REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

okulary monitor
Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Badania profilaktyczne pracownika obsługującego monitor ekranowy

Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dlatego w skierowaniu pracownika na badania profilaktyczne muszą wskazać pracę przy monitorze ekranowym

REKLAMA

Autopromocja

W przypadku gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach badań profilaktycznych wykażą potrzebę stosowania okularów lub szkieł kontaktowych, wówczas pracodawca będzie zobowiązany dofinansować pracownikowi ich zakup z własnych środków.

Pracownicy uprawnieni do dofinansowania

Pracodawca musi dofinansować okulary lub soczewki kontaktowe korygujące wzrok tylko niektórym osobom. Osoby te muszą spełniać warunki określone rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

I tak, osoba uprawniona do refundacji okularów lub szkieł kontaktowych powinna być pracownikiem. Pod tym pojęciem należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę - w tym praktykanta i stażystę.

Ponadto pracownik musi użytkować w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik musi też posiadać zalecenie lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania okularów lub soczewek kontaktowych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Wybór należy do lekarza

Pracodawca zapewnia pracownikom albo okulary korygujące wzrok, albo soczewki kontaktowe. Decyzja w zakresie wyboru nie należy do pracodawcy czy pracownika, ale do lekarza przeprowadzającego badanie. Rzecz jasna lekarz może uwzględnić preferencje pracownika w tym zakresie. 

Pracownik nie ma prawa do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych. Przysługuje mu tylko prawo do zwrotu kosztów jednego bądź drugiego zakupu. 

Dofinansowanie według potrzeb

Żaden przepis nie określa, jak często przysługuje dofinansowanie do okularów lub szkieł kontaktowych. Zwykle ma to miejsce wtedy, gdy lekarz w wyniku badań okulistycznych zaleci pracownikowi stosowanie okularów lub szkieł kontaktowych.

Niekiedy pracownik sam prosi pracodawcę o skierowanie na badanie okresowe, jeśli podejrzewa, że na skutek pracy z komputerem pogorszył mu się wzrok. Wówczas pracodawca powinien wystawić pracownikowi skierowanie, mimo że termin badania okresowego jeszcze nie minął. Jeżeli lekarz stwierdzi, że pracownik powinien używać okularów lub szkieł kontaktowych, wówczas pracodawca będzie zobowiązany dokonać refundacji.

Wysokość dofinansowania

Przepisy nie regulują kwestii wysokości dofinansowania zakupu okularów lub szkieł kontaktowych. 

W przypadku okularów pracodawca zwykle nie pokrywa kosztów zakupu w wysokości zaproponowanej przez pracownika. Praktyka jest taka, że pracodawca z góry określa kwotę na zakup okularów w regulaminie lub innym akcie wewnątrzzakładowym. Należy pamiętać, że przepisy wskazują na obowiązek zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych, a nie dofinansowania. Przy jakichkolwiek wewnętrznych regulacjach w tym zakresie nie można więc określać kwot niepozwalających pracownikowi realnie na nabycie okularów. Tak więc dofinansowanie przez pracodawcę powinno zapewnić zwrot kosztów zakupu standardowych oprawek i szkieł.

Podobne rozwiązanie należy stosować w odniesieniu do szkieł kontaktowych.

Pracownik powinien dostarczyć pracodawcy fakturę za zakup okularów lub szkieł kontaktowych. Na tej podstawie pracodawca zwraca mu ustaloną kwotę dofinansowania.

Podstawa prawna:

  • § 2 pkt 4, § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Czy ochrona przedemerytalna obowiązuje w przypadku zwolnień grupowych?

Komu przysługuje ochrona przedemerytalna? Od kiedy obowiązuje i w jakich przypadkach? Czy wiek przedemerytalny chroni pracownika przed zwolnieniem również w ramach zwolnień grupowych?

REKLAMA

Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

REKLAMA

Do 700 zł dofinansowania na okulary w 2025 r. [dla kogo, kiedy, jak wnioskować]

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia?Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty, nowe kody dla ZUS i nowe obowiązki dla pracodawców

19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia pracownicy będą mogli ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą. Zmienią się także przepisy dotyczące kodów ZUS.

REKLAMA