REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

okulary monitor
Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Badania profilaktyczne pracownika obsługującego monitor ekranowy

Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dlatego w skierowaniu pracownika na badania profilaktyczne muszą wskazać pracę przy monitorze ekranowym

REKLAMA

Autopromocja

W przypadku gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach badań profilaktycznych wykażą potrzebę stosowania okularów lub szkieł kontaktowych, wówczas pracodawca będzie zobowiązany dofinansować pracownikowi ich zakup z własnych środków.

Pracownicy uprawnieni do dofinansowania

Pracodawca musi dofinansować okulary lub soczewki kontaktowe korygujące wzrok tylko niektórym osobom. Osoby te muszą spełniać warunki określone rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

I tak, osoba uprawniona do refundacji okularów lub szkieł kontaktowych powinna być pracownikiem. Pod tym pojęciem należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę - w tym praktykanta i stażystę.

Ponadto pracownik musi użytkować w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik musi też posiadać zalecenie lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania okularów lub soczewek kontaktowych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Wybór należy do lekarza

Pracodawca zapewnia pracownikom albo okulary korygujące wzrok, albo soczewki kontaktowe. Decyzja w zakresie wyboru nie należy do pracodawcy czy pracownika, ale do lekarza przeprowadzającego badanie. Rzecz jasna lekarz może uwzględnić preferencje pracownika w tym zakresie. 

Pracownik nie ma prawa do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych. Przysługuje mu tylko prawo do zwrotu kosztów jednego bądź drugiego zakupu. 

Dofinansowanie według potrzeb

Żaden przepis nie określa, jak często przysługuje dofinansowanie do okularów lub szkieł kontaktowych. Zwykle ma to miejsce wtedy, gdy lekarz w wyniku badań okulistycznych zaleci pracownikowi stosowanie okularów lub szkieł kontaktowych.

Niekiedy pracownik sam prosi pracodawcę o skierowanie na badanie okresowe, jeśli podejrzewa, że na skutek pracy z komputerem pogorszył mu się wzrok. Wówczas pracodawca powinien wystawić pracownikowi skierowanie, mimo że termin badania okresowego jeszcze nie minął. Jeżeli lekarz stwierdzi, że pracownik powinien używać okularów lub szkieł kontaktowych, wówczas pracodawca będzie zobowiązany dokonać refundacji.

Wysokość dofinansowania

Przepisy nie regulują kwestii wysokości dofinansowania zakupu okularów lub szkieł kontaktowych. 

W przypadku okularów pracodawca zwykle nie pokrywa kosztów zakupu w wysokości zaproponowanej przez pracownika. Praktyka jest taka, że pracodawca z góry określa kwotę na zakup okularów w regulaminie lub innym akcie wewnątrzzakładowym. Należy pamiętać, że przepisy wskazują na obowiązek zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych, a nie dofinansowania. Przy jakichkolwiek wewnętrznych regulacjach w tym zakresie nie można więc określać kwot niepozwalających pracownikowi realnie na nabycie okularów. Tak więc dofinansowanie przez pracodawcę powinno zapewnić zwrot kosztów zakupu standardowych oprawek i szkieł.

Podobne rozwiązanie należy stosować w odniesieniu do szkieł kontaktowych.

Pracownik powinien dostarczyć pracodawcy fakturę za zakup okularów lub szkieł kontaktowych. Na tej podstawie pracodawca zwraca mu ustaloną kwotę dofinansowania.

Podstawa prawna:

  • § 2 pkt 4, § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA