REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

ciśnienie badanie ciśnienia badanie lekarskie lekarz doktor doktór medycyna zdrowie służba zdrowia ochrona zdrowia usługi medyczne lekarze
Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika skutkuje brakiem możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Profilaktyczne badania lekarskie pracowników

Kodeks pracy jednoznacznie określa, że pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Z tego względu każdy pracownik musi przechodzić badania lekarskie, przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy.

Autopromocja

Konsekwencją orzeczenia przez lekarza niemożności wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika jest brak możliwości zatrudnienia go przy jej wykonywaniu.

Niemożność wykonywania dotychczasowej pracy

Pracownik może być dopuszczony do pracy, jeżeli orzeczenie lekarskie stwierdza brak przeciwwskazań. Natomiast w przypadku orzeczenia lekarskiego wskazującego na niemożność wykonywania dotychczasowej pracy należy wyróżnić dwie sytuacje:

  • utrata zdolności do wykonywania pracy była skutkiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,
  • utrata zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku była skutkiem innych zdarzeń zdrowotnych.

W każdej z tych sytuacji konsekwencje orzeczenia stwierdzającego przeciwwskazania do wykonywania dotychczasowej pracy są różne.

Czym są wypadek przy pracy i choroba zawodowa

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Z kolei za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.

Skutki wypadku przy pracy i choroby zawodowej

W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca jest zobowiązany, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy. Pracownik ma obowiązek podjąć pracę, do której skierował go pracodawca. Przeniesienie do innej pracy następuje w drodze polecenia służbowego pracodawcy i nie jest do tego konieczne ani porozumienie stron, ani wypowiedzenie zmieniające.

Podobnie jest w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest skutkiem wypadku przy pracy albo choroby zawodowej. Pracodawca, na podstawie orzeczenia lekarskiego, przenosi do odpowiedniej pracy pracownika, który stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeżeli przeniesienie do innej pracy ze względu na skutki wypadku przy pracy lub na objawy choroby zawodowej powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy.

Konsekwencje innych zdarzeń zdrowotnych

Pracownik może stracić możliwości wykonywania dotychczasowej pracy na skutek innych sytuacji niż wypadek przy pracy czy choroba zawodowa. Jeżeli pracodawca ma możliwość zatrudnienia pracownika do innej pracy, tj. takiej, którą może on wykonywać ze względu na swój stan zdrowia, to może zmienić rodzaj pracy określony w zawartej z pracownikiem umowie o pracę. Zmiany te mogą się wiązać z obniżką wynagrodzenia pracownika.

Pracodawca ma też prawo wypowiedzieć umowę o pracę, jeżeli ze względu na stan zdrowia pracownik nie został dopuszczony do pracy. W okresie wypowiedzenia pracownik powinien być zwolniony ze świadczenia pracy, bowiem nie jest zdolny do jej wykonywania. Pracodawca może też - na okres maksymalnie 3 miesięcy - powierzyć mu wykonywanie innej pracy, odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym, jeżeli ma taką możliwość, a pracownik zostanie dopuszczony do takiej pracy przez lekarza medycyny pracy. W razie powierzenia innej pracy pracownik nie może jednak stracić na wynagrodzeniu, tj. jego wynagrodzenie nie może zostać obniżone.

Podstawa prawna:

  • art. 229, art. 230, art. 231, art. 2351 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
  • art. 3, art. 4 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2189 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA