Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA
REKLAMA
REKLAMA
- Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana
- Brak ograniczeń przy rozwiązaniu umowy o pracę
- Termin rozwiązania umowy o pracę
- Konieczna zgoda stron
- Sąd pracy nie pomoże
- Treść porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę - WZÓR
Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana
Umowa o pracę może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron. Ten sposób zakończenia stosunku pracy może zostać zastosowany do każdego rodzaju umowy o pracę, niezależnie od tego, czy została zawarta na okres próbny, czas określony czy czas nieokreślony.
REKLAMA
Z inicjatywą porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę może wystąpić każda ze stron stosunku pracy – zarówno pracodawca, jak i pracownik. Możliwa jest również akceptacja propozycji jednej strony przez drugą.
Brak ograniczeń przy rozwiązaniu umowy o pracę
Zakończenie stosunku pracy na mocy porozumienia stron jest najbardziej polubownym sposobem, w jaki pracodawca i pracownik mogą się rozstać. Jest też najbardziej wygodne, bowiem rozwiązanie umowy o pracę na podstawie porozumienia stron nie jest ograniczone żadnymi terminami i zakazami. Za porozumieniem można rozwiązać każdą umowę o pracę.
Strony umowy o pracę, decydując się na jej rozwiązanie w drodze porozumienia, powinny pamiętać, że w tym trybie nie obowiązuje też ochrona pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę. Oznacza to, że np. z pracownicą w ciąży czy pracownikiem w wieku przedemerytalnym również można rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem.
Pracownik jest objęty ochroną przedemerytalną i nie można z nim rozwiązać umowy o pracę za wypowiedzeniem. Mimo to pracodawca złożył pracownikowi propozycję zakończenia stosunku pracy za porozumieniem. Pracownik zgodził się i umowa o pracę została rozwiązana.
Proponując porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę, nie ma potrzeby wskazywania powodu tego rozwiązania.
Termin rozwiązania umowy o pracę
Umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem w każdym dogodnym dla stron terminie. Datą rozwiązania stosunku pracy może być dzień dowolnie wybrany przez pracodawcę i pracownika – przy czym nie musi to być dzień podpisania porozumienia.
Nieokreślenie, choćby dorozumiane, w porozumieniu terminu rozwiązania umowy o pracę powoduje jej rozwiązanie w dniu zawarcia porozumienia.
Przepisy nie określają, w jakim terminie od zawarcia porozumienia można rozwiązać umowę. Jeżeli taka jest wola stron, to mogą one w zawartym porozumieniu wskazać nawet dość odległy termin, w którym chcą, aby łącząca ich umowa o pracę uległa rozwiązaniu. Bez znaczenia jest też, czy pracownik w tym czasie jest w pracy, czy korzysta z urlopu wypoczynkowego, znajduje się na zwolnieniu chorobowym itp. Liczy się wyłącznie wola stron stosunku pracy.
Podczas urlopu wypoczynkowego pracownik znalazł bardziej korzystną ofertę pracy i został zatrudniony u nowego pracodawcy. Pracownik złożył dotychczasowemu pracodawcy propozycję natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Propozycja została przyjęta i stosunek pracy został rozwiązany w dniu podpisania porozumienia.
Nie ma przeszkód, aby do porozumienia w sprawie rozwiązania stosunku pracy doszło w trakcie trwającego okresu wypowiedzenia umowy pracownika. Nie ma przy tym znaczenia, która ze stron umowy o pracę złożyła wypowiedzenie oraz jaki okres wypowiedzenia obowiązuje. Również w tym przypadku decydująca będzie wola stron stosunku pracy.
Konieczna zgoda stron
Do zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę konieczna jest zgoda obu stron stosunku pracy. Gdy jedna ze stron nie zgodzi się, wówczas nie dochodzi do zawarcia porozumienia.
W sytuacji, gdy np. pracodawca zgodzi się na zaproponowane przez pracownika porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy, ale wskaże inną datę tego rozwiązania, to aby doszło do zakończenia umowy o pracę pracownik powinien zgodzić się na zaproponowany przez pracodawcę nowy termin rozwiązania umowy.
Sąd pracy nie pomoże
Zawierając porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę strony zgodnie decydują o zakończeniu łączącego je stosunku pracy. Oznacza to, że wolą obu stron jest zakończenie współpracy. Dlatego ani pracodawca, ani pracownik nie mają możliwości odwołania się od porozumienia do sądu pracy.
Treść porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę - WZÓR
Porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę nie musi być sporządzone w formie pisemnej. Porozumienie zawarte w formie ustnej także jest skuteczne i prowadzi do ustania stosunku pracy. Z czysto praktycznych względów, dla celów dowodowych, warto jednak potwierdzić porozumienie na piśmie.
Porozumienie powinno być sporządzone na piśmie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden otrzymuje pracownik, a drugi egzemplarz pracodawca zachowuje w aktach osobowych pracownika.
W treści porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę należy podać:
- określenie stron porozumienia,
- informację o dacie rozwiązania stosunku pracy,
- oświadczenie stron, że zgodnie ustaliły termin, w którym rozwiążą umowę o pracę,
- podpisy stron.
W porozumieniu można także zamieścić dodatkowe informacje, np.:
- o sposobie wykorzystania lub rozliczenia urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi,
- dotyczące zwrotu przez pracownika powierzonego mu sprzętu służbowego,
- o terminie wypłaty wynagrodzenia,
- o terminie i sposobie wypłaty innych świadczeń.
Przykładowy wzór porozumienia stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę
Warszawa, 23 maja 2024 r. Stanisław Nowak w/m
Do Marianny Stefaniak Przedsiębiorstwo Produkcyjne „Modne Ciuchy” 00-199 Warszawa, ul. Wschodząca 300a
Porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę
Na podstawie porozumienia stron rozwiązujemy umowę o pracę zawartą w dniu 1 października 2009 r. pomiędzy Stanisławem Nowakiem a Marianną Stefaniak, Przedsiębiorstwo Produkcyjne „Modne Ciuchy”, 00-199 Warszawa, ul. Wschodząca 300a. Termin rozwiązania umowy o pracę strony zgodnie ustalają na 31 maja 2024 r.
23 maja 2024 r. Stanisław Nowak (data i podpis pracownika)
Zgadzam się 23 maja 2024 r. Marianna Stefaniak (data i podpis pracodawcy) |
Podstawa prawna:
- art. 30 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA