REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co to jest Centralny Rejestr Ubezpieczonych?

Centralny Rejestr Ubezpieczonych, jak sama nazwa wskazuje jest rejestrem, w którym znajdują się dane osób ubezpieczonych, czyli osób za które odprowadzane są składki na ubezpieczenie.

Wypłata zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia

W określonych sytuacjach pomimo ustania ubezpieczenia chorobowego, można pobierać zasiłek macierzyński.

W jaki sposób odwołać się od decyzji ZUSu?

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z najmniej lubianych instytucji w Polsce. Jego kompetencje to m.in. przyznawanie i obliczanie podstawowych dla człowieka świadczeń, takich jak renty i emerytury i niestety często nie zgadzamy się z decyzją ZUSu. Warto zatem wiedzieć, jak się od takiej decyzji odwołać.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a zasiłek opiekuńczy

Dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe może przynieść pozytywne rezultaty. W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny osoba samodzielnie ubezpieczona może liczyć na zasiłek opiekuńczy.

REKLAMA

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym nakładców prowadzących jednocześnie pozarolniczą działalność

Osoba wykonująca pracę nakładczą i prowadząca równocześnie działalność gospodarczą musi porównać swoje podstawy wymiaru składek z obu tych tytułów. Nie może już dowolnie wybrać sobie, z którego tytułu chce obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom społecznym, nie uwzględniając przy tym wysokości przychodu uzyskiwanego z pracy nakładczej.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Osoby, które nie są obowiązkowo objęte ubezpieczeniem chorobowym mogą w określonych przypadkach dobrowolnie do niego przystąpić. Ubezpieczenie chorobowe wiąże się z wieloma korzyściami, między innymi z możliwością wypłaty zasiłków w czasie choroby lub macierzyństwa.

Student na zleceniu a jego ubezpieczenie

Studenci pracujący na umowę zlecenie nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu do ukończenia 26 roku życia. Dlatego są bardzo mile widzianymi „pracownikami”.

Jaka jest obecnie wysokość składek na wychowawczym?

Słyszałam, że zostały wprowadzone zmiany w składkach na ubezpieczenie emerytalne i rentowe kobiet przebywających na urlopie wychowawczym. Czy to prawda? Jeśli tak to jaka to jest obecnie podstawa? Jestem na macierzyńskim, potem chce przejść na wychowawczy, dlatego interesuje mnie ta kwestia. A ile wynosi podstawa na ubezpieczenie zdrowotne?

REKLAMA

Czy od nagród jubileuszowych naliczane są składki?

Dostałem nagrodę jubileuszową z okazji 10-lecia firmy. Czy zostanie od niej odprowadzona składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Czy opłacać składki od umowy o dzieło?

Korzystam z urlopu wychowawczego. Mój pracodawca zaproponował mi zawarcie umowy o dzieło. Czy umowa taka będzie oskładkowana?

Czy płacić składki od umowy zlecenia?

Pracuję w dwóch firmach na podstawie umowy o pracę na pół etatu. Z każdej otrzymuję wynagrodzenie niższe niż 936 zł. Dostałem propozycję zawarcia umowy zlecenia. Czy umowa zlecenia będzie oskładkowaną?

Czy muszę zgłosić żonę do ubezpieczenia zdrowotnego?

Jestem pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Moja żona straciła pracę. Chce się zarejestrować jako osobą bezrobotną. Czy muszę zgłosić ją do ubezpieczenia zdrowotnego. Słyszałem, że zmieniły się przepisy?

Jakie ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy?

Jestem studentem, chcę dorobić do studiów i zdobyć trochę doświadczenia. Zaczynam pracę na umowę zlecenia. W związku z tym mam pytanie, jakim ubezpieczeniom będę podlegał?

Jakie skutki dla ubezpieczenia ma zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej?

Zmiana przepisów o swobodzie działalności gospodarczej umożliwiająca zawieszenie tej działalności na okres od jednego miesiąca do dwóch lat wywarła również wpływ na sposób podlegania ubezpieczeniom przez przedsiębiorców.

Jak ubezpieczyć się dobrowolnie w czasie zawieszenia działalności?

Zawieszający działalność przedsiębiorcy mogą nadal opłacać składki na ubezpieczenia, aby zapewnić sobie ciągłość ubezpieczenia. Zasady dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczeń społecznych w trakcie zawieszenia działalności zostały ustalone odrębnie dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz dla wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnych, komandytowych lub partnerskich.

Kogo uważa się za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i jakim ubezpieczeniom podlega?

Prowadzenie pozarolniczej działalności jest tytułem do ubezpieczeń, który obejmuje szereg osób aktywnych zawodowo. Sprawdź, czy działalność wykonywana przez Ciebie jest jedną z nich i do jakich ubezpieczeń powinieneś się zgłosić.

Niezbędnik ubezpieczeń społecznych

Płatnicy składek przekazują informacje do ZUS na temat ubezpieczenia i wysokości składek osób podlegających ubezpieczeniom za pomocą dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych.

Kto może skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przy rozpoczęciu prowadzenia działalności?

Jednym z wielu czynników jakie biorą pod uwagę początkujący przedsiębiorcy są liczne wydatki, jakie będą musieli ponosić co miesiąc w postaci podatków, czynszów, składek i innych opłat.

Kiedy powstaje i wygasa obowiązek ubezpieczenia?

Każda osoba powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych od daty powstania obowiązku ubezpieczenia oraz wyrejestrowana z ubezpieczeń od dnia, w którym przestała im podlegać.

Jak prawo do emerytury lub renty wpływa na obowiązek ubezpieczeń?

Sposób podlegania ubezpieczeniom społecznym osób posiadających prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może się różnić w niektórych przypadkach od obowiązku ubezpieczenia osób nie mających takiego prawa.

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek macierzyński?

Zgodnie z przepisami prawo do zasiłku macierzyńskiego nabywają osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Jednocześnie, osoby te podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz zdrowotnemu, a niektóre z nich również są objęte ubezpieczeniem wypadkowym.

Ubezpieczenie zdrowotne

Obok obowiązku ubezpieczeń społecznych istnieje również obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Opłacanie składek zdrowotnych daje nam oraz członkom naszych rodzin prawo do korzystania z powszechnej opieki zdrowotne

Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca?

Wykonując pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej musimy się liczyć z tym, że może ona być tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Nie wszystkie takie umowy rodzą obowiązek ubezpieczenia i nie każde ubezpieczenie jest przy tym tytule obowiązkowe.

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba przebywająca na urlopie wychowawczym?

Przebywając na urlopie wychowawczym nie jesteśmy pozbawieni ubezpieczenia. Ponadto nie musimy opłacać składek, ponieważ finansuje je budżet państwa.

Na jakich zasadach podlegamy ubezpieczeniom z poszczególnych tytułów ubezpieczenia

Dla każdego tytułu do ubezpieczeń można określić rodzaj ubezpieczeń, jakim dana osoba podlega. Przepisy definiują również jakim ubezpieczeniom podlegamy na zasadzie dobrowolności lub obowiązku, a którym nie podlegamy wcale.

Czym jest zbieg tytułów do ubezpieczeń?

W związku z różnego rodzaju aktywnością zawodową często zdarza się, że zaistnieje w tym samym czasie, podstawa do objęcia danej osoby obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z więcej niż jednego tytułu. Nie oznacza to jeszcze, że w każdym przypadku ze wszystkich rodzajów tytułów do ubezpieczeń musimy opłacać składki na ubezpieczenia.  

Czy umowa o dzieło rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne?

Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do ubezpieczeń. Oznacza to, że jeżeli wykonujesz pracę tylko  i wyłącznie na podstawie umowy o dzieło, to nie są za Ciebie odprowadzane żadne składki.

Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?

W myśl obowiązujących przepisów za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Pracownicy są obejmowani każdorazowo obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

W jakich dokumentach rozliczamy składki na ubezpieczenia?

Płatnicy składek mają obowiązek comiesięcznie składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, w których wykazują należne składki za zgłoszone do ubezpieczeń siebie osoby. Dokumenty te są podstawą do obliczenia należności płatnika i zaewidencjonowania informacji składek na kontach ubezpieczonych.

Jak długo i w jakiej formie powinno się przechowywać dokumentację ubezpieczeniową?

Płatnicy składek są zobowiązani nie tylko do składania dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych do ZUS. Mają oni obowiązek korygować je w razie potrzeby, a następnie przechowywać ich kopie przez określony przepisami czas.

Zgłoszenie osób ubezpieczających się dobrowolnie

Jeżeli chcesz dobrowolnie być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, bo nie posiadasz innych  tytułów do ubezpieczeń, sam zgłaszasz się do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Jesteś zobowiązany do comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych i samodzielnego opłacania składek.

W jakich dokumentach rozliczamy składki?

