w swoim życiu pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu jest jednak liczony w sposób odmienny niż w przypadku innych pracowników.
Jaki jest wymiar urlopu pracownika? (art.154)
28 sie 2009
Wymiar urlopu pracownika, zależy od ogólnego stażu pracy i wykształcenia pracownika.
Jak zlicza się staż urlopowy pracownika? (art. 154 (1))
28 sie 2009
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
Kiedy udziela się pracownikowi urlopu? (art. 154(2))
28 sie 2009
Pracownik korzysta ze swojego prawa do urlopu w dniach swojej pracy, a nie w dniach ustawowo wolnych.
Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy (art. 155)
28 sie 2009
Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy określa art. 155 Kodeksu pracy i ma znaczenie przy ustalaniu liczby dni urlopu wypoczynkowego danego pracownika. Prawo do urlopu wypoczynkowego i jego wymiar zależą bowiem od długości stażu pracy pracownika. Do stażu wlicza się lata nauki pracownika.
Zasady udzielania urlopu proporcjonalnego (art. 155(1))
28 sie 2009
Urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi, który nie przepracuje wszystkich miesięcy w danym roku u jednego pracodawcy. Urlop przysługuje proporcjonalnie do liczby miesięcy przepracowanych u danego pracodawcy.
Urlop pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy (art. 155(2))
28 sie 2009
Zasady odnoszące się do urlopu proporcjonalnego stosuje się również w sytuacji, gdy pracownik wraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc nieobecności.
Wymiar urlopu proporcjonalnego art. 155 (2a) – 155 (3)
28 sie 2009
Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.
Prawo do urlopu uzupełniającego (art. 158)
28 sie 2009
Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.
Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego (art.161)
28 sie 2009
Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Urlop wypoczynkowy w częściach (art. 162)
28 sie 2009
Pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu. Jedynie na wniosek pracownika pracodawca może udzielić urlopu podzielnego na części.
Urlop powinien być udzielny zgodnie z planem (art. 163)
28 sie 2009
Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Czy można przesunąć termin urlopu wypoczynkowego? (art.164)
28 sie 2009
Urlop wypoczynkowy powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów lub porozumieniem miedzy pracodawcą, a pracownikiem. W określonych sytuacjach może dojść do przesunięcia terminu urlopu.
Urlopy pracownicze (art. 152-175)
06 sie 2009
W dziale siódmym uregulowano kwestie dotyczące urlopu wypoczynkowego, urlopu na żądanie oraz urlopu bezpłatnego.