Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024
REKLAMA
REKLAMA
II tura wyborów - kiedy?
W dniu 21 kwietnia 2024 r. w najbliższą niedzielę w 748 miejscach odbędzie się druga tura wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
W jakich miastach walka o fotel prezydenta?
O fotel prezydenta będą konkurować kandydaci m.in. w takich miastach wojewódzkich: w Krakowie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu oraz Zielonej Górze
Cisza wyborcza - kiedy się zaczyna
Zgodnie z kodeksem wyborczym, rozpoczyna się ona wraz z zakończeniem kampanii wyborczej, a ta kończy się na 24 godziny przed dniem głosowania.
Cisza wyborcza w przypadku najbliższych wyborów samorządowych rozpocznie się o godz. 24:00 w nocy z 19 na 20 kwietnia i potrwa do końca głosowania w dniu 21 kwietnia, do zamkięcia lokali.
Jakie są organy gminy?
Organami gminy są:
1) rada gminy;
2) wójt (burmistrz, prezydent miasta).
REKLAMA
Wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) nie może być osoba, która nie jest obywatelem polskim.
Kto jest organem wykonawczym w miastach powyżej 100 000 mieszkańców?
W miastach powyżej 100 000 mieszkańców organem wykonawczym jest prezydent miasta. Dotyczy to również miast, w których do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy prezydent miasta był organem wykonawczo-zarządzającym.
Jakie zadania ma prezydent miasta?
- przygotowywanie projektów uchwał rady gminy;
- opracowywanie programów rozwoju w trybie określonym w przepisach o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;
- określanie sposobu wykonywania uchwał;
- gospodarowanie mieniem komunalnym;
- wykonywanie budżetu;
- zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.
- Prezydent miasta kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
- Prezydent opracowuje plan operacyjny ochrony przed powodzią oraz ogłasza i odwołuje pogotowie i alarm przeciwpowodziowy.
Prezydent wykonuje zadania przy pomocy urzędu gminy. Kierownikiem urzędu jest właśnie prezydent. Organizację i zasady funkcjonowania urzędu gminy określa regulamin organizacyjny, nadany przez prezydenta miasta w drodze zarządzenia. Prezydent miasta może powierzyć prowadzenie określonych spraw gminy w swoim imieniu zastępcy prezydenta lub sekretarzowi gminy.
Ślubowanie
Objęcie obowiązków przez prezydenta następuje z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania o następującej treści: ,,Obejmując urząd wójta (burmistrza, prezydenta) gminy (miasta), uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy (miasta). "Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: ,,Tak mi dopomóż Bóg.''.
Zawsze należy głosować według własnego uznania. Formalnie należy postawić znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku „X” w kratce obok nazwisk dwóch kandydatów albo niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.
Ustawa o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 40)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA