reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie studenta > Kiedy studenci pracujący na zlecenie nie podlegają ubezpieczeniom?

Kiedy studenci pracujący na zlecenie nie podlegają ubezpieczeniom?

Student pracujący na podstawie umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym do ukończenia 26 roku życia.

Zleceniobiorca - student nie podlegają ubezpieczeniom do ukończenia 26 lat. Musi być ponadto spełniony jeszcze jedne warunek. Student musi posiadać status studenta przez cały czas trwania umowy zlecenia.

Sytuacja zmienia się w momencie ukończenia tego wieku. Mimo że takie osoby nadal zachowują status studenta lub ucznia, przestają spełniać drugi warunek niezbędny do uznania umowy zlecenia za umowę, która nie powoduje obowiązku ubezpieczeń społecznych.

Student powinien ponadto powiadomić pracodawcę o ewentualnej utracie statusu studenta w trakcie wykonywania umowy. W takich sytuacjach studenta należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz rozliczać i opłacać składki na te ubezpieczenia od dnia, w którym ukończy 26 lat.

Zobacz: Student pracujący na umowę o pracę o jego ubezpieczenie

Wyłączenie z ubezpieczeń obejmuje również pracę wykonywaną przez studentów na podstawie umowy agencyjnej oraz innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, a także współpracy przy wykonywaniu takich umów.

Kto jest studentem?

Studentem jest osoba kształcąca się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich, prowadzonych przez uczelnię posiadającą stosowne uprawnienia, kończące się uzyskaniem odpowiedniego tytułu zawodowego: licencjata, inżyniera, magistra lub tytułu równorzędnego.

Osoba przyjęta na studia nabywa prawa studenta z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania. Student traci swój status z dniem ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów.

Natomiast za studenta nie uznaje się zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach społecznych:

  • uczestników studiów doktoranckich, na które są przyjmowani kandydaci posiadający tytuł magistra albo tytuł równorzędny,
  • uczestników studiów podyplomowych, które są inną niż studia wyższe i studia doktoranckie formą kształcenia przeznaczoną dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych.

Obowiązek ubezpieczeń studenta

Zleceniobiorcę należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu wykonywania umowy zlecenia:

  • od następnego dnia po obronie pracy dyplomowej (lub po odbyciu ostatniego egzaminu albo ostatniej praktyki przewidzianych w planie studiów); nawet jeśli student nie ukończył jeszcze 26 roku życia,
  • od następnego dnia po wykreśleniu z listy studentów,
  • od dnia ukończenia 26 roku życia.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Student powinien powiadomić pracodawcę o ewentualnej utracie statusu studenta w trakcie wykonywania umowy.
Student powinien powiadomić pracodawcę o ewentualnej utracie statusu studenta w trakcie wykonywania umowy.

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama