REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

uścisk dłoni handshake hand shake hendszejk porozumienie zgoda konsensus konsens sens
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.
rozwiń >

Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana

Umowa o pracę może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron. Ten sposób zakończenia stosunku pracy może zostać zastosowany do każdego rodzaju umowy o pracę, niezależnie od tego, czy została zawarta na okres próbny, czas określony czy czas nieokreślony.

REKLAMA

Autopromocja

Z inicjatywą porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę może wystąpić każda ze stron stosunku pracy – zarówno pracodawca, jak i pracownik. Możliwa jest również akceptacja propozycji jednej strony przez drugą.

Brak ograniczeń przy rozwiązaniu umowy o pracę

Zakończenie stosunku pracy na mocy porozumienia stron jest najbardziej polubownym sposobem, w jaki pracodawca i pracownik mogą się rozstać. Jest też najbardziej wygodne, bowiem rozwiązanie umowy o pracę na podstawie porozumienia stron nie jest ograniczone żadnymi terminami i zakazami. Za porozumieniem można rozwiązać każdą umowę o pracę.

Strony umowy o pracę, decydując się na jej rozwiązanie w drodze porozumienia, powinny pamiętać, że w tym trybie nie obowiązuje też ochrona pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę. Oznacza to, że np. z pracownicą w ciąży czy pracownikiem w wieku przedemerytalnym również można rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem.

Przykład

Pracownik jest objęty ochroną przedemerytalną i nie można z nim rozwiązać umowy o pracę za wypowiedzeniem. Mimo to pracodawca złożył pracownikowi propozycję zakończenia stosunku pracy za porozumieniem. Pracownik zgodził się i umowa o pracę została rozwiązana.

Proponując porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę, nie ma potrzeby wskazywania powodu tego rozwiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin rozwiązania umowy o pracę

Umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem w każdym dogodnym dla stron terminie. Datą rozwiązania stosunku pracy może być dzień dowolnie wybrany przez pracodawcę i pracownika – przy czym nie musi to być dzień podpisania porozumienia. 

Nieokreślenie, choćby dorozumiane, w porozumieniu terminu rozwiązania umowy o pracę powoduje jej rozwiązanie w dniu zawarcia porozumienia.

Przepisy nie określają, w jakim terminie od zawarcia porozumienia można rozwiązać umowę. Jeżeli taka jest wola stron, to mogą one w zawartym porozumieniu wskazać nawet dość odległy termin, w którym chcą, aby łącząca ich umowa o pracę uległa rozwiązaniu. Bez znaczenia jest też, czy pracownik w tym czasie jest w pracy, czy korzysta z urlopu wypoczynkowego, znajduje się na zwolnieniu chorobowym itp. Liczy się wyłącznie wola stron stosunku pracy.

Przykład

Podczas urlopu wypoczynkowego pracownik znalazł bardziej korzystną ofertę pracy i został zatrudniony u nowego pracodawcy. Pracownik złożył dotychczasowemu pracodawcy propozycję natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Propozycja została przyjęta i stosunek pracy został rozwiązany w dniu podpisania porozumienia. 

Nie ma przeszkód, aby do porozumienia w sprawie rozwiązania stosunku pracy doszło w trakcie trwającego okresu wypowiedzenia umowy pracownika. Nie ma przy tym znaczenia, która ze stron umowy o pracę złożyła wypowiedzenie oraz jaki okres wypowiedzenia obowiązuje. Również w tym przypadku decydująca będzie wola stron stosunku pracy.

Konieczna zgoda stron

Do zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę konieczna jest zgoda obu stron stosunku pracy. Gdy jedna ze stron nie zgodzi się, wówczas nie dochodzi do zawarcia porozumienia. 

W sytuacji, gdy np. pracodawca zgodzi się na zaproponowane przez pracownika porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy, ale wskaże inną datę tego rozwiązania, to aby doszło do zakończenia umowy o pracę pracownik powinien zgodzić się na zaproponowany przez pracodawcę nowy termin rozwiązania umowy.

Sąd pracy nie pomoże

Zawierając porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę strony zgodnie decydują o zakończeniu łączącego je stosunku pracy. Oznacza to, że wolą obu stron jest zakończenie współpracy. Dlatego ani pracodawca, ani pracownik nie mają możliwości odwołania się od porozumienia do sądu pracy

Treść porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę - WZÓR

Porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę nie musi być sporządzone w formie pisemnej. Porozumienie zawarte w formie ustnej także jest skuteczne i prowadzi do ustania stosunku pracy. Z czysto praktycznych względów, dla celów dowodowych, warto jednak potwierdzić porozumienie na piśmie.

Porozumienie powinno być sporządzone na piśmie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden otrzymuje pracownik, a drugi egzemplarz pracodawca zachowuje w aktach osobowych pracownika.

W treści porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę należy podać:

 • określenie stron porozumienia,
 • informację o dacie rozwiązania stosunku pracy,
 • oświadczenie stron, że zgodnie ustaliły termin, w którym rozwiążą umowę o pracę,
 • podpisy stron.

W porozumieniu można także zamieścić dodatkowe informacje, np.:

 • o sposobie wykorzystania lub rozliczenia urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi,
 • dotyczące zwrotu przez pracownika powierzonego mu sprzętu służbowego,
 • o terminie wypłaty wynagrodzenia,
 • o terminie i sposobie wypłaty innych świadczeń.

Przykładowy wzór porozumienia stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę

Warszawa, 23 maja 2024 r.

Stanisław Nowak

w/m

 

Do

Marianny Stefaniak

Przedsiębiorstwo Produkcyjne „Modne Ciuchy”

00-199 Warszawa, ul. Wschodząca 300a

 

Porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę

 

Na podstawie porozumienia stron rozwiązujemy umowę o pracę zawartą w dniu 1 października 2009 r. pomiędzy Stanisławem Nowakiem a Marianną Stefaniak, Przedsiębiorstwo Produkcyjne „Modne Ciuchy”, 00-199 Warszawa, ul. Wschodząca 300a.

Termin rozwiązania umowy o pracę strony zgodnie ustalają na 31 maja 2024 r.

 

23 maja 2024 r.  Stanisław Nowak

(data i podpis pracownika) 

 

Zgadzam się

23 maja 2024 r.  Marianna Stefaniak

(data i podpis pracodawcy)

Podstawa prawna:

 • art. 30 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Młody nauczyciel nie ma dodatku do pensji 1183 zł brutto. Dlatego 20 000 z nich odeszło, a wróciło 60 000 emerytów (i blisko emerytury)? Bez znaczenia podwyżki pensji nauczycieli?

W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 nauczycieli. Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel-emeryt ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Tego dodatku w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

REKLAMA

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

REKLAMA

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

REKLAMA