Płatnicy składek mają obowiązek comiesięcznie składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, w których wykazują należne składki za zgłoszone do ubezpieczeń siebie osoby. Dokumenty te są podstawą do obliczenia należności płatnika i zaewidencjonowania informacji składek na kontach ubezpieczonych.

Jakie świadczenia przysługują z ubezpieczenia chorobowego?

Będąc objętym ubezpieczeniem chorobowym możemy liczyć na to, że w razie choroby lub macierzyństwa, będziemy mieli prawo do świadczeń, które mają rekompensować niemożność zarobkowania w czasie niezdolności do pracy.

Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Jak oblicza się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obliczane procentowo od podstawy wymiaru składek, potrącane i opłacane przez płatników składek. Od ich kwoty zależy późniejsza wysokość naszej emerytury lub renty.

Składka i podstawa wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe

Od 1 stycznia 2003 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest różnicowana w zależności od rodzaju działalności płatnika składek i ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu?

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Są przypadki, kiedy zleceniobiorca, pomimo obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowego, nie będzie podlegał  ubezpieczeniu wypadkowemu.

Dobrowolne objęcie ubezpieczeniem chorobowym

Niektóre osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, nie podlegają jednocześnie obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Nie są one jednak pozbawione możliwości skorzystania ze świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa. Mogą bowiem dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Jakie przychody nie są wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Istnieją przypadki, kiedy do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie wlicza się niektórych rodzajów przychodów. Oznacza to, że pewne przychody, które uzyskujemy nie podlegają oskładkowaniu.

Na jakich zasadach można kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Rozwiązaliśmy umowę o pracę lub kończy się umowa zlecenie, zamykamy działalność,  bądź wykonujemy tylko umowę o dzieło – to przykłady sytuacji, w których tracimy tytuł, czyli podstawę do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Co dalej?

Kto podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu?

Ubezpieczenie emerytalne jest ubezpieczeniem mającym zapewnić nam środki pieniężne w postaci emerytury, kiedy osiągniemy wiek emerytalny i zrezygnujemy z aktywności zawodowej.

Jakie są zasady objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym?

Istnieją sytuacje, w których nie mamy obowiązku ubezpieczenia lub nie mamy żadnego tytułu do objęcia ubezpieczeniami.

Kogo obejmuje ubezpieczenie wypadkowe?

Ryzyko związane z utratą zdolności do pracy w wyniku wypadku przy pracy dotyczy wszystkich osób aktywnych zawodowo. Podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu zapewnia nam prawo do wielu świadczeń, których nie obejmuje zwykłe ubezpieczenie chorobowe.

Jakim ograniczeniom podlega roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

W roku kalendarzowym składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadza się tylko do pewnej wysokości. Ograniczona jest kwota łącznej podstawy wymiaru składek ze wszystkich tytułów posiadanych w danym roku. Ta maksymalna kwota zwana jest 30-krotnością. W 2009 r. kwota ta wynosi: 95 790 zł.

Kto ma prawo do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego?

Poza katalogiem osób, które na mocy przepisów obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, istnieje grupa osób, które mogą na swój wniosek być objęte tymi ubezpieczeniami.

Kto podlega ubezpieczeniu chorobowemu?

Objęcie ubezpieczeniem chorobowym ma nam gwarantować prawo do świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych w przypadku choroby lub macierzyństwa. Ubezpieczeniu chorobowemu mogą podlegać osoby objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym.

Co daje nam objęcie ubezpieczeniem wypadkowym?

Jeżeli utracimy zdolność do pracy w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, to podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu da nam prawo do szczególnych świadczeń wypłacanych nam przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jakich nie obejmuje zwykłe ubezpieczenie chorobowe.

Rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności lub zaprzestanie jej wykonywania?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność mają obowiązek zgłoszenia się w ZUS jako płatnicy składek oraz jako osoby ubezpieczone. W przypadku, kiedy zakończą działalność, tytuł do ubezpieczeń wygaśnie bądź zmieni się sposób podlegania ubezpieczeniom - fakty te również muszą zostać zgłoszone w ZUS. Zgłoszeń tych dokonuje się na sformalizowanych drukach, w określonych przepisami terminach.

Płatnik składek

Płatnik składek opłaca ubezpieczenia społeczne za osoby ubezpieczone.

Składki na ubezpieczenia społeczne

Skałdki na ubezpieczenia społeczne są to świadczenia pieniężne, przymusowe, celowe, podstawowy przychód Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego finansowane są wypłaty świadczeń, m.in. emerytury, renty, zasiłki. 

REKLAMA